vw 1,8 i 20 v

vain_tietävät_neuvot

Vm 1999, 165 tkm. Huollot tehty. Voisikohan joku ottaa asiallista kantaa seuraavaan: ei aikaisemmin mitään ongelmia. Nyt yhtäkkiä kaksi kertaa samalla matkalla kävi niin, että moottorin kierrosluvun noustua johonkin 4000 ja 5000 välille, veto tuntui ikäänkuin hiipuvan, kuulosti siltä, kuin pakoputkesta olisi normaalien äänien lisäksi kuulunut ikäänkuin jonkinlaista sihinää. Heti tuli mieleen mahdollinen vuoto jossakin pakoventtiileistä. Karstaa? Uskallanko kokeilla enää uudestaan? Ahne merkkihuolto on pois laskuista. Pystyisiköhän puristuspaineita mittaamaan näillä kierrosluvuilla jollakin tavalla kotikonstein? Alemmilla kierroksilla motti toimii aivan normaalisti. Jostain muistan lukeneeni, että kyseisessä moottorissa kierrosluku vaikuttaa siihen, miten monta venttiilä on käytössä.

7

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varmaannääs

      Sihinä tulee pers aukosta, varmaan nääs!

    • asiaaaaa

      Non niin heti tuli asiallinen vastaus..

      • vain_tietävät_neuvot

        Totta, asiallinen vastaus. Omaa syytäni oli, kun en muistanut mainita, että siellä takana on kaksoispakoputki. Sihinä tulee siis stereona. Mahtaisikohan tällä varmaannääsillä olla varmoja kokemuksia tällaisesta vaihtoehdosta? Vai onko niin, että hänellä sihinä tulee takaa, humina ylhäältä korvien välistä?


    • tarkennetaan

      Ei se ollut kaksoispakoputki, vaan kaksi aisaa...

      • vain_tietävät_neuvo

        No yritin pyytää apua autoani riivaavaan ongelmaan, ainut kommentoija onkin hevosmies. Liekö manne? Eiköhän sinne ole oma keskustelupalsta.


    • tietämätönneuvoo

      Vappusima yleensä sihisee käydessään. Jospa volkkarikin on alkanut käymään?

    • tarkennetaan

      Tässä kopio jonkun trollaajan viestistä, liekö tämä sitten ollut se "manne"??
      Kopioitu tältä palstalta!! Aisat mainitaan. Olisikohan ollut trolli hevoskärryjen perässä, eikä erottanut hevoskärryä autosta, kun oli ns."shaved". Niissä hevoskärryissä kun on harvemmin niitä mallimerkintöjä. Voihan olla myös, että hevoselta pääsi perästä jotakin ja trolli luuli sitä savuksi, vaikka olikin vain hevosen pakokaasu? Käynti Specsaversilla usein auttaa. Ja se pakosarjakaan ei ole auton takana, vaan moottorissa kiinni, jos se nyt näiden asiavirheiden jälkeen oli edes hevoskärrykään??
      Lääkkeet oli ehkä jäänyt ottamatta, aamulla??Tai otettu liikaa??

      "Ajoin äsken jonkun audin perässä. Auto oli ns. shaved, eli ilman mallimerkintöjä. Paitsi neljä rinkulaa oli jätetty. Veikkaisin että autolla oli ikää enintäin 3 vuotta, mutta en ole asiantuntija, enkä viitsi tähän kopioida rekisteritunnusta, hienotunteisena ihmisenä.

      Mutta asia on se, että tuosta audista, sen tuplapakosarjasta, tiedättehän: Yksi aisa kummallakin puolella, kuten kuplassa konsanaan, tuuppasi sellaista sinisenharmaata ranteenvahvuista savua. Katalysaattorista huolimatta. Ihan tajuton palavan voiteluöljyn dunkkis kun ajeli sen perässä. Että kyllä jollekin pajalle kannattais pistäytyä. Oli sitten takuu voimassa tahi ei."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4980
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1585
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1583
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1441
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1233
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      46
      1010
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      178
      889
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe