Laturi lataa ylijännitettä

PErkinssi4108

Kuka voisi vielä kerran kertoa laturin johdotuksen. Ongelmana on ajoittain akuille nouseva 17 V latausjännite. Vika ei ole aina, joten en ole kyennyt sitä vielä paikallistamaan. Mikä johto kertoo lataussäätimelle akun jännitteen. Laturi on Mastervoltin 12 V ja säätimenä on siinä kyljessä oleva älykäs säädin, joku sellainen teho yksikkö.

8

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oli tavallinen laturi, jossa kävi näin. Siinä oli keskellä diodissa johdot keskenään väärinpäin, eikä jännite alentunut.

    • ANNAOOLA

      saa olla 17 mitä väliä parempikin noin

    • faktaakiitos

      Voi kyllä kiehuttaa akkuja tuo 17v , laturit tuuppavat max 15v ja sitäkin vain hetkittäin...

      Ota yhteyttä mastervoltiin, älä usko hörhöihin ja välinpitämättömyyteen (17v), niin saat täsmä neuvoja...


      Mastervolt Finland / Powerduo Oy

      Hahdenniementie 2
      21120 Raisio

      0207 438900

      [email protected]

    • Puhdistaliitokset

      Syynä saattaa olla haistelujohdon huono kytkentä. Jos se ei saa jännitetietoa, laite voi päätellä sen olevan liian alhainen ja nostaa jännitettä kunnes tieto saadaan.

      Ensiapuna voisi olla hyvä irrottaa, tarkistaa ja puhdistaa kaikkien asiaan liittyvien johtojen päät ja akkujen kengät.

      Kysyit mikä johto on oikea, mutta ymmärrät varmasti, että jos et kerro mistä tuotteesta on kysymys, niin vastauksella "toinen vasemmalta" tms ei ole mitään merkitystä.

      Toisaalta, jos tiedät tuotteen mallin, niin voit googlata sen manuaalin, jossa on selkeästi kerrottu mikä piuha menee minnekin etkä tarvitse apuja täältä.

    • Rami-64

      Mikä kone, hv ja vuosimalli.
      Veikkaan Yamaha 2t konetta.

    • Seccio

      Mikäli tuo on nähtävissä 9 € volttimittarista, jossa viisari huitelee välillä missä sattuu, on se luultavimmin mittarivika.

      • Voiollavoiollaettei

        Suattaa ollaa niinnii, suoattaa olla toisinnii.


      • Seccio
        Voiollavoiollaettei kirjoitti:

        Suattaa ollaa niinnii, suoattaa olla toisinnii.

        Siis oikeammin . . . mittariominaisuus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      144
      3903
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      62
      3541
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2874
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      115
      2454
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      172
      2113
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      31
      1536
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      48
      1439
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1262
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      1043
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      1033
    Aihe