Junaliput

Junalla on hauska matkustaa

Moi!

Japanissa taisi olla jonkinlainen interrail -lippua muistuttava systeemi. Osaako joku neuvoa miten se toimii, käykö kaikenlaisiin juniin, minkä hintainen ja pitääkö hankkia jostain etukäteen? Riittääkö, että menee ostamaan sellaisen paikalliselle juna-asemalle? Ja kokemuksia olisi kiva kuulla. Kiitos!

4

869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JokuMuu
    • Japan railpass voucher ostetaan kotimaasta matkatoimistosta,esim SMT Oy:tä,joka vaihdetaan Japanissa JR Japan railways (= paikallinen VR)toimistossa varsinaiseen railpass:iin.
      Mikäli olet menossa Tokioon, Naritan lentokentältä löytyy JR:n toimisto jossa voit homman hoitaa.
      Paikan päällä ilman voucheria railpass:ia EI VOI HANKKIA! Liput käyvät kaikkiin JR:n juniin muutamaa harvaa poikkeusta lukuun ottamatta.

      Kun käytät kaukojunia (Shinkansen),joissa paikkavaraus on pakollinen tai suositeltava, marssi lippuluukulle, näytä railpassisi, ilmoita määränpää, aika, sekä junan nimi,- koska eri vuoroilla on eri nimet(Tämä on länsimaisesta ehkä vähän outoa),niin virkailija printtaa sinulle lipun, eikä mitään maksuja enään peritä. Tarvittavat tiedot vuoroista näet näyttötauluista asemilla, jotka ovat hyvin selkeitä.
      Paikallisjunissa ei muistaakseni erillisiä lippuja tarvita.
      Junat ovat erittäin täsmällisiä -,lähtevät ja saapuvat lähes sekunilleen.
      JR:n henkilökunnan palvelu ja käytös on
      huippuluokkaa,lähes sotilaalista. Älä hämmästy, jos ostat junan myyntikärrystä jotain ja myyjä polvistuu viereesi kumartuen antaessaan vaihtorahat(minulle kävi niin).
      Hinnat olivat keväällä 2003 seuraavat:
      7pv. 28,300 14pv. 45,100 21pv. 57,100 jeniä.
      Junaliput yksittäin ostettuna tulevat hyvin kalliiksi, joten passin ostaminen kannattaa.

      Itse tein 2vk:n kiertomatkan railpassilla ja kokemus oli minulle hyvin antoisa ja ikimuistoinen.
      Syrjäisilla ja hiljaisilla asemilla missä ulkomaalaisia ei juuri liiku, saattaa tulla hieman kielivaikeuksia, koska opasteet olivat ainoastaan japaniksi, mutta niistäkin selviää hyvin, koska japanilaiset ovat erittäin avuliaita eksyksissä olevan näkoistä gaijinia (ulkomaalaista) kohtaan. Ei juuri tarvitse kuin ottaa kartta esiin ja katsella eksynyt ilme kasvoillaan ympärilleen, niin kuulet alle minuutin päästä; "Can i help you?

      • majoitukset?

        varasitko yöpaikat ennakkoon vai oliko sinulla tarkka aikataulu ja reitti selvillä ennen reissua?
        Mitä jouduit maksamaan majoituksista? Netin kautta löytyy yllättävänkin edullisia majapaikkoja, enkä tarkoita pelkästään "putkihotelleja" =D
        Itse haluaisin tehdä matkan periaatteella: Tulo- ja lähtöpäivänä oikeaan aikaan lentolentällä, muuten aikataulu vapaa.


      • majoitukset? kirjoitti:

        varasitko yöpaikat ennakkoon vai oliko sinulla tarkka aikataulu ja reitti selvillä ennen reissua?
        Mitä jouduit maksamaan majoituksista? Netin kautta löytyy yllättävänkin edullisia majapaikkoja, enkä tarkoita pelkästään "putkihotelleja" =D
        Itse haluaisin tehdä matkan periaatteella: Tulo- ja lähtöpäivänä oikeaan aikaan lentolentällä, muuten aikataulu vapaa.

        Etukäteen en varsinaisesti varannut majoitusta, mutta pari kertaa taisin soitella ed. paivänä halpoihin ryokaneihin kyselläkseni löytyykö vielä tilaa.
        Ryokan on vapaasti suomennettuna majatalo. Yleensä halpoja ja vaatimattomia, mutta poikkeuksiakin löytyy.

        Pengoin tässä hieman vanhoja dokumentteja matkoistani ja löysin muutaman maksukuitin majoituksesta Japanin reissultani Huhtikuulta 2003, joten tässä vähän faktaa:

        Kioto: Ryokan Seiki 2h huone 4500 jen puh.(075)682-0444 - siisti, pienet huoneet ja yleiset tilat, wc, suihku, tv huoneissa.- aivan rautatieaseman vieressä.
        Myoren-Ji Temple - temppelin majatalo, 3000 jen puh. (075)451-3527 Varustukseltaan vaatimaton, mutta atmosfääriltään ainutlaatuinen. Majataloa ylläpiti hurmaava iäkas pariskunta joista rouva puhui hyvää eglantia ja osoitti lämmintä huolenpitoa asiakkaistaan, - mies lähinnä hymyili ja tuoksui voimakkaasti sakelta. Hintaan kuului myös peseytymismahdollisuus läheisessä korttelikylpylässä(vastaa etäisesti meidän yleisiä saunoja),- hauska ja mieleenpainuva kokemus sekin.

        JR:n hotellit, joissa passilainen saa alennusta:
        Nara: Hotel Nara 1h 11000 jen
        Hirosima: Hotel Granvia Hirosima 1h 8400 jen
        Siistejä ketjuhotelleja, joista ei mitään erityistä ole mieleeni jäänyt. JR:n hotelleja on ympäri Japania.

        Hakonen kansallispuisto: Onsen-Okada 2h huone 11000 jen. Tämä oli aivan halvimmasta päästä, yleensä okadojen hinnat lähtevät 20000 ylöspäin. Okadat ovat hieman hinnakkaita pelkkään yöpymiseen, mutta reissun lomassa oli mukava hieman levähtää termisissä kylvyissä tölkistä olutta hörppien kirkas tähtitaivas kattona Fuji vuoren lumisen siluetin siintäessä horisontissa.

        p.s Löysin myös Suomen matkatomiston SMT Call Center Kaivokatu 10a Helsinki, puh.(09) 1826 2759 kuitin, josta ilmeni 14 vrk:n Japan railpassin maksaneen 363€.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe