Skitsofrenialääkitys

Kirjoittelin tuosta zeldoxin lopettamista aiemmin..nyt olen vähentänyt jo toista päivää ja ainakin unenlaatu on korjaantunut ja nukun sikeämmin..kiva juttu:)Tilalla Risperidonia 1mg..tuntuu toimivan. Käyttääkö joku muukin tuota Risperidonia?
15340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Heitä kaikki ne paskat helvettiin.

Äänestä
  • Samaa mieltä jtjdt:n kanssa. Jos lääkkeitä on paljon, niin vähitellen.

    Äänestä

Psyykesairauksiksi luulluista elämän vaikeuksista parantuminen

6.10.2014 by Weijo


Psyykkiset sairaudet sekä ihmisten moninaiset elämän vaikeudet ovat yleistyneet. Paineet kasvavat. Ihmiset eivät hallitse elämäntilanteitaan yhä enemmän stressaavaksi käyvässä ajassamme. He masentuvat, ahdistuvat ja palavat loppuun (burnout). On vaikea pysyä mukana nopeasti muuttuvassa, armottomassa maailmassa. Mielenterveystyöntekijät ovatkin täystyöllistettyjä näistä elämäntaakkojen, huolien ja murheiden raskauttamista ihmisistä, joita on ohjattu aivan vääriin osoitteisiin hakemaan apua. Näissä ihmisissä ei yleensä ole psyykkistä sairautta tms. mielisairauteen viittaavaa. Paradoksi on, että heidän vaivoihinsa tarjotaan mielisairaille tarkoitettua hoitoa. –
Vastoinkäymisiä ja elämän murheita on alettu pitää psyykkisenä sairautena. Jopa lähiomaisen kuoleman johdosta myönnetään sairaslomia ja huumaavia psyykelääkkeitä. On myös ilmennyt vakavia virheitä vaikeuksiin joutuneiden ihmisten tilanteiden kohtaamisessa. Siinä onkin ajettu pahasti harhateille.
Monet aikamme ”psyykepotilaat” ovat esimerkiksi alkoholisteja ja narkomaaneja. He eivät hallitse elämäänsä, joten heidät useinkin siirretään eläkkeelle psyykkisten syiden perusteella. Eikä näin ole asianlaita ainoastaan vanhojen ja keski-ikäisten keskuudessa. Syrjäytyneet ovat yhä nuorempia. Nuoret alkoholisti- ja narkomaanieläkeläiset ovatkin suuresti lisääntyvä joukko Suomessa.
Kaikenikäiset ihmiset, jotkut jo varhaisnuoruudessaan, ajautuvat mielenterveystoimistojen asiakkaiksi. Sieltä alkaa usein koko elämän kestävä kierre. Näille ”mielenterveyspotilaille” määrätään riippuvuutta aiheuttavia, elämää tuhoavia vaarallisia lääkkeitä. Lopulta lääkkeet sitten vammauttavatkin nämä elämän vaikeuksiin joutuneet terveet ihmiset. Ja heidät tilastoidaan psyykkisestä sairaudesta kärsiviksi mielenterveyspotilaiksi.
Todellisesti psyykkisesti sairaita, esim. skitsofreenikkoja, depressiotiloissa olevia, psykopaatteja sekä neurootikkoja yms. on ko. potilaiden joukossa vain pieni prosentti.
Todellinen psyykkinen sairaus saattaa olla syntyperäistä tai esim. vammasta johtuvaa. Näitä todellisesti sairaita tulee auttaa kaikin lääketieteen keinoin. –
Mutta mistä tahansa (1.) sairaudet tai (2.) vaikeudet johtunevatkin, lapsuuden kokemuksista, vaikeista elämän tilanteista, perinnöllisyydestä, omista virhevalinnoista ja sairastuttavan elämän seurauksista, niin kaikesta siitä voidaan parantua. Tie vapauteen löytyy.

