Vanhassa HP läppärissä on ilmeisesti akku vanhentunut kun kone ei pysy päällä ilman verkkovirtaa. Siihen tuli alku starttiin esiin mustalla pohjalla sinisiä kirjaimia, jotain akusta kertoi. Nyt ne on poistunut mutta kone ei enään toimi verkkovirralla uskaltaako sitä vielä käyttää?
Miten ja mistä voisi ostaa vanhaan läppäriin uuden akun? Kysyin joskus tietokonekaupasta mutta he myisi heti uutta läppäriä? Jos siihen muutamia vuosia vanhaan läppäriin, voisi vielä ostaa jostain uuden akun niin, kannattaako sellaisen ostaa?
Mikä Ubuntu versio on vakaa ja paras tavalliseen koti käyttöö
Miten ja mistä voisi ostaa vanhaan läppäriin uuden akun? Kysyin joskus tietokonekaupasta mutta he myisi heti uutta läppäriä? Jos siihen muutamia vuosia vanhaan läppäriin, voisi vielä ostaa jostain uuden akun niin, kannattaako sellaisen ostaa?
Mikä Ubuntu versio on vakaa ja paras tavalliseen koti käyttöö
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ota se akku kokonaan pois ja kokeile toimiiko sitten, jos ei niin ei kannata akkua ostaa.
http://support.hp.com/fi-fi/document/c03289996
http://suomenakut.fi/index.php?main_page=index&cPath=1001_43_10168
Kannattaa kokeilla silti ilman akkua kuten yllä neuvottiin.
Noi akut on usein oudolla liittimellä varustettuja, mutta sisällä saattaa olla ihan standardit kennot. Eli ostamalla uudet voi vanhan akun korjata - ehkä. Jos akusta näkee mikä on ulostulojännite ja virta se on laitteen kannalta yhden tekevää miten sen tuottaa. Valitettavasti akut eivät ole passiivisia vaan niissä on kaikkea lämpötilavahdista jännitteen seurantaan ja tuntimääräseurantaan tehtynä softalla. Se on sitten läppäristä kiinni, suostuuko toimimaan ilman noita vai tapahtuuko virtojen hätäkatkaisu..
Missäs läppärissä tuollaista paskaa on?
Ny läppärit missä on (purkamatta) irroitettava akku ovat tähän mennessä toimineet ilman akkua.
Ilman virtalähdettä ei toimi yksikään läppäri. Virtalähteenä toimiva akku ja virtalähde on hyvä olla, taikka se pelkkä laturi. Tuossa aloittajan tapauksessa voi olla akku oikosulussa, joten akku pois ja testaus laturilla. Virtamittarilla asin vois varmistaa ilman käynnistystä ja riskinottoa.
Saivartelija.
Näsästelijä.
Vakaita julkaisuja ovat kaikki mutta vain ne perus LTS versiot on tarkoitettu loppukäyttäjälle. Eli tällä hetkellä 14.04 LTS.
Lähiviikkoina tulee 16.04 LTS.
Sammaa mieltä.
"Eli tällä hetkellä 14.04 LTS."
Ubuntuja voi asentaa useamman rinnakkain...
Jos välttämättä haluat sotkea äitisi tähän keskusteluun, niin pyydä häntä katsomaan mikä koneessa on vikana ja kerro sitten meille miten asia ratkesi.