Lieksan kaupunki: Turvapaikanhakijat menivät uimahallissa kielloista huolimatta naisten pesutiloihin
Lieksassa selvitetään edelleen 3-4 turvapaikanhakijamiehen henkilöllisyyttä, jotka säännöistä ja valvoja kielloista piittaamatta olivat menneet naisten puolelle maaliskuun puolivälissä. Tapahtuman vuoksi kaupunki on ohjeistanut henkilökunnan kutsumaan paikalle vartiointiliikkeen, jos vastaavaa tapahtuu jatkossa.
Lieksan uimahallissa hälytetään jatkossa vartiointiliike paikalle, jos joku asiakas jatkaa sääntöjen rikkomista valvojan ohjeista välittämättä.
Kaupunki on päättänyt ryhtyä poikkeuksellisiin toimiin siksi, että maaliskuun puolivälissä joukko turvapaikanhakijamiehiä oli mennyt kielloista huolimatta allasosaston puolelta naisten pesutiloihin ja pyrkinyt myös naisten pukuhuoneeseen.
Sivistysjohtaja Arto Sihvonen kertoo, että uimahallissa oli silloin kymmenkunta turvapaikanhakijaa, joista kolme tai neljä rikkoi tieten tahtoen ja räikeästi sääntöjä.
Näiden miesten henkilöllisyyttä selvitetään edelleen kaupungin ja Lieksan Märäjälahden vastaanottokeskuksen kanssa. Heille on tiedossa porttikielto.
http://yle.fi/uutiset/lieksan_kaupunki_turvapaikanhakijat_menivat_uimahallissa_kielloista_huolimatta_naisten_pesutiloihin/8787825?origin=rss
"Tph:t kielloista huolimatta naisten pesutiloihin"
114
1637
Vastaukset
- Zoo-maillen
Poliisi mukaan selvitystyöhön, muuten ei löydy ketään.
Vois tietty verrata valvontanauhan kuvaa sosiaalitoimistoon raahautuvien mamujen kanssa, suattais ahdistelijoiden naamat löytyä helpommin. - sivistysLeikkii
Ja leikki senkus jatkuu. Valvojahan tunnistaa ko henkilöt ja kamerakuvista naamat löytyy.
On ihme touhua tuo kun ei asiaa anneta poliisin tutkittavaksi. Nimenomaan poliisilta on tullut nimenomainen ohje, jos läpsitään, käydään kiinni tmv. Tuollainen sekoilu ei muuta kuin pahentaa tilannetta. - rikollisten.suojelua
Suojeleeko Kristillisen opiston Märäjälahden yksikkö näitä turvapaikanhakijoita? Yrittääkö edes auttaa syyllisten kiinnisaamiseksi??
- änkyröijät
Tehokkain olisi kollektiivinen sanktio: Jos syylliset eivät itse ilmoittaudu, kukaan siellä silloin olleista (tai vielä parempi, kukaan Märätyksen mamuista) ei ryplää, ennenkuin ilmoittautuvat. Sakinhivutus on uskomattoman tehokasta.
Kun tähän mennessä ei tiedetä keitä ovat, sitä ei enää tulla tietämäänkään. Luulisi valvontakameroista selviävän. Naurettavaa touhua ja lepsuilua, jota karvaranne kyllä osaa käyttää hyväkseen. Vaikka kyseessä on ns. pikku asia, ei kannata jättää sikseen, koska sitähän mamu odottaa. - r7t7r7t
Suvakki-huorat suojelee.
- pikkupikkubikinissä
Hyvä kun Arto jaksaa tiedottaa aktiivisesti ongelmista. Ylen uutisen näkyvyys on suurempi kuin paikallislätyn tai maakuntalehden.
- VäriäNaamaan
Turvasuihketta naamaan noille vitun irakin pelleille, pysyy se väri nahkassa vähän aikaa , helppo on se pinkin värinen karvaturri taluttaa sitten poliisin juttusille.
- nuori.nainen.kysyy
Onko Lieksassa myytävänä noita värjääviä turvasuihkeita? Kesä tulee ja pelottaa nämä turvapaikanhakijat.
- sieltälöytyy
nuori.nainen.kysyy kirjoitti:
Onko Lieksassa myytävänä noita värjääviä turvasuihkeita? Kesä tulee ja pelottaa nämä turvapaikanhakijat.
Sportiasta saa turvasuihkeita !
- Kuinkiimainenkoira
Millä ilveellä mamun käytös mistään porttikiellosta miksikään muuttuisi. Me tarvitaan poliisia ja karkoituksen uhka lopettamaan suihkutilosta siveetön nylkytys.
- Taisittenne
on eliminoitava yksi kerrallaan. Häiriköt tiedetään ja asialle pitää viimein tehdä jotain radikaalia. Mites jos annettaisiin niille Raski. Saattais pojilta halut hävitä äkkiä. Sellainen luonnollinen kastraatio.
- Ei_prkl
Taisittenne kirjoitti:
on eliminoitava yksi kerrallaan. Häiriköt tiedetään ja asialle pitää viimein tehdä jotain radikaalia. Mites jos annettaisiin niille Raski. Saattais pojilta halut hävitä äkkiä. Sellainen luonnollinen kastraatio.
tuohan olis hyvä idea, luonnollinen kastraatio.