Psyykkisesti sairaita (ja/tai sellaisiksi luokiteltuja) on tullut runsaasti uskoon. He ovat useinkin herkkiä ihmisiä ja etsivät apua sieltä, mistä tietävät sitä löytyvän. Heitä on mukana eri uskovien yhteyksissä. Kaikki eivät kuitenkaan ole parantuneet. Näistä parantumattomista eräät ovatkin vetäneet harhaisen johtopäätöksen, että usko tekee sairaaksi (koska uskovien joukossa heitä näkyy). Mutta terve kristinusko ei sairastuta. Useimmiten uskoon tulo ja kristillinen terve kasvuympäristö parantaa. Ja ellei parantuminen ole tapahtunut heti, niin uskoon tulo ja seurakuntayhteys lieventää oireita kunnes lopullinen paraneminen tapahtuu. –
Kuten edellä jo on käynyt ilmi, kaikki psyykkisiksi häiriötiloiksi luokitellut vaivat eivät ole sitä. Valtaosalla Suomen mielisairaaloiden potilaista ei ole psyykkistä sairautta, vaan he ovat elämän vaikeuksien kautta joutuneet tietämättömien lääkärien käsiin, jotka ovat tuhonneet heidän elämänsä riippuvuutta aiheuttavilla psyykelääkkeillä (”bentsoilla”). Lääketokkurassa olevat ihmiset uskovat lopulta itsekin olevansa sairaita.

NÄIN KIERRE ALKAA!
Vaikeuksiin joutuneelle (siis yleensä terveelle) ”potilaalle” määrätään masennusta (muka) poistava lääkitys, yleensä bentsodiatsepiineja. Tilanne jatkuu pitkällä sairaslomalla sekä joissain tapauksissa kalliilla terapialla. Kaikista hoitotoimenpiteistä huolimatta ihminen tuntee pahan olonsa vain lisääntyvän. HUOM! Sen sanotaan kuuluvan taudin kuvaan. Kärsivälle ihmiselle vakuutetaan, että lääkkeiden kuuluukin alkuvaiheessa toimia tällä tavalla. Näin potilas saadaan luottamaan lääkäreiden asiantuntemukseen. Tämä luottamus on kuitenkin tässä asiassa erittäin arveluttavaa. – Seuraava vaihe sitten onkin sairaala. Uusi potilas on syntynyt. ”Psyykkinen sairaus” on alkanut. Tämä on karu ja ikävä totuus yhä useampien kohdalla. Tosiasia on, että näistä ihmisparoista on lääkkeillä tehty sairaita. Sairautta pidetään sitten yllä huumeisiin rinnastettavilla lääkkeillä. Lyhyessä ajassa lääkehoitoon suostunut potilas uskoo itsekin olevansa sairas. Hänellä on outoja mielialojen vaihteluja. Elämä tuntuu epätodelliselta, jne… Ihmisen luontainen mielihyväjärjestelmä on häiriintynyt. Narkomaaneille ominaisia oireita ilmenee yhä lisää. Kuka nyt sanoisi kärsivälle ihmiselle, että hänen paheneva sairautensa johtuu lääkityksestä? = Psyykelääkkeistä tokkurassa oleva ihminen ei mitenkään voi olla muuta kuin sairas. Lääkkeistä johtuva paheneva sairaus vaatii yhä lisää lääkettä. Toisella pillerillä yritetään poistaa ensimmäisen sivuvaikutu

Äänestä
  • Hyvä kirjoitus! Kiitos! Mutta siitä en ole samaa mieltä, että oikeita mielenterveyspotilaita tulisi auttaa lääketieteen keinoin, sillä ne ovat tuhoavia lähes kaikki. Jumala parantaa - ei Hän tarvitse ihmiseltä mitään! Jumalan käyttämissä parantamismenetelmissä ei tuhota ihmistä toisesta päästä!

    Medikalisaatio näkyy hyvin jo Suomessakin - valitettavasti!

