http://www.hs.fi/kaupunki/a1459736845471
"Kätilöt käyttivät ilokaasua päihteenä synnytyssalissa Helsingissä – kahdelle lähtöpassit"
"Neljää kätilöä epäillään ilokaasun viihdekäytöstä Helsingin kätilöopistolla. Kätilöt olivat päihdyttäneet itseään kaasulla synnytysosastolla, jossa ilokaasua käytetään synnyttäjien kivun hoitoon.
Kätilöt jäivät kiinni silminnäkijän ilmoituksen perusteella tammikuun lopussa. He ovat myöntäneet teon.
Toimialajohtaja Seppo Heinonen Helsingin yliopistollisesta keskussairaalasta (Hyks) vahvistaa tapahtuneen Helsingin Sanomille.
”Tapaus oli tyrmistyttävä. Ei ole tullut aiemmin minun kohdallani vastaavaa eteen. Vakinaisessa työsuhteessa olevat kätilöt ovat kokeneita työntekijöitä”, Heinonen kertoo.
Kahden määräaikaisen työntekijän työsuhteita ei sairaalan mukaan jatketa. Kahden vakinaisessa työsuhteessa olevan kätilön kohtaloa vielä puidaan.
Kätilöiden teko on Heinosen mukaan ollut yksittäinen, mutta ilmeisen suunnitelmallinen: ”He ovat toimineet yhdessä ja suunnitelmallisesti.”
Naistentautien ja synnytysten yksiköistä vastaava toimialajohtaja Heinonen kertoo, että tapaus on toistaiseksi ollut Hyksin sisäisessä tutkinnassa. Myös poliisitutkinnan mahdollisuutta pohditaan.
Kätilöopistolla on kaksi synnytysosastoa. Ilokaasulla on päihdyttävä ominaisuus ja sen päihdekäyttö on Heinosen mukaan yleistä. Lääkkeellistä kaasua on tosin vapaasta kaupasta vaikea saada.
Kätilöt ovat perustelleet tekoaan uteliaisuudella. ”Kokeiluun on haluttu vedota”, Heinonen kertoo."
Kätilöt kännissä synnytyssalissa
10
251
Vastaukset
- helmimyyrä
En halua puolustella tekoa, mutta eikö ilokaasun vaikutus lopu kuitenkin aika äkkiä? Näin ainakin muistelisin synnytyksessä. Kokoaikahan sitä saa vedellä, jos pään haluaa pitää sekaisin pidemmän aikaa.
- iuyhgtfdfghjnk
Kyllähän ilokaasun käyttö pitäis kuulua kätilöille työpaikka etuutena,joutuvathan he päivittäin kuuntelemaan huutavia synnyttäjiä.Eipä ole ihme jos ovat vähän relanneet ketään täysjärkinen tommosta kestä selevitä päin.
- Ullamaija__
Ja sitä vauvojen ainaista rääkymistä. Itselläni on puolivuotias vauva ja huuto on sellaista, että juon aamusta iltaan. Ilokaasun kanssa tulee hyvät nousut kännissä!
- Kfkdk
Musta olisi ihan fiksua antaa uuden työntekijän kokeilla sitä työvuoron jälkeen, mikäli ei ole ennen kokenut. Onhan uteliaisuus tosi normaalia kuitenkin. Kyseessä ei kuitenkaan ole mikään tavanomainen kipulääke.
- ainoa_mahdollisuus
Tuoreimpien tietojen mukaan kaikki neljä saivat kenkää. http://yle.fi/uutiset/ilokaasua_tyoajalla_vaarinkayttaneet_katilot_irtisanottiin_ainoa_mahdollisuus/8794933
- Vapaaajattelijaa
Virhe on siinä, että hoitivat vielä synnytyksiä kaasun jälkeen. Kyllähän isätkin usein kaasua kokeilevat, miks ei sitten kätilötkin voisi ihan laillisesti kokeilla, että tietävät miten toimii. Ei tietenkään enää senjälkeen voi töitä tehdä. Jaa vai voivatko sittenkään kokeilla...samalla periaatteellahan voitaisiin sallia morfiinit ynnä muut. Tarkemmin ajatellen väärin tekivät ja ansaitsivat rangaistuksensa.
- Ldlflf
Mutta ei morfiinia ja ilokaasua voi verrata toisiinsa. Monissa maissa ei enää edes tarjota ilokaasua, koska sen kivunlievitys vaikutus on niin laimea. Kyllä mä vertaisin ilokaasua alkoholiin ennemminkin vaikka ilokaasu kyllä haihtuu nopeammin kehosta.
- ajatteluaaahh
Moni kätilö on tyytyväinen työssään ja omistautunut sille tehtävälle.
Aina on ammateissa ihmisiä, jotka ovat kettuuntuneita, kyynisiä ja vain käyvät töissä.
Ihan niin kuin kaikki, kaikissa ammateissa. - TurmiollisetKätilöt
Synnytys kuolemat nousussa suomessa taas......Paluu on alkanut menneisyyteen väkisin. Suomi on romahtamassa totaalisesti,tämä jo viimeistään kertoo sen.
- kunnonkätilö
kenkää moisille narkkilehmille ja ammatinharjoitusoikeus iäksi pois. Käyttäjiä ne olivat jo ennestään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522993Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981