Mitäs tämä nyt tarkoittaa kun ennen on kevätliittokokousmateriaalit tulleet liiton sivuille ja nyt se on lähetetty vain seurojen puheenjohtajille. Tätäkö on avoimuus???
http://www.judoliitto.fi/uutiset/kevatliittokokous-16.4.2016/
http://www.judoliitto.fi/uutiset/kevatliittokokous-16.4.2016/
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ei riitä 4.4 materiaalin toimittamiseen. Säännöt vaatii 2 viikkoa ennen.
Puheenjohtajan syytä, ...
Kalenterin kautta kokousmateriaalit kaikkien luettavissa.
Älä nyt pilaa hienosti alkanutta marmatusta....
Kyse ei ole marmattamisesta vaan halusta tietää kuinka seurojen asioita hoidetaan. Esim. mielenkiintoinen tieto toimintakertomuksessa "Valmennustoiminta ylitti budjettinsa 51 tuhannella eurolla". Siis ylitti! Eli kun katsotaan kokonaissumma, niin ei näy ainakaan kilpailutuloksissa. Missä on siis vika?
51 tonnia pitkäksi. On näköjään kertynyt valmentajille kovasti matkoja ja matkapäiviä. Urheilijoiden kilpailujen ja leirien kustannukset laskutetaan arvokisoja lukuunottamatta suoraan heiltä itseltään, eli sieltä ei tällaista käppiä ole voinut tulla.Heikolta näyttää liiton talous. Jatkossa on mentävä maailmalle pienemmällä taustajoukolla.
Nämä on niitä asioita joihin hallitus varmasti kokouksessa vastailee seuroille. Tuskin kuitenkaan tälle palstalle.
Kahlasin läpi aineiston ja hämmästyin miten pieni laji judo Suomessa on. Kun jo ihan miettii asiaa liiton budjetin ja harrastajamäärän kautta, niin ihmeen vähän väkeä tämän lajin parissa toimii. Ei siis mikään ihme, jos olympiamenestys on jäänyt Suomen judokoilla vielä vaatimattomaksi.
Älä höpötä, ongelmahan on selkeästi se että koskaan ei panosteta B-nuoriin jossa todellinen potentiaali piilee
Suomi on harvaan asuttu maa ja judokat asuvat ympäri Suomea. Hyvin harvalla on mahdollista treenata optimaalisia vastustajia vastaan säännöllisesti. Siksi pitäisi panostaa enemmän leireihin ja kehittää systeemiä, jotta kilpajudokoille olisi oikeasti hyviä ja monipuolisia harjoitusvastustajia. Lisäksi leireille pitäisi koettaa saada mukaan väkeä Venäjältä ja Baltiasta, jotta tulisi hyviä uusia harjoitusvastustajia. Piirit ovat kotimaassa niin pienet, että kilpajudokat tuntevat oman sarjansa porukan aika hyvin. Pietarissa on varmaan yhtä paljon ellen enemmänkin judokoita kuin koko Suomessa ja se on aika lähellä.
Käsittääkseni viime vuonna tuli metallia....
ja rutkasti.
Yhdellä mitalistilla ei pitkälle pötkitä.
Niin siis jos nollasta mitalistista lähdetään liikkeelle, niin yksi ei riitä ?
Montako mitalia pitäisi tulla heti ensimmäisenä vuonna nollavuosien jälkeen, jotta pötkittäisiin pitkälle ?
Kaksi (2) EK ja KK
Siellähän ne on samalla sivulla johon linkitit?
Lisätty jälkeenpäin. Hyvä että tuli.
Nimien kerääminen kansalaisaloitteeseen kansanäänestyksen järjestämiseksi metsähallituslain kumoamisesta on alkanut.
Käykää allekirjoittamassa!
Aloitteen voi allekirjoittaa oikeusministeriön ylläpitämässä palvelussa: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1986
Uusi metsähallituslaki yhtiöittämisineen ja kolmansine taseineen on ilmeinen uhka Suomen luonnolle. Perustuslain 20 §:n mukaan vastuu luonnosta ja sen monimuotoisuudesta kuuluu kaikille.
Suomen kansalaisina tunnustamme tämän vastuun ja vaadimme, että meitä kuullaan yhteistä ympäristöämme koskevassa päätöksenteossa.
Kansalaisaloite on lakiehdotus kansanäänestyksen järjestämiseksi uudesta metsähallituslaista. Äänestyksessä esitettäisiin seuraava kysymys: ”Kannatatko uuden metsähallituslain kumoamista?” Äänestäjän tulisi vastata kysymykseen joko "KYLLÄ" tai "EI".
Kansalaisaloite koskee nimenomaan kansanäänestyksen järjestämistä, koska ei ole mitään syytä uskoa, että nykyeduskunta kumoaisi uuden metsähallituslain uudessa käsittelyssä. Perusteluthan kaikuivat nytkin kuuroille korville.
Sen sijaan poliittisten päättäjien olisi lähes mahdoton olla kunnioittamatta kansanäänestyksen tulosta. Äänestys kertoisi yksiselitteisesti, hyväksyvätkö suomalaiset uuden metsähallituslain.
Lisäksi kansanäänestys on ainoa tapa punnita lain legitimiteetti tilanteessa, jossa lainsäädäntöprosessi ei vastannut avoimen demokratian vaatimuksia. Esimerkiksi yhtiöittämisen välttämättömyyttä korostavat perustelut eivät pitäneet paikkaansa.
Edustuksellinen demokratia ei tarkoita sitä, että vaalien jälkeen valtapuolueilla olisi neljä vuotta aikaa toteuttaa visioitaan muusta yhteiskunnasta piittaamatta. On äärimmäisen vaarallista, jos lainsäätäjät eivät välitä tosiasioista eivätkä kansalaisten, alueiden, asiantuntijoiden, järjestöjen ja asiantuntijaorganisaatioiden vastalauseista.
Jos me hyväksymme tämän nyt, kun vaakakupissa on kolmannes Suomen pinta-alasta, yhteinen kansallisaarteemme, mitä voimme odottaa tulevaisuudessa tapahtuvan?
Kansalaisaloitteen yksityiskohtaiset perustelut löytyvät allekirjoituspalvelusta sekä Minimahdin artikkelista. Levitä alussa olevaa allekirjoitus-linkkiä tai artikkelia nimikeräyksen alkamisesta: https://goo.gl/0IQuM0
Käydään siis töihin: allekirjoittakaa & jakakaa tietoa. Annetaan aloitteelle lentävä lähtö!
Kiitos kaikille & keväisiä päiviä!