Monikielinen Suomi - ruotsi valinnaiseksi

VapaaKieliValinta

Ahvenanmaan malli myös mantereelle.

Aloitteen sisältö

Vaadimme pakollisen ruotsin kielen opiskelun muuttamista valinnaiseksi kaikilla kouluasteilla: peruskoulussa, ammattikoulussa, lukiossa, ammattikorkeakoulussa ja yliopistossa. Ruotsinkielisillä valinnan vapaus koskisi suomea. Julkisen vallan tulee ryhtyä valmistelemaan vaatimuksen mukaista lainsäädäntöä, muita tarpeellisia säädöksiä ja opetussuunnitelmia.

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1939

Kaikki mukaan!

6

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • USKONNOT-ja-sodat

      Emme salli heidän vetää Suomea omalle tasolleen!


      _

      He ovat tulleet tuomaan sodan ja kurjuuden tännekin.

      Lähi-Idässä on sodittu AINA ja iäti, ja uskontoja on synnytetty. NE sitten tappelevat keskenään, niiden takia ihmisiä tapetaan. Ristiinnaulitaan ja kidutetaan.

      Nyt sama tuodaan ennen viisaaiden ihmisten Suomeenkin.

      "Itsemurhaisku ja 95 kuollutta" ja sitä rataa!

      _______

      Emme salli teidän vetää Suomea samalle tasolle, kuin nuo 57 islamilaista maata, joihin he olisivat voineet mennä. .Mutta eivät mene.

      He tulivat tänne juuri levittämään uskontoansa ja siitä seuraavia sotia.

    • RIKOLLISET_POIS_MAASTA

      Raiskaus on RASISTINEN viharikos!

      Raiskaus on rasistinen viharikos!

      Tuossa keskustelussa nuo "suvakit", siis Enbuske ja tämä toinen, taittaa olla joku kirjailija, väittävät että kyllä suomalaisetkin miehet raiskaavat ja tämä ikäänkuin pyyhkiin pois muslimien tekemät raiskaukset. Tyypillistä puhetta. On kuitenkin ero siinä että muslimit yleisesti hyväksyvät "vääräuskoisten" naisten raiskaukset. He jopa väittävät että naiset "houkuttelivat" heidät tähän. Suomalaisessa eurooppalaisessa kulttuurissa raiskaus on poikkeus, rikos ja raiskaajat yleisesti kaikkien normaalien ihmisten inhoamia. Toki näitä rikoksia tehdään siitä huolimatta. Suomalainen raiskari saa pelätä vankilassa, mutta muslimien keskuudessa valkoisen eurooppalaisen ei-muslimin raiskannut on sankari omiensa keskuudessa.

      Lenita Airisto kertoo suvakeille vähän totuuksia:

      https://www.youtube.com/watch?v=J5GrulDW2vQ&ebc=ANyPxKpzCNhZgMO5FlkrNDcRFmWq6cvUByLOup80UOYImFibKsW5Lpo0q609W9gis7Fgo-igy9biA9Vt_ZgFq9-uAgmfOhTM5Q

      Kiitokset viisaalle ja rohkealle Lenita Airistolle! Olen samaa mieltä: mustat miehet kuviin ja kuvat esiin, ja alle selostus siitä häpeällisestä RIKOKSESTA, mihin ovat syyllistyneet!

      Pannaan ne häpeämään!

    • snigelfart

      Nästan 13 000 underskrifter på tre månader,inte så väldigt populärt ?

      • misslyckande

        Det blev inte särskilt populärt,19 292 underskrifter och inte ens en månad tid att samla in resten till målet 50 000 namn.


      • vilaifrid
        misslyckande kirjoitti:

        Det blev inte särskilt populärt,19 292 underskrifter och inte ens en månad tid att samla in resten till målet 50 000 namn.

        Det blir nog begravning i stillhet av hela initiativet.


      • skräddaren
        vilaifrid kirjoitti:

        Det blir nog begravning i stillhet av hela initiativet.

        Inte blev det varken byxor eller väst,bättre lycka nästa gång.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6458
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      5994
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2923
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2374
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2048
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1774
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1178
    Aihe