    Äänestä

PSYKIATRISET LÄÄKKEET:

NIIDEN VAHINGOLLISET SIVUVAIKUTUKSET

Kuka tahansa, joka kahlaa läpi
kliininen farmakologia -osan lääkepakkauksen tuoteselosteesta, päästäkseen sivuvaikutusten listaan, ansaitsee aplodit tästä urotyöstä. Tästä ja muista syistä ilmaisu "tietoinen suostumus" psykiatrisista lääkkeistä puhuttaessa on harhaanjohtava. Kuitenkin niille, joilla ei ole taipumusta tällaisiin urotöihin, seuraavassa on lista:

RAUHOITTAVAT AINEET, psykoosilääkkeet

aiheuttavat toistuvasti vaikeuksia ajattelussa, huonoa keskittymiskykyä, painajaisia, emotionaalista tylsyyttä, masennusta, epätoivoa ja seksuaalisia häiriöitä. Fyysisesti ne voivat aiheuttaa : tardiivia dyskinesiaa - äkillisiä kontrolloimattomia lihaskramppeja ja kouristuksia sekä kiemurtelevia , vääntelehtiviä liikkeitä erityisesti jaloissa, kasvoissa, suussa ja kielessä, vääntäen kasvot irvistykseen. Ne sisältävät myös akatisian, joka on vakava rauhattomuustila, joka tutkimusten mukaan voi aiheuttaa kiihtymystä ja psykoosin. Mahdollinen kuolemaan johtava vaikutus on Neuroleptic Malignant -syndroomalla (pahanlaatuinen psyykelääkkeistä johtuva oireyhtymä), johon kuuluu lihasten jäykkyys, muuttuneita mielentiloja, epäsäännöllinen pulssi tai kohonnut verenpaine ja sydänoireita.

RAUHOITTAVAT AINEET, bentsodiatsepiinit

voivat aiheuttaa uneliaisuutta, pyörrytystä, sekavuutta, hermostuneisuutta, seksuaalisia häiriöitä, HALLUSINAATIOITA, painajaisia, vakavaa masennusta, äärimmäistä rauhattomuutta, unettomuutta, pahoinvointia ja lihasvärinää. Epileptiset kouristukset ja kuolema ovat seuranneet , kun on yhtäkkiä lopetettu miedompien rauhoittavien käyttö. Siksi on tärkeää, ettei niiden käyttöä koskaan lopeteta yhtäkkiä tai ilman asianmukaista lääkärinvalvontaa, vaikka lääkkeitä olisikin käytetty vasta parin viikon ajan.

SEDATIIVI-HYPNOOTIT

eli rauhoittavat unilääkkeet aiheuttavat usein yllämainittuja sivuvaikutuksia, kuten myös krapula-vaikutusta, näkyvää humalatilaa, koordinaatiokyvyn puutetta (ataksiaa) ja ihottumaa.

MASENNUSLÄÄKKEET

(trisykliset) voivat aiheuttaa horrostilaa, uneliaisuutta, apatiaa, ajattelun vaikeutta, sekavuutta, keskittymiskyvyn heikkenemistä, muistiongelmia, painajaisia, paniikin tunnetta, äärimmäistä rauhattomuutta.; myös harhakuvitelmia, maanisia reaktioita, hourailua, kouristuksia, kuumetta, alentunutta valkosolujen määrää (infektioineen), MAKSAVAURIOITA ja sydänkohtauksia sekä halvauksia.

SELEKTIIVISET, serotoniinin

takaisinoton estäjät ( SSRI ) voivat aiheuttaa päänsärkyä, kiihtymystilan, unettomuutta, ja outoja unia, ruokahaluttomuutta, impotenssia, sekavuutta ja akatisiaa. On arvioitu, että 10 - 25 prosenttia SSRI:n käyttäjistä kokee näitä sivuvaikutuksia, joihin liittyy usein itsemurha-ajatuksia. vihamielisyyttä ja väkivaltaista käyttäytymistä.