- RauhanTekijä
Hei, teidän nyt vaan täytyy suvaita että naiset joista näkyy pintaa on uudessa rikkaammassa kulttuurissa vapaata riistaa. Moni täällä haukkuu miehiä jotka vastustavat maahanmuuttoa, niiden täytyy olla niitä naisia jotka eivät kelpaa näille miehille. No, otetaas uusi näkökanta koko asiaan ja pariutukaa te ei toivotut näiden kanssa niin normaalit kunnolliset naiset saa edes peseytyä rauhassa.
- jos.totta.tonkastaan
Havaintoni mukaan se n kyllä niin päin, että paikalliset miehet eivät viehätä naisia. Vanhoja poikia on Suomen ennätys. Ei yksinäisiä naisia.
- pamppua.ymmärretään
Aikoinaan Pohjanmaalla häjyiltiin, kunnes löytyi sellainen vallesmanni, että leikki loppui. Pamppu heilui raskaasti ja sitä moni sankari maistoi. Olisiko aiheellista oppia historiasta jotakin.
- Korpilaki_
Muslimihan ei ymmärräkään muuta kuin tervapamppua.
- Myythpuster
Korpilaki_ kirjoitti:
Muslimihan ei ymmärräkään muuta kuin tervapamppua.
Kyllä muute ymmärtää..ja varmasti!
Sellasta kusipäätä ei ole syntyny eikä synny, joka ei usko kun sitä kajjauttaa metrisellä (koivu)halolla!
Tää on testattu tuhansii kertoja suomen historiassa ja aina on toiminu, eli asia on täyvellisesti varmistettu!
On muute hyvä ja halapa ase. - pamppua.ymmärretään
Korpilaki_ kirjoitti:
Muslimihan ei ymmärräkään muuta kuin tervapamppua.
Lampaan**ssijat haluaa nähdä suvakkien **lluja.
- Suvakit
pamppua.ymmärretään kirjoitti:
Lampaan**ssijat haluaa nähdä suvakkien **lluja.
voivat tehdä pillujensa kanssa mitä haluavat mutta maahantunkeutujille täytyy tehdä selväksi etteivät katsokaan muita päin. Vastaantullessaan luimistelevat ja katseet näyttävät kääntyvän ojien penkoille.
- Ridwan
Mina tekea mielli,siksa mina menä naista lukse.
- tulla.pamppu
Tulla pamppu perse. Sattu kova. Ei teke mieli nainen
- P.erkeleenkele
On se ny p.kele kun ei syyllisiä vieläkään ole löytynyt vaikka 10 mamun ryhmästä jopa 3-4 on syyllisiä!
Mikä mättää Märätyslahdella? Suojeleeko mamut toisiaan?
Muuta selitystä ei nimittäin löydy, jos tekijöitä ei saada kiinni. - Kattu
Älkää nyt herran jestas päästäkö lapsianne tuonne uimaan toistaiseksi. Älkääkä menkö itsekään.
- Läpivalaiseviakiikumassa
Naisten puolella pitäisi olla heti käsien ulottuvilla ne värjäävät sumuttimet, jos ei kovempia vehkeitä ripustettuna naulohin sellaisia läpivalaisevia.
- Suvakitvalvomaan
Nyt te Lieksan SUVAKIT!! TE menette uimahalliin valvomaan ETTEIVÄT maahantunkeutujat ole siellä häiriöksi!!!! Ymmärättekö te suvakit?!! TE olette tästä vastuussa.
- hehhehheeee
pistäkää joku yliinnokas mamu uimari lieksajokeen jäitten sekaan, eiköhän himot viilene;)
- HyväMuistaa
On hyvä muistaa että raiskaukset ja naisten ahdistelu sekä alistaminen kuuluvat muslimimaahantunkeutujien kulttuuriin.
- jallajallajallajalla
Pesäpallomailalla karvarannetta munille, siitä ne himot hiippuu vähäksiaikaa kun pallejaan jäissä hautoo!
- ruskisoldat
Pitäisi uimahallilla vielä se punttisali olla,sieltä tarvittaessa saisi raavaita poikia järjestystä pitämään jos ängetään naisten osastolle.
- oitouhua
Kyllähän tuossa putiikissa joku asia mätää, jos valvojan kielloista huolimatta kävellään naisten puolelle. Joko valvojan kyvyttömyys hoitaa tehtävänsä tai annettu ohjeistus.
Sehän menee näin.
Jos sinne naistenpuolelle mies tunkee miespuolisia, niin asianomaisia ovat ne naiset siellä naistenpuolella ja Lieksan kaupunki joka on yleistä järjestystä valvoo ja hoitaa. Molemmilla ja kaikilla silloin naistenpuolella olleilla naisilla on VELVOLLISUUS tehdä ilmoitus poliisille.
Siinä ei auta lehtijutut yhtään. Luulisi jo paikallispäällikön jo heräävään todellisuuteen.
Ja Nurmisen Penan poliisista kerrtovan menettelytavan. Vaikka Ylelle- jourrnalisti
Vain autappa armias jos joku tomera täti olisi pyyhkinyt turpaan noita ääliöitä. Olis Lieksan Lehti heti Ylelle ja Iltikseen lööpin myynyt ja Joensuun isoPoliisiPäällikkö Makkula ollut rintarottingilla tätiä linnaan laittamassa. Ois lähtenyt kuin lumiukko Mähköltä. Ja Lieksan Lehti ois etusivun uusiksi laittamut.
