Miksi psoriläiskät on lämpimät?

Psori

Olen sairastanut psoria vuodesta 2012 saakka ja olen nyt 20-vuotias. Tauti ei ole minulle enää mikään uusi, vaikka siitä saakin oppia joka päivä jotain. Minulle on diagnosoitu vaikea psori, joka on nyt ollu yhtäjaksoisesti puhjenneena kaksi vuotta. Iho on todella pahassa kunnossa, kipeä lähes päivittäin ja oleskelustani jossain huoneessa huomaa siitä, että lattia on täynnä pieniä ihon palasia.
Nyt on kuitenkin kysyttävä sellaisesta asiasta, johon en meinaa löytää vastausta googlettamalla: säärissäni olevat läiskät ovat viime aikoina kuumottaneet melkein jatkuvasti (varsinkin illalla) ja sen lisäksi punoittavat reunoilta, ns. hyvältä iholta. Näin ne ovat käyttäytyneet, kun kävin valohoidoissa ja ihoni paloi, mutta nyt en ole käynyt ainakaan kuukauteen, enkä ole muutenkaan altistanut ihoani UV-säteilylle tai muullekaan.
Onko jollain muulla kokemusta tällaisesta kuumoittelusta ja punoituksesta? Olisi mahtavaa saada tähän vastaus, varsinkin kun nyt on sellainen tilanne, etten voi lääkärissäkään käydä.

2

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 197

      Kuumotuksesta en tiedä, mutta helpotusta psoriin saa! Minulla sukurasitteena ko.tauti. Isällä oli pahana. Itse olen saanut pysymään psorin poissa seuraavalla reseptillä: D3 100µg, viljaton, maidoton, sokeriton ruokavalio.Myös koisokasvit pois:tomaatti, kurkku, paprika,munakoiso, kesäkurpitsa. Sekä peruna ja maissi. Suosi linssejä, papuja ,siemeniä, manteleita, avocadoa, kalaa ym. oikeita rasvoja. Harmi kun lääkärit eivät kerro ruokavaliosta, kaikki pitää itse selvittää, jos haluaa parantua. Ulkoinen rasvaus ei paranna mitään. Parannuskeino lähtee siis sisältäpäin!

      • Psori

        Kiitos vinkeistä! Tosiaan olisi tarkoitus aloittaa vähintäänkin viljaton ruokavalio kun pääsee takaisin Suomeen ja normaaliin arkeen, on kuulemma ollut paljon hyötyä siitä! Täytyy pitää mielessä noi muutkin keinot ja selvittää kuumotuksen syy sitten vaikka lääkärissä :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      341
      4298
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      140
      2421
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2056
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1551
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      42
      1074
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1037
    7. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      137
      992
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      989
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      931
    10. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      907
    Aihe