Vuonna 1997 CandaceB. Pert,Georgetownin yliopiston lääketieteen laitoksen tutkimusprofessori Washington D.C:stä kirjoitti, että SSRI:t voivat pitkäaikaisen käytön jälkeen myös aiheuttaa sydän- ja verisuoniongelmia ihmisille, jotka ovat tällaisille alttiita. Tästä pitkäaikaiskäytöstä on tullut yleinen käytäntö huolimatta puutteellisista turvallisuustutkimuksista. *Vuonna1998 myös Japanilaiset tutkijat raportoivat Lancetissa, brittiläisen lääketieteen seuran julkaisussa, että keuhkoihin voi kertyä huomattava määrä masennuslääkettä ja ne voivat vapautua myrkyllisiin pitoisuuksiin, kun aletaan käyttää toista masennuslääkettä.

RITALINIA

(metyylifenidaatti) ei saisi antaa alle 6-vuotiaille lapsille.

Haitallisiin vaikutuksiin kuuluvat: hermostuneisuus ja unettomuus, liikaherkkyys, anoreksia, pahoinvointi, pyörrytys, päänsärky, uneliaisuus, kohonnut verenpaine ja pulssimuutokset, nopeutunut sydämen lyöntitiheys, angiina, alavatsakipu, ruokahaluttomuus, painon putoaminen, myrkytyspsykoosi. Joillekin lapsille on kehittynyt tahattomia tik-liikkeitä ja nykimistä, jota kutsutaan Touretten syndroomaksi.

Ihmiskeho on äärettömän monimutkainen biokemiallinen kone, jossa kemialliset reaktiot ja virtaukset tapahtuvat harmoniassa ja rytmisesti toistensa kanssa. Ne tapahtuvat tietyissä järjestyksissä, ja tietyissä määrissä ja tietyissä nopeuksissa. Kun vieras aine, kuten psykotrooppinen lääke tuodaan kehoon, nämä virtaukset ja sisäiset liikkeet häiriintyvät. Lääke voi nopeuttaa, hidastaa, hillitä, peittää alleen tai evätä tärkeät aineenvaihduntaan tarvittavat aineet.

Tämä on syy, miksi psykiatriset lääkkeet aiheuttavat sivuvaikutuksia. Tämä on tosiasiassa se syy, miksi ne edes vaikuttavat millään tavalla. Ne eivät paranna mitään. Ihmiskeho on kuitenkin varustautunut pitämään puoliaan ja vastustamaan tämän kaltaista rikkirepimistä. Kehossa useat järjestelmät taistelevat vastaan yrittäen prossesoida vierasta kemikaalia ja työskentelevät uutterasti tasapainottaakseen lääkkeen vaikutukset.

Mutta keho kestää vain tiettyyn rajaan saakka. Nopeasti tai hitaasti, systeemi romahtaa. Kuten auto, jota ajetaan raketin polttoaineella, voidaan ehkä saada kulkemaan1500 km

Äänestä
  • www.suomenhappituote.fi/tappavatlaakkeetlukunayte.pdf

    Äänestä

Eräs YSTÄVÄ sanoi osuvasti: " Psykiatria on ihmisen psyyken uhraaminen yleisen edun nimessä ja on jatkoa inkvisitiolle".

Äänestä

Vanha lehtiartikkeli Ma 26.11.2007 : MASENNUSLÄÄKKEITÄ MÄÄRÄTÄÄN LIIAN HELPOSTI. Sivuvaikutukset voivat kokemuksena vastata kidutusta. -Lääkäri määrää psyykelääkkeitä liian usein potilasta kuulematta, sanoo tohtori David Healy Cardiffin yliopistosta. Hänen mielestään lääketeollisuudella on aivan liian paljon valtaa potilaiden hoidossa. Lääkkeettömistä hoidoista ei hänen mukaansa enää juuri edes keskustella. Masennuslääkkeitä määrätään usein automaattisesti, vaikka suuri osa potilaista toipuisi ilmankin. Healyn mielestä lääkkeen tarve ja sopivuus selviää vain kysymällä potilaalta itseltään. Silloin lääke on paikallaan, kun potilas osaa itse kertoa, että lääke auttaa ja miten se auttaa häntä. Kansainvälisen tutkimuksen mukaan lääkärit yleensä jättävät kertomatta lääkkeiden sivuvaikutuksista eivätkä potilaatkaan niistä kysele. Lääkkeen sivuvaikutukset voivat kuitenkin kokemuksena vastata kidutusta, Healy sanoo. Mielenterveyden keskusliiton kehittämispäällikkö Markku Salo ehdottaakin, että lääkärit kokeilisivat määräämiään lääkkeitä myös itse. Silloin he tietäisivät, miltä tuntuu, kun lihakset oikein kunnolla kramppaavat eikä pysty edes kävelemään. Kriittistä keskustelua psyykkelääkkeiden määräämisestä käytiin Mielenterveysmessuilla Helsingissä.

