1918 (osa-2)

Juoksimme kaikki isäni luokse, hän tarttui käteeni ja sanoi viimeisillä voimillaan -"minun vanhin poikani on homoseksuaali" sitten hän huokaisi syvään ja sulki tuuheiden harmaiden kulmakarvojen vuoraamat pienet silmänsä.

Asetin isäni käden lepäämään hänen päällensä. Katsoin ympärilleni, isä Kowalski teki takanani ristinmerkin ja sanoi rauhallisella äänellään -"rauha hänen sielulleen".

Elämä kartanossa jatkui rauhallisena ja melko normaalina, kukaan ei juurikaan puhunut tapahtuneesta.

Vuonna 1917 Suomen poliittinen tilanne näytti jakautuneen kahteen leiriin ja ilmassa oli selvää jännitystä. Suomen suuriruhtinaan, Venäjän tsaari Nikolai II:n luovuttua vallasta helmikuun vallankumouksessa 1917, perustivat porvarit suojeluskuntia valvomaan järjestystä ja etujaan. Vastaavasti työläiset perustivat työväen järjestyskaarteja joista lopulta muodostui ns. punakaarti.

Saman kuukauden aikana isoveljeni kirjoitti minulle.

"Rakas pikkuveli liityin tänään suojeluskuntaan, minulle tuottaa suunnatonta surua ajatella että ne punaiset raakalaiset satuttaisivat Carl Gustafia. Se on liian raskas taakka kannettavaksi jo ajatuksen tasolla. Minä toivon, että nämä rivit saavuttavat teidät piakkoin.

Kunnioittaen
Yaytsodrovitšin von Rythmus"

Olin pöyristynyt veljeni kirjeestä, olin pitänyt häntä aina rauhaa rakastavana kansalaisena. Lisäksi kummastelin kirjeen punaista sinettiä, hän oli rikkonut kaikkia heraldiikan sääntöjä ja lisännyt sukumme vaakuna-karhulle suuren seisovan sukupuolielimen.

Katselin kirjettä kynttilänvalossa, ihastelin veljeni aina niin kaunista käsialaa. Kun silmäni osuivat brutaaliin vaakunan, jokin sisälläni sai sytyttämään kirjeen tuleen kynttilästä. En enää tuntenut veljeäni.

Jatkuu.

0

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

        https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
        Maailman menoa
        271
        3770
      2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

        Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
        Hallitus
        184
        1785
      3. Salaisuudet paljastuu

        Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
        Ikävä
        144
        1518
      4. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

        tietää hänestä, naisesta?
        Ikävä
        124
        1213
      5. 75
        1022
      6. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

        800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
        Sinkut
        131
        1008
      7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

        https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
        Maailman menoa
        403
        889
      8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

        Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
        Kotimaiset julkkisjuorut
        166
        744
      9. Kuka hukkui

        Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
        Pyhäjärvi
        9
        721
      10. Aloitan kiertotalouden

        Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
        Lieksa
        45
        686
      Aihe