Miksi psoriläiskät on lämpimät?

Psori

Olen sairastanut psoria vuodesta 2012 saakka ja olen nyt 20-vuotias. Tauti ei ole minulle enää mikään uusi, vaikka siitä saakin oppia joka päivä jotain. Minulle on diagnosoitu vaikea psori, joka on nyt ollu yhtäjaksoisesti puhjenneena kaksi vuotta. Iho on todella pahassa kunnossa, kipeä lähes päivittäin ja oleskelustani jossain huoneessa huomaa siitä, että lattia on täynnä pieniä ihon palasia.
Nyt on kuitenkin kysyttävä sellaisesta asiasta, johon en meinaa löytää vastausta googlettamalla: säärissäni olevat läiskät ovat viime aikoina kuumottaneet melkein jatkuvasti (varsinkin illalla) ja sen lisäksi punoittavat reunoilta, ns. hyvältä iholta. Näin ne ovat käyttäytyneet, kun kävin valohoidoissa ja ihoni paloi, mutta nyt en ole käynyt ainakaan kuukauteen, enkä ole muutenkaan altistanut ihoani UV-säteilylle tai muullekaan.
Onko jollain muulla kokemusta tällaisesta kuumoittelusta ja punoituksesta? Olisi mahtavaa saada tähän vastaus, varsinkin kun nyt on sellainen tilanne, etten voi lääkärissäkään käydä.

2

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 197

      Kuumotuksesta en tiedä, mutta helpotusta psoriin saa! Minulla sukurasitteena ko.tauti. Isällä oli pahana. Itse olen saanut pysymään psorin poissa seuraavalla reseptillä: D3 100µg, viljaton, maidoton, sokeriton ruokavalio.Myös koisokasvit pois:tomaatti, kurkku, paprika,munakoiso, kesäkurpitsa. Sekä peruna ja maissi. Suosi linssejä, papuja ,siemeniä, manteleita, avocadoa, kalaa ym. oikeita rasvoja. Harmi kun lääkärit eivät kerro ruokavaliosta, kaikki pitää itse selvittää, jos haluaa parantua. Ulkoinen rasvaus ei paranna mitään. Parannuskeino lähtee siis sisältäpäin!

      • Psori

        Kiitos vinkeistä! Tosiaan olisi tarkoitus aloittaa vähintäänkin viljaton ruokavalio kun pääsee takaisin Suomeen ja normaaliin arkeen, on kuulemma ollut paljon hyötyä siitä! Täytyy pitää mielessä noi muutkin keinot ja selvittää kuumotuksen syy sitten vaikka lääkärissä :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      24
      10985
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      41
      8268
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      126
      5267
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3646
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3578
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3534
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2529
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2021
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1786
    Aihe