Pystyttekö tajuamaan, että voisi olla olemassa tyhmempi ihminen kuin mitä itse on ?
Minulle ajatus tuntuu käsittämättömän uskomattomalle.
Kaikki viittaa siihen, että olen suhteellisen älykäs: testit, koulunumerot ja noin osaamani asiat ylipäätään, mutta vuosikaudet yhä jatkan kyselemistä, että voisiko todella olla olemassa itseäni tyhmempiä ihmisiä ?
Eikä asia selviä minulle millään, vaikka tiedollisella tasolla toki tiedän, että on olemassa, mutta en pysty kokemaan, että olisi.
Olisiko tässä kyse empatiakyvyn puutteesta joiltain osin ? Minulla on erittäin hyvä mielikuvituskin, mutta en oikein osaa kuvitellakaan itseäni tyhmempää ihmistä todella vaikka minulla on varsin vahvat todisteet, että heitä on olemassa. Mutta jokin estää minua tiedostamasta asiaa. Mistä on kyse ?
Vaikeimmin tajuttavia asioita
3
103
Vastaukset
- Aspergerinfo_Finlandia
Ei ole voimavaroja lukea otsikkoa pitemmälle. Mutta sen verran, että olen sinut itseni kanssa. Se riittää. Ja ÄO edelleen n. 150. Ja on Aspegererdiagnoosi. Mutulla heitin vaistaukseni. Ne joilla ei ole dianoosia, eivät pystyisi heittämään mutulla mitään. Diagnosoimattomat eivät osaa muuta kuin vittuilla, siitäpä erottaakin aido oikean ja valeassin toisistaan.
- Aspergerinfo
Sorry.
Siis Asperger-diagnoosi.
Ja.
Mutulla heitin vastaukseni.
Lisäksi
"siitäpä erottaakin aidon oikean ja valeassin toisistaan"
Mikäli aidon assin tavoin omaa hiemankaan psykologista silmää. :)
- hyväminä
Kyllä aidon assin tunnistaa omasta tekstistään. Varmuuden vuoksi voin lukea kysymykseni uudestaan ja epäuskon koittaessa lukea myös aukottoman vastaukseni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1726213- 1471724
- 1131518
- 511270
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46932Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢29860Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu97846Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5799Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan226752- 41749