Näin päästään linnanjuhliin. - maassa.maan.tavalla
" Kyllähän tuossa putiikissa joku asia mätää, jos valvojan kielloista huolimatta kävellään naisten puolelle. Joko valvojan kyvyttömyys hoitaa tehtävänsä tai annettu ohjeistus. "
- NORMAALIkäytöksinen henkilö ymmärtää uimahalliin mennessään ohjeet ja säännöt ! Jos uimavalvoja joutuu puuttumaan tilanteeseen ohjeistamalla ja siitäkin huolimatta käyttäydytään piittaamattomasti ja epäkunnioittavasti yleisiä käyttäytymisohjeita kohtaan niin syy löytyy ylimielisyydestä ja teko on silloin tahallinen !!!
- Syy löytynee myös Lieksan kristillisen opiston välinpitättömyydestä puuttua käytösongelmiin !?! - Laardinvartija
Ainoa, mikä uimahallissa mättää, on säännöistä, käytöstavoista ja ymmärtämisestä vähät välittävät mamumiehet.
- kyllikkipyllistit
Itsehän te näitä olette tänne halunneet. Kyllikit hei, nyt on mahdollisuus kerrankin päästä tirkisteltäväksi. Kyllikit kaikki uimahalleihin esittelemään itseään. Vihtoinkin saisi jotain
- Hotellielämäkivaa
Joo huvi tunkeutujia ja suunsoittajia, hotelleita kiertämään.
- Aavanainen
Porttikielto ja koko kesän karenssi - jos ei ala uskomaan !
- KoliKolin
Suomessa vastaava tilanne on hoitunut NAURAMALLA POIS !
- Hallissahommissa
Porttikiellon myötä joku suvakki tehnee kantelun : oikeusasiamiehelle. Oikeasti vokkiin vaan ilmoitus ettei kenelläkään ole halliin asiaa toistaiseksi. Tällaisien tapausten myötä uskon, että hallin kävijämäärät kääntyy laskuun. Näin on käynyt mm. muissa halleissa joissa vastaavia häirikköporukoita on liikkunut.
- Siiterivalas
Kuikuilkoot jos se auttaa kotoutumaan on mielipiteeni.
- PeepingAli
Mitäs otitte niitä turvapaikanhakijoita.
- satoja.mamuja.ui
Erikoista, ettei isoista uimahalleista esim. Itäkeskus kuulu tällaista valitusta. Johtuisko, että siellä on tietysti myös pitkään Suomessa asuneita asiakkaina ja mamuja töissä.
- tämä.on.totuus
Ja Yle kirjoittaa että Itäkeskuksen uimahalli kärsii ongelma-asiakkaista, uimahallin laitospäällikkö myöntää uimahallin menon muuttuneen. Ulkomaalaistaustaisten asiakkaiden kanssa on ollut ongelmia. Asiakkaat eivät tottele naisvalvojia, vaan ainoastaan miesvalvojat saavat poistettua häiritsevät asiakkaat uimahallista.
”He ovat hyvin tietoisia oikeuksistaan ja osa ottaa herkästi esiin rasistikortin. Esimerkiksi kassalla maksua pyytäneelle henkilökunnalle on huudettu rivouksia.”
”Naispuolinen uimavalvoja taas saattaa herättää heissä hämmennystä, mutta reaktiot ovat toisinaan olleet kohtuuttomia. He ovat tiuskineet valvojille äänekkäästi ja saaneet jopa pieniä raivokohtauksia, jonka vuoksi heitä on haettu pois vartijaliikkeen henkilön ja jopa poliisin toimesta.”
- haloobiuadet
miksiköhän nämä femakkoliikkeet ovat ihan hiljaa näistä ongelmista naisia kohtaan????
mitä häh??? - taassamatvirheet
Tämän uuden aallon tulijoiden suhteen tapahtuu lähes kaikki samat virheet mitä alkuaikoina lähiöissä ilmeni.
Se kotouttaminen ja kuinka tulijat ohjeistetaan kulkee jälkijunassa siten, että taas tulijoita mielistellään ja miellytetään kaikin puolin. Touhu kusee reisille. - karvajutska
Pitäiskö satamasta keväällä hakata kaikki puskat pois? Siellä on naisia uimapuvuissa ja joillekkin se saattaa aiheuttaa puskaraiskausepidemian!
- tupauuno
Kun täällä on lukenut lieksalaisten akkojen kommentteja, niin ei voi tulla muuhun johtopäätökseen kuin että sitähän he nimenomaan kaipaavat.
- elinikäinen.trauma
tupauuno kirjoitti:
Kun täällä on lukenut lieksalaisten akkojen kommentteja, niin ei voi tulla muuhun johtopäätökseen kuin että sitähän he nimenomaan kaipaavat.
Kukaan nainen ei halua tulla raiskatuksi !
Lieksan demarien ja vasurien on syytä katsoa peiliin, samoin kristillisen opiston. Ihmisten mielissä TE olette vastuussa jos jotain sattuu !
Onko sataman ja urheilupuiston uimarannoilla vartiointi kesällä? Onko nuorilla ja kesälomaa viettävillä lapsilla enää turvallista liikkua kaupungissamme ?