Äänestä

Näitä myös valitettavasti voidaan käyttää ihmistä vastaan:::::

Grant R Jeffrey "antikristuksen yhteiskunta Suomessa ja maailmalla"

Ääniaaltoase: pahanolontunne (helikopterit)

Ra diotaajuuksilla toimivat lämpöaseet; aiheuttavat lämmön nousua (tappava on radiotaajuussäde)

Sähkölaitteiden lamaannuttaminen

Hiilipohjaiset pilvet synnyttävät oikosulkuja valojärjestelmiin.

Psykotroniset aseet; elektromagneettista säteilyä, joka vaikuttaa ihmisen mieltä ja hermojärjestelmää vastaan. (puhelinlinjoja pitkin, Tv:n, radion ja sähkölamppujen kautta).

Elektromagneettisten aseiden käyttö vuorovaikutuksessa ihmisen ruumiin kanssa, aiheuttaa uneliaisuutta ja vaikuttavat tunteisiin.

Korkeilla taajuuksilla (VHF) toimivien aseiden generaattoreita, jotka voidaan suunnatakohteen mieleen sekä fyysiseen ruumiiseen.

Usa Echelon projekti (puhelut ja faksit). Nsan Englantiin perustama salakuunteluasema.

Menwith Hill, kenttäasema F83, 200 h alue lähellä Harrowgatea.

Nsan päämaja Fort Meadessa.

Kirja "Lopun ajan salaiset kansiot" Teijo Kalevi Lusa

Saasijärven offset Oy v. 2004

ISBN 951-585-122-x




Kirja: "Verkko kiristyy" Pekka Lahtinen

Kust. Treen kristillinen yhteisö v. 1999

ISBN 951-96805-5-1

Äänestä
  • En jaa näitä ikäviä tietoja aiheuttaakseni pelkoa, vaan totuus tekee vapaaksi. Ja kun tiedämme voimme taistella näitä pahoja asioita vastaan.

    Äänestä

  • On varmasti oikeitakin salaliittoja olemassa mutta on tässä myös sekin mahdollisuus hyvin vahvasti olemassa, että sinä näet niitä nyt jo vähän joka puolella eli "sairaus" on saanut vallan? Onko sulla skitsofrenia? On varmasti hyvin vaikeata elää tällaisessa pelottavassa maailmassa mutta eikö Jeesus pidä omistaan huolen kaiken keskellä? Eikö silloin pitäisi ennemmin keskittyä siihen missä sinun turvasi on, eikä siihen mitä kaikkea kamalaa maailmassa onkaan meneillään? Pelkoon keskittyminen tuo sinulle lisää pelkoa. Keskity Jeesukseen se tuo sinulle turvan!

    Olen lukenut Pekka Lahtisen monia kirjoja ja hänelläkin on sekä hyvää, että huonoa tietoa. Osa on suorastaan vaarallista joittenkin ihmisten lukemana. Pitää olla jonkin verran lähdekritiikkiä sekä omaa ajatteluakin seassa. Kaikkea mahdollista nykyään voi lukea ja kirjoitellaan. Mutta onko ne kaikki totta ja pitääkö paikkaansa? Verkko kiristyy kirjaa pidän pääsääntöisesti ihan hyvänä. Esimerkiksi Luojan lääkkeet kirjasta olenkin jo ihan toista mieltä. Siellä on hyvää ja myös tosi vaarallista materiaalia, jota ei pidä uskoa!

