Halpismerkit

Olen ymmärtänyt, että jotkut halpismoottorit olisivat oikeasti täysin samoja moottoreita kuin parhaat japanilaismerkit. Onko esim. Parsun, Sea King ja Hyundai moottorit jotain itämaan ihmeitä, vai japanilaisten kopioita vai peräti samoja moottoreita kuin joku muu merkki?

Hakusessa olisi 2 - 4 hv moottori soutuveneen perään.
10243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Voi olla kopioita, mutta materiaalit ja koneistuslaatu voi vaihdella valtavasti. Eli kuvat voi kopioda, mutta ei tuotetta ihan noin vain.

Voi kestää tai sitten ei. Huolto ja takuu riippuu maahantuojasta.

Äänestä
  • Osin kopioitu mutta materiaalit ja tekniikka todella surkeita,en suosittelisi edes pahimmalle vihamiehelle.Suorastaan raaka aineen haaskausta nuo Kiinan romut,jos hankit niin älä mene kauaksi rannasta ja pidä aina airot mukana et pääset takas rantaan.Osta ennen joku hyvä käytetty tunnettu merkki.

    Äänestä

Entä selva? Luulen, että pienet koneet ovat Yamahoja.

Äänestä
  • on isommatkin ja nykyään vielä samanvärisiäkin, paitsi koppa on selvassa valkoinen

    Äänestä

Selva ei ole Kiinalainen halpiskopio.

Äänestä

Puhui asiaa ! Osta käytetty, jota on asiallisesti huollettu. Saat puoleen hintaan, ja voi olla todella hyvä kauppa.

Älä' missään nimessä tuhlaa tonnikaupalla rahaa höppänä moottoriin,joka syö enemmän ihteään, kuin bensiiniä.

Äänestä

vitsikkäitä nuo kiinalaisten moottorien kaupat suomessa. Myyvät niitä läntisen maailman merkkikoneiden hinnalla kuin testatakseen, kuinka paljon höynäytettäviä väestöpohjasta löytyy. Perustetaan tuosta vaan 2001 tehdas pystyyn ja ruvetaan väsäämään...jotain... maalia päälle, tarrat kylkeen ja tavaraa rahtilaivaan. Moni perämoottorifirma on kehitellyt vuosikymmeniä tuotteitaan hioakseen niistä äluotettavia meriolojen työjuhtia. Hllvetti jäätyy ennen kuin ostan kiinalaisen moottoriin veneeseen. Jossain takapihalla ei olisi vaaraa jos kiinalainen klapikone zippaa, mutta merioloissa vaaditaan luotettavuutta ja kiinalaistuotteilta puuttuu ymmärrys koko käsitteestä. Ajaisin mieluummiin vaikka 60 vuotta vanhalla huoltamattomalla Johnsonilla tai 10 vuotta vanhalla huolletulla mercuryllä, kuin uudella kiinalaisella. Siinä korrelaatiota riskeihin, mitä kinuskimotteihin liittyy.

Äänestä
  • Kannattaa olla tarkkana sillä noista merkkikoneistakin löytyy kiinassa valmistettuja osia! Semmoinen pikkujuttu, että on olemassa Standardit joiden mukaan esim. moottorin osia koneistetaan niin ne mitat täytyy mahtua aina toleranssitaulukon toleransseihin ja siinä ei tee poikkeusta mikään valmistaja, sillä muuten ei pystyttäisi valmistamaan mitään varaosia, jotka sopisivat paikoilleen

    Äänestä

Jos haluaa halvan ja hyvän perämoottorin niin silloin on ostettava 2 perämoottoria; halpa ja hyvä

Äänestä

Yamabisi on myös evinruden nimellä valmistettu 2 tahtinen röpöttäjä.
Erottaa siitä että kulkee savupilven saattelemana iloisesti rallatellen ja lopulta
leikkaa kiinni veden imun suunnitteluvirheen takia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PitääköPaikkaansa kirjoitti:

Olen ymmärtänyt, että jotkut halpismoottorit olisivat oikeasti täysin samoja moottoreita kuin parhaat japanilaismerkit. Onko esim. Parsun, Sea King ja Hyundai moottorit jotain itämaan ihmeitä, vai japanilaisten kopioita vai peräti samoja moottoreita kuin joku muu merkki?

Hakusessa olisi 2 - 4 hv moottori soutuveneen perään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu