Oivallus tämäkin

Kaikki tuntemani narsistit ovat olleet keskenään samanlaisia. Ja he kun eivät muutu eli ovat täysin kehityskelvottomia, se estää heitä ihmistymästä ja siten ovat kaikkea muuta kuin ainutlaatuisia.

Paradoksi on siinä kun juuri hän luulee olevansa poikkeuksellisen lahjakas mutta kun ne kaikki luulee olevansa erityisyksilöitä ja sitten kun niitä on kuitenkin tuhansia, niin eivähän ne silloin ole ainutlaatuisia vaan massap**kaa.

Uhrien kertomukset on keskenään samanlaisia mutta me olemme ainutlaatuisia koska pystymme muuttumaan!

Narsistille uhri on vain esine mutta tarkemmin: hänhän se esine on, pystyynkuollut kuori, muuttumaton odotettuun loppuunsa saakka.
11315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Vaatii vähän jäsentelyä mutta noinhan se on

Äänestä

Tuo on totta. Toinen vanhemmistani on narsisti ja
tulin liian myöhään siihen tulokseen, että on asioita jotka eivät muutu.
Tietynlainen pahuus ja pahantahtoisuus on ja pysyy. Se ei muutu ajassa, eikä paikassa.

Hänen reaktionsa minuun on aina tuhoaminen tavalla tai toisella.
En tahdo pitää häneen mitään yhteyttä, koska hän on kykenevä mihin tahansa.

Ja se on myös syy, miksi olen aina varuillani ihmisten kanssa. Olen jo oppinut miten ihmisen sisällä asuu paha.

Äänestä

Havaintoja narsisteista: eivät osaa käyttäytyä asiallisesti, kateellisia, "siirtävät" omia sairauksia ja puutteita muille, valehtelevat, mustamaalaavat, juonivat, tekee vakuutuspetoksen, provosoi väkivaltaan jotta voisi tehdä rikosilmoituksen. Sanoo toistuvasti tappouhkauksia.

Minun mielestäni persoonallisuushäiriö on pysyvää, siitä ei voi parantua. Persoonallisuushäiriö on yksi "tauti" muiden tautien joukossa.

Olisi tärkeää oppia tunnistamaan narsistiset persoonallisuushäiriöiset ja psykopaatit nopeasti, koska kyse persoonallisuushäiriöisistä ihmisistä, jotka oikeasti voivat tuhota ihmisten elämää. Eivätkä tunne tehneensä mitään väärin.

Äänestä
  • Ei ole tauti ja useimmista "parantuu"

    Äänestä

  • "provosoi väkivaltaan jotta voisi tehdä rikosilmoituksen. "
    Voisi olla yhtenä oireena minun mielestäni.
    Onko muilla kokemuksia?
    Yksi motiivi voi olla rikosilmoituksentekoon pääsy. Sitten voi olla muuten vain selvästi toisen yläpuolelle nousu, väkivaltaan sortuneen vähättely, naureskelu ja kaikenlainen pilkkaaminen.

    Äänestä

  • Rikosilmoitusten tarkoitus on saada itselle tilaa toimia ja kiinnittää huomio pois itsestä. Rikosilmoituksilla voidaan myös pyrkiä selvittämään mitä todisteita uhrilla mahdollisesti on narsistia vastaan. Tämä on tärkeä etenkin jos hän epäilee hovinsa vuotaneen jotain..

    Äänestä

20 vuotta vanhasta tapahtumasta narsisti oli vakuuttunut että henkilö on väkivaltainen. Henkilön "väkivaltaisuutta" hän levitteli käytänössä kaikille joiden kanssa henkilö oli tekemisessä. Myös henkilön työpaikalle. Koska se oli narsistille "faktatietoa".

Provosoimalla väkivaltaan narsisti mm. sylki naamaan ja löi. Onnistuessaan olisi tehdyt rikosilmoituksen jotta olisi voinut sanoa lähipiirille -"minähän sanoin että hän on väkivaltainen".

Kun provosoinit eivät onnistuneet. Niinpä narsisti kysyi henkilöltä -"miksi sinä et lyönyt".

Sitten oli tämmöistä keksitystä loukkauksesta. -"Jos et pyydä anteeksi, mä haastan sinut kunnianloukksuksesta".

Tässä pohdittavaa narsismista vaikka terveydenhoitoalaa opiskeleville.

Äänestä
  • Tässä kohtaa palaisin vielä tuohon narsistin käyttääntymiseen. Narsistivanhempani yritti usein saada provosoimalla riitaa ja sekasortoa aikaiseksi. Tuolloin hän syyllistyi todella loukkaaviin syytöksiin minua kohtaan. Ja kun uhrina yritin puolustautua häntä vastaan, että asiat eivät varmasti ole noin.
    Hän käänsikin ne omat sanomiset niin, että minä olin se henkilö, joka olin puhunut noin loukkaavasti hänelle. Ja narsisti odotti minulta jopa anteeksipyyntöä, omista rumista puheistaan.

    Ja kun tuohon tilanteeseen tuli sattumalta kolmas henkilö paikalle, joka ei ollut kuullut alkuperäistä riitaa. Narsisti kertoi tälle suureen ääneen, kuinka oli loukannut häntä niin sydämettömästi. Kertoen juuri ne samat loukkaukset ja solvaukset, joita oli itse hetkeä aikaisemmin päästänyt omasta suustaan, minun sanomiksi.
    Ja tuolloin myös se kolmas henkilö alkoi painostamaan minua, tähän kyseiseen anteeksipyyntöön/sovinnontekoon. Siis, näin narsisti sai itselleen ja valheilleen jälleen tukijan.

    Onneksi tämä kolmas henkilö sai sitten paljon myöhemmin, tätä *samaa paskaa niskaansa*, oikein roppa kaupalla. En ole tästä mitenkään *ilahtunut*, mutta se paljasti narsistin todellisen kieron ja kaksinaamaisen luonteen hänelle. Sekä avasi hänen silmät niille tosiasioille, mitä narsistin läheisyydessä todellakin tapahtuu. Ja miten narsisti syyllistää uhria omista kaltoinkohteluista. Ja jää jopa odottamaan *viattomana* anteeksipyyntöä omista tekosistaan.

    Äänestä

Eli olet jossain näköalapaikalla? Mutta puhut itsestäsi uhrina. Olet tuntenut joukon narsisteja?
Mikä ongelma?
Pitää paikkansa minustakin ajatelmasi narsisteista ja uhreista mitä tulee esineeseen.

Äänestä

Totta. Kun katsoo esimerkiksi narsistisia julkkiksia, he korostavat tätä erityisyyttään. Ja houkuttaahan julkisuus ja valta, sillä siihen kuuluu erityisasema itsessään. Onhan julkkiksen nyt oltava erityinen tai erityisen erinomainen. Miksi hän muuten olisi julkkis? Mutta sisältä he ovat aivan tyhjiä. Ikään kuin itsensä ulkopuolelle asettuneita.

Julkisuutta ja toisia ihmisiä tarvitaan katsomaan narsistista yksilöä, sillä he eivät voi katsoa itseään. Se vaatisi minuutta. Sen puutteeseen he tarvitsevat katsettasi, ihailuasi, vihaasi tai pelkoasi.

Äänestä
  • Joskus se että uhri vihaa ja pelkää, niin pelolla hallinta antaa nilviäiselle vielä suuremmat kiksit, koska uhri kärsii enemmän kuin ihailua tuntiessaan.

    Ehkä vihaa ja pelkoa herättäessään kiusaaja tietää että vihan saa varmasti, rakkautta ei.

    Ja varman päälle pelaa kun ei kestä pettymystä saati häviötä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


uunistaulos kirjoitti:

Kaikki tuntemani narsistit ovat olleet keskenään samanlaisia. Ja he kun eivät muutu eli ovat täysin kehityskelvottomia, se estää heitä ihmistymästä ja siten ovat kaikkea muuta kuin ainutlaatuisia.

Paradoksi on siinä kun juuri hän luulee olevansa poikkeuksellisen lahjakas mutta kun ne kaikki luulee olevansa erityisyksilöitä ja sitten kun niitä on kuitenkin tuhansia, niin eivähän ne silloin ole ainutlaatuisia vaan massap**kaa.

Uhrien kertomukset on keskenään samanlaisia mutta me olemme ainutlaatuisia koska pystymme muuttumaan!

Narsistille uhri on vain esine mutta tarkemmin: hänhän se esine on, pystyynkuollut kuori, muuttumaton odotettuun loppuunsa saakka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu