Kuuluuko aspergeriin näyttelemisen ja teeskentelyn vaikeus, asioiden kirjaimellisesti ottaminen, suoruus ja rehellisyys? Entä vaikeus ymmärtää tekojensa/sanojensa seurauksia toisten ihmisten tunteisiin, jos ei ole kyse suorasta loukkaamisesta? Onko tulevaisuuden suunnittelemisen vaikeus tyypillistä? Viihtyvätkö aspergertyyppiset ihmiset paljon yksin, eivätkä siedä "turhia" keskusteluja ja heidän ei ole helppo muodostaa pysyviä ystävyyssuhteita tai tutustua ihmisiin. Jos ihminen on muuten oikein kohtelias, mukava, älykäs ja vitsikäs voivatko nämä piirteet tehdä hänestä aspergerin?
Asperger vai mikä?
25
445
Vastaukset
- munakana
Kas kun on taas jäänyt hyvät kysymykseni ilman vastausta. Eikö kukaan todellakaan osaa vastata.
Ja oikeat vastaukset tulevat tässä:
Ei kuulu. Katselin eilen Heikki Kinnusen haastattelua. Sinnä hän kertoi, kuinka sanoilla ei pysty valehtelemaan vaan teoilla. Karjalainen taas totesi, että ennustaminen on vaikeaa; varsinkin tulevaisuuden. Piirteet eivät tee aspergeria vaan asperger tekee aspergerin.- Isosetä
Kurin puute ainoa selitys. Kyllä tauti paranee, kun pakarat paukkuu!
- Faktat
Hyvin sanottu! Mutta asiasta on muutakin todettu. Autismin kirjon häiriöihin lukeutuvat varsinaisen autismin lisäksi Rettin ja Aspergerin oireyhtymät sekä disintegratiivinen kehityshäiriö ja laaja-alainen kehityshäiriö. On myös todettu kaikilla autisteilla on erikoiskykyjä.
http://www.terve.fi/hermoston-sairaudet/81194-nerot-vailla-tunteita-nelja-myyttia-autismista- Aspergerinfo
Heh. Minulla myös erityiskykyjä, joista aiemminkin olen kertonut, mm. täällä. Ennen, kuin tuota sivustoa oli päivitetty. Täällä, sekä muualla.
Eli; tiedän kellonajan minuutin tarkkuudella, kehoni lämpötilan, pulssini, ilman lämpötilan, veden lämpötilan, verenpaineeni ja näin edelleen. Tämän voivat monet ihmiset, jotka minut tuntevat, todistaa. Kerroin näistä erityiskyvyistäni jo vuosia sitten sairaaloissa henkilöstölle. Eivät ottaneet todesta. Kyllä naurattaa. :) Mitä järkeä ostalla erilaisia mittareita, kun ei tarvitse edes puhua, vaan ajatuksensiirrolla hoituvat lähes kaikki asiat. Erinäisten tahojen kanssa.
Olen kirjoittanut nämä kaikki viestini myös muualle kuin tänne, esim. perheenjäsenilleni jo vuosia sitten, joten turha yrittää plagioida. Kaikki viestini ovat tallessa monessa paikassa todisteellisesti.
- Psykiatrisi
Kaikki eivat ole autisteja vaikka niin sanovat. Narsismi ei kuulu autismiin. Jos on tarve tuoda infonsa esiin jatkuvasti on osoitus narsismista!
- MrJuha82outolintu
Narsismi on paljo muutaki kuin se jatkuva kirjoittaminen, sillä eivät psykiatrit lätkäisi narsistista persoonallisuushäiriödiagnoosia ihmiselle, jolla vain yksi tai muutama kohta täyttyy narsistin tuntomerkeistä.
Eli esimerkkinä minä, joka tuon itseäni esille mielipiteilläni täällä palstalla, niin se ei tee minusta vielä narskua, sillä narskun tuntomerkeistä pitäisi hyvin moni täsmätä, jolloin diagnoosi ois selviö.
Näin.
Kukaan psykiatri ei ole diagnosoinut mua narskuksi.
Tosin aina joskus epäillyt itse sitä, josko mä oon narsku. - kuyjthrght
ICD ei tunne narsismi-diagnoosia.
- Tarke
Aivan narskut ovat psykopaatteja
- KIRJOT
AUTISMIN KIRJO!!! Voi että on typerä ilmaus, miksei syöpien kirjo, influenssan kirjo,ym se on niin ärsyttävä sievistelevä ilmaus tuo KIRJO!!!!!!!!!! KIRJO
- oikytr
Olisiko "spektri" parempi?
- Kirottu
Oikee ilmaisu on autismin kiro!
- Nykyinenparempi
Ei olisi
- Id00
Mistä on kyse kun ihminen koko ajan tuo itseään esille? Onko kyseessä pakkomielle vai narsismi, kun hän moittii muita "kurjasta kohtalostaan" ja itsensä maailman napana ja aspergernerona.
- MrJuha82outolintu
Ei mulla ainakaan kurja kohtalo. Oon tyytyväinen elämääni aspergerina ja entisenä kiusattuna.
- Aspassi
Kuuluu.
- Diagnoosi
Info kirjoittaa: "Mitä järkeä ostalla erilaisia mittareita, kun ei tarvitse edes puhua, vaan ajatuksensiirrolla hoituvat lähes kaikki asiat. Erinäisten tahojen kanssa."
Mistä tahoista mahtaa olla kyse? - Aspergerinfo_YP
Saa miettiä omilla aivoilla.
Kommunikaatiotavat ovat jokaisella erilaiset, eikä niitä pitäisi kenenkään pyrkiä muotittamaan. Jokainen tapa on yhtä oikea.
Otan jokaisesta kirjoituksestani tänne todistajien läsnäollessa copyt, joiden perusteella voidaan todistaa nämä kirjoitukseni tänne omalta tietokoneeltani lähetetyn.
Nämä kaikki ovat otteita gradustani, joka on pöytälaatikossani ollut jo vuosia.
Minusta on oikein ja hyväksyttävää, mikäli en tahdo näytellä missään tai tuoda omaa nimeäni julki. En halua oppia näyttelemään enkä teeskentelemään. Koskaan. Valitettavasti synnynnäinen taito noihin puuttuu enkä mitään järkeä näe opetella jotain, mikä tuntuu luonnottomalta. Rauha itseni sisällä on oman hyvinvointini kannalta kaiken a ja o. Saan elää kuten tahdon, ilman, että kukaan tulee minulle sanomaan, kuinka tulisi pyrkiä elämään.
Tsemppiä Kaikille! - Ihmisyys_on_IN
Eipä olisi asiaa voinut paremmin ilmaista. Tuossa kiteytettynä aito As-olemuksellisuus.
- Diagnoosi
"
Eli; tiedän kellonajan minuutin tarkkuudella, kehoni lämpötilan, pulssini, ilman lämpötilan, veden lämpötilan, verenpaineeni ja näin edelleen. Tämän voivat monet ihmiset, jotka minut tuntevat, todistaa. Kerroin näistä erityiskyvyistäni jo vuosia sitten sairaaloissa henkilöstölle. Eivät ottaneet todesta. Kyllä naurattaa. :) "
Miten on nykyään joko olet saanut ansaittua tunnustusta?- Siinä_ASdiagnoosistani
Joo, olen tyytyväinen omaan elämääni ja kykyyni selviytyä elämässäni erityiskykyjeni ansiosta. Tarkentaa ei varmastikaan tarvitse enempää.
- Diagnoosi
No sittenhän on kaikki hyvin. Miksi sitten valitat?
- äölkjhgfdshjkl
Asperger voi olla kohtelias, mukava, älykäs ja vitsikäs.
- assilady
Mutta ei toki paskahousu vaan gentlemanni!
- Epäselvä
Autismin ja Aspergerin diagnostiset rajat ovat epäselviä. Diagnoosikriteerit Aspergerissa ja autismissa ovat pääosin samat. Erona on vain se, että Aspergeriin ei kuulu kehityksen merkittävää viivästymistä ensimmäisten elinvuosien aikana.
- 3-sukupuoli
Tuossa edellisessä ketjussa myös sukupuolirajat oli epäselviä.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14340493/onko-asseille-tyypillista#comment-85397108
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.673788Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883169Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin962421Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.151649Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m701408- 981280
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä421208- 501021
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11021Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561020