- Mistäspäinjoo
Ympäri mailmaa ovat samanlaisia mussukat
https://www.youtube.com/watch?v=l6l27sAwsGQ
https://www.youtube.com/watch?v=lHX5jsomq_U
https://www.youtube.com/watch?v=2kPIMUhATwQ
https://www.youtube.com/watch?v=68kgVow1NBE - Onsetouhua
Laivaraiskauksesta lisää kiinniottoja
Posted on 6.4.2016 by Paavo Tajukangas // 2 Comments
Laivaraiskauksen tiimoilta on tapahtunut lisää kiinniottoja. Poliisi on ottanut kiinni kaksi 18- 19- vuotiasta henkilöä kuultavaksi epäiltynä törkeästä raiskauksesta ja yhden avunannoasta törkeään raiskaukseen. Henkilöt etsintäkuulutettiin maanantaina ja otettiin eilen aamulla kiinni Västeråsista. Kiinniotetuista yksi on balkkanilta ja toiset kaksi ovat afrikkalaisia.
Tapauksen tiimoilta on ennestään siis kaksi vangittuna ja tapauksesta on kaikenkaikkiaan kahdeksa henkilö epäiltynä. Mainitsemisen arvoista on, että luultavasti kyseessä oli löyhä kaveriporukka, sillä kaikki epäillyt asuvat Västeråsissa.
Olivatko miehet tietoisesti mukana laivalla raiskausmielessä? Luultavasti olivat, sillä yksikään heistä ei ole opiskelija ja kaikilla on massiivinen rikostausta.
https://www.aklagare.se/nyheter-press/pressmeddelanden/?id=28&newsId=51E0735B2E34A958
http://paavotajukangas.com/2016/04/06/laivaraiskauksesta-lisaa-kiinniottoja/
Näinpäjoo Tarkoituksella menneet laivareissulle. - KuuluukoKulttuuriin
Runkkaavatko, kusevatko ja paskovatko muslimimatut altaaseen? Kuuluuko kulttuuriin?
- Youtubestahaetodellisuut
Hinkkaaminenhan on pientä muuhun verrattuna
- KuuluukoKulttuuriin
Youtubestahaetodellisuut kirjoitti:
Hinkkaaminenhan on pientä muuhun verrattuna
Raiskaavatko muslimimatut myös uimahallissa? Kuuluuko kulttuuriin?
- usdfusdf-aka-asdfasdf
milläs perkeleen rahoituksella nämä siellä uimassa käyvät?saatana Suomalaiset saa tehdä itsensä sairaaks työllä että leivänkyrsän saa pöytäänsä ja nämä elätit ei muuta kuin vedessä lilluvat,eikö meressä olisi ollut noillekin tilaa?
- onko-vaikeaa
Poliisilta on annettu selkeä viesti kansalaisille, kuinka toimia.
Kansalaisia on myöskin sivistysviraston päälliköt.
Jos joudut uhkaavaan tilanteeseen, soita 112:een. Sinne saa yhteyden aina ja sitä kautta poliisin paikalle.
Ei pidä arastella rikosilmoituksen tekemistä. Aina kun oikeuden loukkaus, uhkaus tai sen tyyppinen tapahtuu, on syytä tehdä ilmoitus ja vaatia tekijöille rangaistusta. Poliisi tekee esitutkinnan ja selvittää onko tapahtunut rikos. Viime kädessä syyttäjä ja tuomioistuin tutkii asian.
Jos tilanne tuntuu käyvän hengen ja terveyden päälle, pakene tai muuten poistu tilanteesta. Omaisuutta aina saa tilalle. - joriittäähyysärit999
Tuon vok:in johtaja pitää laittaa henkoht vastuuseen jos tilanne vielä jatkuu. Ei siihen poliiseja tarvita..
- pinkopahvi
"Lieksassa selvitetään edelleen 3-4 turvapaikanhakijamiehen henkilöllisyyttä, jotka säännöistä ja valvoja kielloista piittaamatta olivat menneet naisten puolelle."
Onko Märäjälahden johtajalla ja kristillisen opiston johdolla haluttomuutta auttaa selvittämään näiden turvapaikanhakijoiden henkilöllisyys? Alkaa vaikuttamaan siltä kun näitä ei saada kiinni! Kaupungin on aika antaa tapaus poliisitutkintaan!- Sanko.mies
Siltäpä tuo hyvinnii vaikuttaa. Märäjälahdella ja Kristillisellä Opistolla ei ole intressiä edistää syyllisten löytymistä, päinvastoin.
- Kristillistä_uskoa
Sanko.mies kirjoitti:
Siltäpä tuo hyvinnii vaikuttaa. Märäjälahdella ja Kristillisellä Opistolla ei ole intressiä edistää syyllisten löytymistä, päinvastoin.
Onko kyseisillä tahoilla otettu käyttöön järjestäytyneen rikollisuuden menetelmät, eli suojella rikoksen tekijöitä kaikin tavoin.
Mitään ei ole nähty, mitään ei ole kuultu, mitään ei tiedetä ja ketään ei tunneta! - SuvakinSuojatyö
Yli kolme viikko asiaa on selvitetty märäjälahden henkilökunnan kanssa yhteistyössä, mutta mitää ei ole vielä saatu selville.
Tälläistä tehottomuutta voi olla vain julkisen puolen työpaikoilla.
Säälittävintä tässä on se, että nämä suojatyöpaikoissaan lorvivat eivät itse tajua yhtään miten naurettavalta heidän touhut näyttävät ulkopuolisten silmin.
Ja veronmaksajat kustantaa tämän kaiken pelleilyn
- rikollisen.suojelua
Onko syylliset löytyneet vai eikö Märäjälahden henkilökunta pidä lukua asukeistaan vaikka saavat siitä rahan??
- OnSeAikaSyvältä
Ei ne halua mokkamunia vastuuseen, se olisi ikävää julkisuutta heidän hienoille matujenhoito kulisseilleen! Mieluummin saippuakupla juttuja lehteen, tai karvaranteiden julisteiden ulkoilutuskuvia!
