Parvekkeellani Helsingissä viihtyi villiviini vuosia erittäin hyvin painekyllästetyssä puulaatikossa. Sitten jouduin tyhjentämään parvekkeen ja poistamaan villiviinin. Nyt olen pari kertaa istuttanut uuden, mutta sen juuret ovat kuolleet.
Voi olla, että multa on jäänyt liian märäksi ennen talven tuloa, ja juuret eivät ole kestäneet pakkasia. Epäilen kuitenkin myös, että käyttämäni kukkamulta ei ehkä sovi puuvartisille monivuotisille kasveille. Vasta tänään kaupassa multapussia katsellessani huomasin, että multaan on lisätty mm. ravinteita.
Onko tietoa: haittaavatko multaan lisätyt ravinteet puuvartisia kasveja niin paljon, että kasvi kasvaa hyvin kituliaasti ja käytännössä lähes kuolee?
Kiitos vastauksista!
Parvekevilliviinin multa
Multakysymys
1
93
Vastaukset
- poltinkarva
On tainnut paleltua villiviinin juuret. Parveke on karu ja luonnoton talvehtimispaikka. Kasvit on suunniteltu pääsääntöisesti talvehtimaan juuret maassa. Maa on lämmin. Parvekelaatikon peittele ei auta, vaan laatikko on kuin talo ilman lämmitystä.
Niihin kaupan kukkamultiin voi lisätä hiukan hiekkaa, raekoko jotain pari millimetriä.
Kasvit tarvitsevat ravinteita, mm. typpeä, fosforia, kaliumia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4013328Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151546En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841342- 1091341
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991315Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591265- 481175
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801082Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa26985- 33867