Vaikeimmin tajuttavia asioita

tyhmäälykäs

Pystyttekö tajuamaan, että voisi olla olemassa tyhmempi ihminen kuin mitä itse on ?
Minulle ajatus tuntuu käsittämättömän uskomattomalle.
Kaikki viittaa siihen, että olen suhteellisen älykäs: testit, koulunumerot ja noin osaamani asiat ylipäätään, mutta vuosikaudet yhä jatkan kyselemistä, että voisiko todella olla olemassa itseäni tyhmempiä ihmisiä ?
Eikä asia selviä minulle millään, vaikka tiedollisella tasolla toki tiedän, että on olemassa, mutta en pysty kokemaan, että olisi.
Olisiko tässä kyse empatiakyvyn puutteesta joiltain osin ? Minulla on erittäin hyvä mielikuvituskin, mutta en oikein osaa kuvitellakaan itseäni tyhmempää ihmistä todella vaikka minulla on varsin vahvat todisteet, että heitä on olemassa. Mutta jokin estää minua tiedostamasta asiaa. Mistä on kyse ?

3

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aspergerinfo_Finlandia

      Ei ole voimavaroja lukea otsikkoa pitemmälle. Mutta sen verran, että olen sinut itseni kanssa. Se riittää. Ja ÄO edelleen n. 150. Ja on Aspegererdiagnoosi. Mutulla heitin vaistaukseni. Ne joilla ei ole dianoosia, eivät pystyisi heittämään mutulla mitään. Diagnosoimattomat eivät osaa muuta kuin vittuilla, siitäpä erottaakin aido oikean ja valeassin toisistaan.

      • Aspergerinfo

        Sorry.

        Siis Asperger-diagnoosi.

        Ja.

        Mutulla heitin vastaukseni.

        Lisäksi

        "siitäpä erottaakin aidon oikean ja valeassin toisistaan"

        Mikäli aidon assin tavoin omaa hiemankaan psykologista silmää. :)


    • hyväminä

      Kyllä aidon assin tunnistaa omasta tekstistään. Varmuuden vuoksi voin lukea kysymykseni uudestaan ja epäuskon koittaessa lukea myös aukottoman vastaukseni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      172
      6213
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1724
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1518
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1270
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      932
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      29
      860
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      97
      846
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      799
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      226
      752
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      749
    Aihe