- Ulkoiluttamiskulttuuri
Mitäs jos tosiää karvaranteita vain ja ainoastaan ulkoilutettaisiin, sellaisia sopivia reittejä.
- nainen196
Syyllisiä jos ei "löydetä " niin kaikille porttikielto.Siinäpä miettisivät tekosijaan kun kaikki olisivat uimahallikiellossa.Eikai toi voi olla niin vaikeaa et muutamaa äijää ei löydetä.Ja jos näin käy niin sit porttikielto kaikille....yksinkertaisesti.
- pervomunia_ovat
nainen196 kirjoitti:
Syyllisiä jos ei "löydetä " niin kaikille porttikielto.Siinäpä miettisivät tekosijaan kun kaikki olisivat uimahallikiellossa.Eikai toi voi olla niin vaikeaa et muutamaa äijää ei löydetä.Ja jos näin käy niin sit porttikielto kaikille....yksinkertaisesti.
Niinpä. Mitä hemmettiä tekee karvaranteet vähäpukeisten suomalaisnaisten kanssa samassa uimahallissa. Sieltä suunnalta tulevien jätkien suhtautuminen naisiin tiedetään, esim.tämä salakuvaaja-juontaja. Asunut Suomessa ja silti veri vetää tuollaiseen pervouteen.
- varamoottori
Ihmettelen jos tietoisesti kuvanauhoja nyt ollaan esitelemässä ulkopuolisille tahoille eli asian ymmärrän näin ,jos ne näytetään Märäjälahdella silloin rikotaan tietosuojaa ja syyllistytään salakatseluun ja tiedon levittämiseen joka on rikollista toimintaa jos näin tapahtuu.Nyt jo levitetään tietoa etnisestä taustasta .Poliisilla tulee olla keinot mutta onko rukkaset pudonneet kädestä?
- gaegtdfrrrrhytjkl
Eikös niitä nauhoja voi katsella isommalla joukolla reilusti, ei salassa? Silloin ei tirkistellä eikä salakatsella! Varamoottori! Tee meille palvelus ja hyppää järveen!
- yhtenäsuihkuna
Joo vipra herseehin ja sillä kurvaa
- varamoottori
Laiton uhkaus.
Olen todennut sen mitä on yksityisyyden suoja ja henkilötietojen käsittely Katso tietosuoja.fi Tietosuojavaltuutetun toimiston esite sivu 3 salakatselu ja kuuntelu on Rikoslain 24 § mukaan rangaistavaa Henkilötietolakia sovelletaan kameravalvontaan ja se on rekisteri ,jos kuvia on tallennettu ja silloin rekisterinpitäjä vastaa henkilötietojen käsittelystä.
Eli olisi syytä myöskin asianosaisten hyvä tutustua asioihin ja ennenkuin asioista toteavat
Selvää on jos nyt sitten valvontakameroiden kuvia katsellaan oikeudettomasti syyllistytään rikokseen.
Mainittakoon,että jos nyt kuvia on katseltu oikeudettomasti nimenomaan muu kuin viranomainen ja rekisterinpitäjä niin koska silloin olen myös ollut uimahallisssa voinee käydä niin,että ilmoitus lähtee? - Ihana-Antti
Saatanan kepuli näytti karvansa. Sinä yrität suojella RIKOLLISTA!!! Pelotteenako ne uimahallin kamerat siellä on?
Ne tallenteet kuuluisi laittaa poliisi teeren lähetykseen! - varamoottori
Ihana-Antti kirjoitti:
Saatanan kepuli näytti karvansa. Sinä yrität suojella RIKOLLISTA!!! Pelotteenako ne uimahallin kamerat siellä on?
Ne tallenteet kuuluisi laittaa poliisi teeren lähetykseen!Selvää on että naisten puolelle menneet ovat toimineet väärin.Mutta kuitenkin tuomio tulee sellaisesta toiminnasta joka katselee noita nauhoja oikeudettomasti ,Eli onko vaikea asia käsittää "Ihanan Antin"
Kameravalvonta on jossakin kohdin paikallaan mutta kuitenkin pitää muistaa se,että nauhoittava kameravalvonta on rekisteri ja siitä täytyy olla selvillä kuka on rekisterinpitäjä.
Totean vielä että jos nyt kuvia on lähdetty näyttämään Märäjälahteen henkilökunnalle on tietosuojarikos tapahtunut,.
Eli kertokaa totuus
- jaksaa.jauhaa
Vitunko väliä asialla enää on? Ei ole enää kurkkimista ilmennyt, joten viesti on menny perille. Se on pääasia.
- varamoottori
Minulla ei ole vittua mutta jos edelleen asiaa pidetään lehdistössä ja täällä esillä ja mainitaan että kuvia katselee ulkopuolinen taho niin sellainen toiminta on rikollista olemme ulkopuoliset kenties kuvissa myös ja se on myös henkilötieto ja rekisteri .Mikäli näin on tapahtunut jo varoituksesta huolimatta mitä olen julkisesti sanonut niin kuka voi tarkistaa kuvat niin oikeudettomasta katselusta siitä tulee hieman suuremmat rapsut kuin vahingossa väärään tilaan eksymisestä.Eli mittasuhteet tuomioisssa on erilaiset.
- jaksaa.jauhaa
En nyt tarkoittanut tätä yksityiskohtaa. Lain mukaan pitää toimia, tottakai.
Asiassa tärkeintä kuitenkin on, ettei enää ole tapahtunut tahallista sääntöjen rikkomista. Silloin kaikilla on uintirauha. - varamoottori
jaksaa.jauhaa kirjoitti:
En nyt tarkoittanut tätä yksityiskohtaa. Lain mukaan pitää toimia, tottakai.
Asiassa tärkeintä kuitenkin on, ettei enää ole tapahtunut tahallista sääntöjen rikkomista. Silloin kaikilla on uintirauha.Toivottavasti Sivistysjohtaja ja Lieksanlehti asian ymmärtää myös koska viimeksi asiasta oli 7.4. lehdessä juttu
- pykäläapina
Kuten olen todennut,,,taas kohtaani!
- varamoottori
Nimittelystä huolimatta minulla on ollut kysymys ja vastausta ei ole tullut jos sinänimimerkki pykäläapina asiasta tiedät
- aivastuskintuli
Korpinen taas kirjoittelee salanikillään 'varamoottori.!
Näkeehän ja tunnistaa tuon jo kaikki, jopa sokea-reettakin!
Melkoinen ketku tuo korpinen kun ei nimareilla vehtailee tällä palstalla ,salanimimerkeilläkin ! - kuhan.kysyn
Tekeekö Märäjälahti yhteistyötä viranomaisten kanssa vai ei?
- Varamoottori
Viranomaisten kuuluu asia selvittää ilman märäjälahtea ja ilman Lieksan lehteä ja jopa ilman sivistysjohtajaa.sitä varten on palkattu henkilökunta
- usko.pois
Varamoottori kirjoitti:
Viranomaisten kuuluu asia selvittää ilman märäjälahtea ja ilman Lieksan lehteä ja jopa ilman sivistysjohtajaa.sitä varten on palkattu henkilökunta
hiljaa hyvä tulee ja syylliset jäävät vielä nalkkiin
- turhaaälämölöä
Mitä mesotte, sattuuhan niitä vahinkoja. Tuskin tahallaan menivät naisten puolelle. Uimahallissa voi moni erehtyä menemään "väärälle puolelle", on niin epäselvät opasteet siellä.
- Loiskuukokusipäässä
Perkele, kun on menneet tahallaan uinninvalvojan kiellosta välittämättä!
Joko meni hyysärin purupäähän perille vai onko purut niin kusiset ettei snaijaa? Kannattaisko tunkea vessapaperia korvista sisään, olis ainakin hetken kuivaa.
- eiainesta
Varamiehellä jäänyt levy jankkaamaan päälle kamera asiassa, aina sama teksti.Ilmankos on varamies tuolla kapasiteetilla.
- varamoottori
Varalakin pitää olla asioihin perehtynyt. mutta toista se on sitten kun on nakke nakuttaja se on vaan jokin roolihahmo "ei ainesta"
- hyssykkyrät
Arto tykkää kommentoida kun mamu tekee tuhmasti tai väärin. Ylellä on heti uutinen. Olen pohtinut, miksi näin. Mistä johtuu ettei asiaa saada kuntoon. Olen sata varma että terkkrissa, neuvolassa ym. on ollut vaikeita tilanteita, mutta niistä ei ole uutisoitu ylellä asti. Ts. tiedotteita ei ole laitettu, toisin kuin sivistykssessä, jossa luulisi asian olevan paremmin hanskassa, mutta ei. Kerjätään vaan julkisuutta.
- sinkomies
Juuri niin melutaan ja syljeskellään soi kappale juuri muistan kun aikanaan tandemilla täälläkin ajettiin
- kiitos.sivistyspuolelle
Sos.terv. puoli demarijohtoinen ja tavat kuten demareilla eli lakaistaan maton alle ikävät totuudet.
Sivistyspuoli noudattaa avoimuuden ja läpinäkyvyyden agendaa. - lehmän.häntä
Demarit ottaa hittiä näistä tänne haalimistaan naisten ahdistelijoista. Yleinen mielipide kaupungilla on täysin vastaan. Maksun aika koittaa vaaleissa.
- olevinaanhyväntekijä
Miksi sinä epäilet aina toisia taitamattomaksi?Pönkitätkö sillä huonoa itsetuntoa?
En aina epäile kaikkea taitamattomaksi on paree olla taitamaton tehdessään vaikka syntiä kuin tietoisesti sitä tehdä.
Olen toisessa ketjussa asian perusteellisesti todennut mihinkä esitykseni perustuu se on henkilötietolaki ja kameravalvonnan ohjeet nauhoittava kameravalvonta on henkilötietorekisteri ja rekisterinpitäjän pitää huomioida,ettei tietoja vuoda ulkopuolisille,Nyt asiassa on toimittu vastoin näitä ohjeita ja siten jopa syyllistytty salakatseluun eli oikeudettomasti ulkopuolinen taho on katsellut valvontakameroiden kuvia,siihen on ainoastaan poliisilla mahdollisuus mutta ylen uutisen mukaan nyt kuvia on asian selvittämiseksi katsonut ulkopuolinen taho MK
- niinhänkävi
Kamerakäräjistähän on kokemusta,tuli tuomiokin kun taitamattomat oli asialla.
- matutkotiinsa
Oli miten oli, mut nää kyseiset matut koneeseen ja kotiinsa. Eikä pahaa tekisi pistää kone samalla kertaa täyteen sieltä vokista.
- sitä-saa-mitä-tilaa
Kristillisen opiston Märäjälahti busines on aika ajaa alas. Tietentahtoen olette ärsytelleet kantaväestön toiminnallanne mutta vaaleissa muistetaan ihan kansanliikkeellä rokottaa sos.demiä ja vasureita. Kaikki luurangot kaapista paljastetaan.
sitä-saa-mitä-tilaa kirjoitti:
Kristillisen opiston Märäjälahti busines on aika ajaa alas. Tietentahtoen olette ärsytelleet kantaväestön toiminnallanne mutta vaaleissa muistetaan ihan kansanliikkeellä rokottaa sos.demiä ja vasureita. Kaikki luurangot kaapista paljastetaan.
Olisi kuitenkin syytä itse kunnioittaa lainsäädäntöä.
Kyllä Suomi on mennyt yllätyksen tilaan mutta nyt sentään venäjän kautta ei tänne niin vaan tulla.
Mutta olen huomannut,että porukkaa täällä pienennetään.
Kuitenkin on valitettavaa,että puolin,että toisin tuossa uimahallijutussa on toimittu taitamattomasti kuten olen todennut ja mitä sanoisitte jos asia vietäisiin käräjille ketkä tuomitaan? eli naisten puolelle menijä vai rekisteritietojen luvaton katsominen ja luovuttaminen ulkopuoliselle taholle- epäilen-väitettäsi
markkukorpinen kirjoitti:
Olisi kuitenkin syytä itse kunnioittaa lainsäädäntöä.
Kyllä Suomi on mennyt yllätyksen tilaan mutta nyt sentään venäjän kautta ei tänne niin vaan tulla.
Mutta olen huomannut,että porukkaa täällä pienennetään.
Kuitenkin on valitettavaa,että puolin,että toisin tuossa uimahallijutussa on toimittu taitamattomasti kuten olen todennut ja mitä sanoisitte jos asia vietäisiin käräjille ketkä tuomitaan? eli naisten puolelle menijä vai rekisteritietojen luvaton katsominen ja luovuttaminen ulkopuoliselle taholleVäität että on tapahtunut "rekisteritietojen luvaton katsominen ja luovuttaminen ulkopuoliselle taholle" ? Jos olet vuorenvarma niin miksi et mene tekemään Poliisille ilmoitusta?
- Varamoottori
Ylen radiouutissa ja sivustolta asia ilmenee ja jota on myös tänne lainattu mielestäni todella Tietosujavaltuutetun ohjeista asian näkee kameravalvonnan osalta Nauhoittava kameravalvonta edellyttää rekisterinpitäjää ja kuka tietoja käsittelee eli kuva on myös henkilötieto ja henkilötietojen luovuttaminen ulkopuoliselle taholle on rangaistavaa rikoslaki tulee siinä tapauksessa esiin tutkikaa itse paremmin asia Tietosuojavaltuutetun toimisto Kameravalvonta Kameravalvontaan sovelletaan henkilötietolakia 523/1999 eli Tallentavan kameravalvonnan harjoittaja joka käsittelee henkilötietoja kamerajärjestelmän avulla on henkilötietolain mukaan rekisterinpitäjä.
Kameravalvonnassa saatuja tietoja ei saa luovuttaa käyttötarkoituksen vastaisesti ulkopuolisille. katson että tässä on se juju että kuvia on katsonut jokin märäjälahden henkilö.Minulla on hallussani Tietosuojavaltuutetun toimiston tiedote"kameravalvonnan yksityisyyden suoja ja henkilötietojen käsittely"
Tietosuoja.Fi
Kun henkilötietoja käsitellään johon myös kuva liittyy kamerajärjestelmän avulla on aina syytä selvittää etukäteen se ettei syyllistytä salakatseluun Rikoslaki 24§
Henkilötietolaki velvoittaa vaitiolovelvollisuudesta.
Myöskin esim minulla on mahdollisuus saada tieto rekisterinpitäjältä kun vaan totean ja esitän pyynnön ja lähetän vaikka kuvani esiinnynkö kuvissa jos rekisterinpitäjä kieltäytyy antamasta tietoja hänen on siitä annettava kirjallinen vastaus jos tieto evätään asia voidaan saattaa tietosuojavaltuutetulle
Todella taitamatonta toimintaa nähdäkseni
- tekopyhä
Ja taas haukkui taitamattomaksi toisia.
- Varamoottori
Olkaa hyvässä asiassa hyviä ja pahassa taitamattomia tämä on hyvin Raamatullinen vertaus eli ettei esim syntiä tehdä tietoisesti vaan tietämättä eli on lapsen kaltainen jota pitää opastaa mikä on hyvä ja mikä paha. joten se ei ole haukkumista vaan olen tuonut esiin lainsäädännön ja toin sitä esiin jo aikaisemmin ja homma vain eteni vielä pahemmaksi
- näinhänsemenee
Taitamattomia olkoon tekstisä laulajat.
Olen tänään lähettänyt kaupungille selvityspyynnön miten toimii kameravalvonta ja henkilötietorekisteri kuva on myös henkilötieto jota ei rekisterinpitäjä saa luovuttaa ulkopuoliselle se on selkeästi todettavissa Tietosuojavaltuutetun ohjeissa.
Siksi nyt olisi paikallaan kaupungin kiinnitää omassa toiminnassa huomiota kyseiseen asiaan.
Koska olen myös tuona päivänä mahdollisesti ollut kuvassa eli rekisterissä niin siihen ohjeiden mukaan tulee saada vastaus kirjallisena rekisterinpitäjältä.Ellei näin tapahdu tietosuojavaltuutettu voinee tutkia asian MKNyt ketjussa on tapahtunut myös identtitettivarkaus josta voinee tulla myös tuomio eli joku henkilö käytti nimeäni Markku -Korpinen joka näkyy mustalla minun rekistöröity nimi näkyy sinisellä teko on tahallista nyt ja jopa harhauttavaa kirjoitusta nimissäni
- meehänPullokellariis
markkukorpinen kirjoitti:
Olen tänään lähettänyt kaupungille selvityspyynnön miten toimii kameravalvonta ja henkilötietorekisteri kuva on myös henkilötieto jota ei rekisterinpitäjä saa luovuttaa ulkopuoliselle se on selkeästi todettavissa Tietosuojavaltuutetun ohjeissa.
Siksi nyt olisi paikallaan kaupungin kiinnitää omassa toiminnassa huomiota kyseiseen asiaan.
Koska olen myös tuona päivänä mahdollisesti ollut kuvassa eli rekisterissä niin siihen ohjeiden mukaan tulee saada vastaus kirjallisena rekisterinpitäjältä.Ellei näin tapahdu tietosuojavaltuutettu voinee tutkia asian MKKyseinen tapahtumalla ei Korpisella ole mitään rutinaoikeutta.
Ainoastaan asianomaiset naisten pukukopin puolella käyneet porttikiellon henkilöt voi kyseenalaistaa kaupungin toiminnan kameratallenteiden katselusta. Ei Korpinen.
Mikäli Korpisella on sellainen tunne, että hänen kuviaan on oikeudettomasti esitelty sellaisille, joilla ei siihen oikeutta. Teet rikosilmoituksen, osoitteen tietänet. Tietosuojavaltuutella uhkailulla voit pyyhkiä ihan selkokielellä sanottuna perseesi.
Muutenkin nuo lakimiestietosi ovat melko huteria. meehänPullokellariis kirjoitti:
Kyseinen tapahtumalla ei Korpisella ole mitään rutinaoikeutta.
Ainoastaan asianomaiset naisten pukukopin puolella käyneet porttikiellon henkilöt voi kyseenalaistaa kaupungin toiminnan kameratallenteiden katselusta. Ei Korpinen.
Mikäli Korpisella on sellainen tunne, että hänen kuviaan on oikeudettomasti esitelty sellaisille, joilla ei siihen oikeutta. Teet rikosilmoituksen, osoitteen tietänet. Tietosuojavaltuutella uhkailulla voit pyyhkiä ihan selkokielellä sanottuna perseesi.
Muutenkin nuo lakimiestietosi ovat melko huteria.Toimin asiassa ja tuon tiettäväksi
markkukorpinen kirjoitti:
Toimin asiassa ja tuon tiettäväksi
Edelleen Rekisterinpitäjän pitää nyt antaa selvitys siitä ,olenko mahdollisesti myös kuvissa ja kuka niitä on käsitellytrekisterinpitäjänä
Minä en ole uhannut vaan todennut mitä asianmukaiset ohjeet toteavat kaikenlisäksi tässä taloudessa ei ole kellaria vastauksena tuohon asiattomuuteen kirjoituksesi ei ole asiallinen vaan taitaa hermostuttaa MK
- TympeitäIhmisiä
Ja pääasia että jostain pääsee pätemään, ja olemaan jokapaikassa kaikkitietävä ja tärkeä, sekä asioiden etenemisessä olemalla käsijarruna!
Tuommoiset valittajat yleensä eivät tajua millaisia hidastajia ja kustannusten lisääjiä he ovat! Noin yleisesti, ei yksittäishenkilöt!
Moni asia luistaisi paremmin, kuten aikoinaan lidlin tulo lieksaan, niin valituskierre viivästytti sitäkin? Liekkö valittajat saaneet taivaspaikan hommallaan?Rauha sielulle Lidl on Lieksassa ja aikanaan minulla oli myös mahdollisuus lausua Tokmannista myös ja huomasin jotakin ja soitin johtajalle ovet ovat liian kapeat varastosta lupasi tarjota kahvit en ole vielä nauttinut sitä kuppia myöskin muunlaista yhteistyötä ja rahoja on myötävaikutuksella tullut Lieksaan aikanaan toista miljoona markkaa suoraan hankkeisiin joten syytös kohtaani on aiheeton
Jarruttakkon se jolla on paremmat jarrut tuumasi matti kun radalla oli puuhissa maijan kanssa ja juna tuli ja heiltä tuli niin juna pysähty.
Olen tuonut vain keskustelussa hyvin usein lainsäädännön ja jo uuden valtuuston kokous olisi mennyt tietämättömyyden vuoksi päätöksiltään uusiksi ellen olisi ajoissa toiminut ja tuonut esiin kuka kutsuu ensimmäisen valtuuston kokouksen koolle joten älkää nyt ihan talloko suurilla saappaillanne kun vielä kantapään alta sanon .että näkemyksenne kaipaa tarkistusta
- varamiesvaan
Kohta ilmestyy taasa kameravalvonnan henkilörekisteristä tarinaa sadannen kerran palstahäiriköltä.
- Puikulapää
Heitä kiinnostaa nähdä, minkä näköinen nainen on ilman "jätesäkkiä".
- Musulmaani
Mina haluta nahda naise pilu.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3904414Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483769Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit163272KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1082761Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92441Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511942Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181898- 1211843
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241429