vw 1,8 i 20 v

vain_tietävät_neuvot

Vm 1999, 165 tkm. Huollot tehty. Voisikohan joku ottaa asiallista kantaa seuraavaan: ei aikaisemmin mitään ongelmia. Nyt yhtäkkiä kaksi kertaa samalla matkalla kävi niin, että moottorin kierrosluvun noustua johonkin 4000 ja 5000 välille, veto tuntui ikäänkuin hiipuvan, kuulosti siltä, kuin pakoputkesta olisi normaalien äänien lisäksi kuulunut ikäänkuin jonkinlaista sihinää. Heti tuli mieleen mahdollinen vuoto jossakin pakoventtiileistä. Karstaa? Uskallanko kokeilla enää uudestaan? Ahne merkkihuolto on pois laskuista. Pystyisiköhän puristuspaineita mittaamaan näillä kierrosluvuilla jollakin tavalla kotikonstein? Alemmilla kierroksilla motti toimii aivan normaalisti. Jostain muistan lukeneeni, että kyseisessä moottorissa kierrosluku vaikuttaa siihen, miten monta venttiilä on käytössä.

7

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varmaannääs

      Sihinä tulee pers aukosta, varmaan nääs!

    • asiaaaaa

      Non niin heti tuli asiallinen vastaus..

      • vain_tietävät_neuvot

        Totta, asiallinen vastaus. Omaa syytäni oli, kun en muistanut mainita, että siellä takana on kaksoispakoputki. Sihinä tulee siis stereona. Mahtaisikohan tällä varmaannääsillä olla varmoja kokemuksia tällaisesta vaihtoehdosta? Vai onko niin, että hänellä sihinä tulee takaa, humina ylhäältä korvien välistä?


    • tarkennetaan

      Ei se ollut kaksoispakoputki, vaan kaksi aisaa...

      • vain_tietävät_neuvo

        No yritin pyytää apua autoani riivaavaan ongelmaan, ainut kommentoija onkin hevosmies. Liekö manne? Eiköhän sinne ole oma keskustelupalsta.


    • tietämätönneuvoo

      Vappusima yleensä sihisee käydessään. Jospa volkkarikin on alkanut käymään?

    • tarkennetaan

      Tässä kopio jonkun trollaajan viestistä, liekö tämä sitten ollut se "manne"??
      Kopioitu tältä palstalta!! Aisat mainitaan. Olisikohan ollut trolli hevoskärryjen perässä, eikä erottanut hevoskärryä autosta, kun oli ns."shaved". Niissä hevoskärryissä kun on harvemmin niitä mallimerkintöjä. Voihan olla myös, että hevoselta pääsi perästä jotakin ja trolli luuli sitä savuksi, vaikka olikin vain hevosen pakokaasu? Käynti Specsaversilla usein auttaa. Ja se pakosarjakaan ei ole auton takana, vaan moottorissa kiinni, jos se nyt näiden asiavirheiden jälkeen oli edes hevoskärrykään??
      Lääkkeet oli ehkä jäänyt ottamatta, aamulla??Tai otettu liikaa??

      "Ajoin äsken jonkun audin perässä. Auto oli ns. shaved, eli ilman mallimerkintöjä. Paitsi neljä rinkulaa oli jätetty. Veikkaisin että autolla oli ikää enintäin 3 vuotta, mutta en ole asiantuntija, enkä viitsi tähän kopioida rekisteritunnusta, hienotunteisena ihmisenä.

      Mutta asia on se, että tuosta audista, sen tuplapakosarjasta, tiedättehän: Yksi aisa kummallakin puolella, kuten kuplassa konsanaan, tuuppasi sellaista sinisenharmaata ranteenvahvuista savua. Katalysaattorista huolimatta. Ihan tajuton palavan voiteluöljyn dunkkis kun ajeli sen perässä. Että kyllä jollekin pajalle kannattais pistäytyä. Oli sitten takuu voimassa tahi ei."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      26
      5153
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      12
      3765
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3177
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      46
      2719
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1298
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      281
      1267
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      59
      1165
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1129
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      394
      1106
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      208
      1029
    Aihe