Kätilöt kännissä synnytyssalissa

huolestunut_aviomies

http://www.hs.fi/kaupunki/a1459736845471

"Kätilöt käyttivät ilokaasua päihteenä synnytyssalissa Helsingissä – kahdelle lähtöpassit"

"Neljää kätilöä epäillään ilokaasun viihdekäytöstä Helsingin kätilöopistolla. Kätilöt olivat päihdyttäneet itseään kaasulla synnytysosastolla, jossa ilokaasua käytetään synnyttäjien kivun hoitoon.

Kätilöt jäivät kiinni silminnäkijän ilmoituksen perusteella tammikuun lopussa. He ovat myöntäneet teon.

Toimialajohtaja Seppo Heinonen Helsingin yliopistollisesta keskussairaalasta (Hyks) vahvistaa tapahtuneen Helsingin Sanomille.

”Tapaus oli tyrmistyttävä. Ei ole tullut aiemmin minun kohdallani vastaavaa eteen. Vakinaisessa työsuhteessa olevat kätilöt ovat kokeneita työntekijöitä”, Heinonen kertoo.

Kahden määräaikaisen työntekijän työsuhteita ei sairaalan mukaan jatketa. Kahden vakinaisessa työsuhteessa olevan kätilön kohtaloa vielä puidaan.

Kätilöiden teko on Heinosen mukaan ollut yksittäinen, mutta ilmeisen suunnitelmallinen: ”He ovat toimineet yhdessä ja suunnitelmallisesti.”

Naistentautien ja synnytysten yksiköistä vastaava toimialajohtaja Heinonen kertoo, että tapaus on toistaiseksi ollut Hyksin sisäisessä tutkinnassa. Myös poliisitutkinnan mahdollisuutta pohditaan.

Kätilöopistolla on kaksi synnytysosastoa. Ilokaasulla on päihdyttävä ominaisuus ja sen päihdekäyttö on Heinosen mukaan yleistä. Lääkkeellistä kaasua on tosin vapaasta kaupasta vaikea saada.

Kätilöt ovat perustelleet tekoaan uteliaisuudella. ”Kokeiluun on haluttu vedota”, Heinonen kertoo."

10

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helmimyyrä

      En halua puolustella tekoa, mutta eikö ilokaasun vaikutus lopu kuitenkin aika äkkiä? Näin ainakin muistelisin synnytyksessä. Kokoaikahan sitä saa vedellä, jos pään haluaa pitää sekaisin pidemmän aikaa.

    • iuyhgtfdfghjnk

      Kyllähän ilokaasun käyttö pitäis kuulua kätilöille työpaikka etuutena,joutuvathan he päivittäin kuuntelemaan huutavia synnyttäjiä.Eipä ole ihme jos ovat vähän relanneet ketään täysjärkinen tommosta kestä selevitä päin.

      • Ullamaija__

        Ja sitä vauvojen ainaista rääkymistä. Itselläni on puolivuotias vauva ja huuto on sellaista, että juon aamusta iltaan. Ilokaasun kanssa tulee hyvät nousut kännissä!


    • Kfkdk

      Musta olisi ihan fiksua antaa uuden työntekijän kokeilla sitä työvuoron jälkeen, mikäli ei ole ennen kokenut. Onhan uteliaisuus tosi normaalia kuitenkin. Kyseessä ei kuitenkaan ole mikään tavanomainen kipulääke.

    • Vapaaajattelijaa

      Virhe on siinä, että hoitivat vielä synnytyksiä kaasun jälkeen. Kyllähän isätkin usein kaasua kokeilevat, miks ei sitten kätilötkin voisi ihan laillisesti kokeilla, että tietävät miten toimii. Ei tietenkään enää senjälkeen voi töitä tehdä. Jaa vai voivatko sittenkään kokeilla...samalla periaatteellahan voitaisiin sallia morfiinit ynnä muut. Tarkemmin ajatellen väärin tekivät ja ansaitsivat rangaistuksensa.

      • Ldlflf

        Mutta ei morfiinia ja ilokaasua voi verrata toisiinsa. Monissa maissa ei enää edes tarjota ilokaasua, koska sen kivunlievitys vaikutus on niin laimea. Kyllä mä vertaisin ilokaasua alkoholiin ennemminkin vaikka ilokaasu kyllä haihtuu nopeammin kehosta.


    • ajatteluaaahh

      Moni kätilö on tyytyväinen työssään ja omistautunut sille tehtävälle.
      Aina on ammateissa ihmisiä, jotka ovat kettuuntuneita, kyynisiä ja vain käyvät töissä.
      Ihan niin kuin kaikki, kaikissa ammateissa.

    • TurmiollisetKätilöt

      Synnytys kuolemat nousussa suomessa taas......Paluu on alkanut menneisyyteen väkisin. Suomi on romahtamassa totaalisesti,tämä jo viimeistään kertoo sen.

    • kunnonkätilö

      kenkää moisille narkkilehmille ja ammatinharjoitusoikeus iäksi pois. Käyttäjiä ne olivat jo ennestään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      63
      1271
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      900
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      825
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      87
      702
    5. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      644
    6. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      37
      589
    7. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      574
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      121
      536
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      534
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      523
    Aihe