Parvekevilliviinin multa

Multakysymys

Parvekkeellani Helsingissä viihtyi villiviini vuosia erittäin hyvin painekyllästetyssä puulaatikossa. Sitten jouduin tyhjentämään parvekkeen ja poistamaan villiviinin. Nyt olen pari kertaa istuttanut uuden, mutta sen juuret ovat kuolleet.
Voi olla, että multa on jäänyt liian märäksi ennen talven tuloa, ja juuret eivät ole kestäneet pakkasia. Epäilen kuitenkin myös, että käyttämäni kukkamulta ei ehkä sovi puuvartisille monivuotisille kasveille. Vasta tänään kaupassa multapussia katsellessani huomasin, että multaan on lisätty mm. ravinteita.
Onko tietoa: haittaavatko multaan lisätyt ravinteet puuvartisia kasveja niin paljon, että kasvi kasvaa hyvin kituliaasti ja käytännössä lähes kuolee?
Kiitos vastauksista!

1

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      On tainnut paleltua villiviinin juuret. Parveke on karu ja luonnoton talvehtimispaikka. Kasvit on suunniteltu pääsääntöisesti talvehtimaan juuret maassa. Maa on lämmin. Parvekelaatikon peittele ei auta, vaan laatikko on kuin talo ilman lämmitystä.
      Niihin kaupan kukkamultiin voi lisätä hiukan hiekkaa, raekoko jotain pari millimetriä.
      Kasvit tarvitsevat ravinteita, mm. typpeä, fosforia, kaliumia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1156
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      258
      1001
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      879
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      772
    Aihe