    Kaikki opetukset ja profetiat pitää koetella Jumalan Sanalla ja hylätä kaikki se mikä menee yli/ali/vastaan Jumalan Sanaa. Mitään ei saa ottaa pois ja mitään ei saa siihen lisätä. Mikään ei saa mennä vastaan Raamatun Sanaa. Mitään ei saa ottaa ilman omaa ajattelua vastaan pureksimatta. Jumalan Sana pitää aina olla ylin auktoriteetti. Rukoillen tästäkin tehtävästä selviää ja tuntien itse raamatun! Eli lukekaa kristityt itse raamattua! Pyhä Henki avaa sitä jokaiselle omalle lapselleen, ei sitä muuten voikaan käsittää!

    Nykyään vaikein tehtävä kaiken tiedon keskellä on lähdekritiikki sekä oikean ja väärän tiedon erottaminen toisistaan. Tämä aika on informaatiota täynnä mutta kaikki siitä ei ole oikeanlaista ylipäänsä missään! Jokainen "opetus" pitää koetella omanaan, eikä voi pitää mitään "opettajaa" pelkästään hyvän tiedon tuojana vaan jokainen on erehtyväinen ja sen tähden jokainen opetus on mietittävä erikseen omanaan, voiko se olla paikkaansa pitävä!

    Väärillä uskomuksilla voi olla kohtalokkaita seurauksia, niinkuin näkee esim. niiden ihmisten kohdalla, jotka uskovat sokeasti kaikkeen mitä psykiatrit tarjoilevat. Monien terveys ja ruumis on monelta osin tuhoutunut ja monesti pysyvästi sen tähden. Ei ole olemassa mitään luotettavaa tahoa/ihmistä, jolta voi ottaa sokeasti yhtään mitään tietoa vastaan vaan Jumala on antanut ajattelukyvyn jokaiselle sekä rukouksen, että ihminen voi Häneltä kysyä, jos ei tiedä mitä ajatella mistäkin. Jumala on voimallinen vahvistamaan sen mikä on totta ja näyttämään valheeksi sen mikä ei pidä paikkaansa. Mun rukous jo pitkään on ollut, että Jeesus Kristus on minun todellisuudentajuni, kun itselläni ei sitä ole. Niin Hän on ollutkin ja paljastanut totuuksia minulle kaikista elämän asioista. Tuo verkko kiristyy kirja ja Maailman yhdentyminen kirja olivat rukousvastauksia minulle moniin kysymyksiini.

    Ajattelun ulkoistaminen muille on valinta sekin ja ihminen on vastuussa myös siitä valinnastaan. Ihminen on myös vastuussa siitä ottaako hän jonkun tiedon vastaan vai ei. Sekä mitä tekoja hän tekee tiedon saatuaan. Soveltaako hän tietoa sen saatuaan vai eikö sovella. Tieto itsessään ei vielä saa aikaiseksi hyvää eikä pahaa vasta sen sovellus. Kun ihminen ottaa sen vastaan ja alkaa soveltamaan sitä elämäänsä, antaa sen vaikuttaa päätöksiinsä.

    Äänestä

Aloittaja halusi keskustella zeldoxin vähentämisestä ei teidän turhanpäiväisistä jorinoista, pysykää aiheessa!

Miten Ap:lla on mennyt? onko viekkareita ollut?

Äänestä
  • Aloittaja

    Ei ole ollut viekkareita,ihan hyvin on mennyt. Tosin se zeldox ei ole vielä jäänyt kokonaan pois edes että saa nyt nähdä mikä on lopputulos..

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_11447261 kirjoitti:

Kirjoittelin tuosta zeldoxin lopettamista aiemmin..nyt olen vähentänyt jo toista päivää ja ainakin unenlaatu on korjaantunut ja nukun sikeämmin..kiva juttu:)Tilalla Risperidonia 1mg..tuntuu toimivan. Käyttääkö joku muukin tuota Risperidonia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu