Moikka! Voisitteko kertoa jotain hyviä kuitupistoisia ruokia. Sekä märkä- että kuivaruokia. Ja olisiko tiedossa jotain niksejä millä saisi nirson kissan syömään paremmin? Kiitos!
Kuitupitoisia ruokia
2
2780
Vastaukset
- 1240
Paljonko kuitua pitäisi olla? Onni-Poika popsii Clinivet senior catia. Siinä on ainakin sen verran kuituja, että karvapallot on pysyny pois. Ja näyttää maistuvan vaikka yleensä on valikoiva. Tällä hetkellä ei anneta eläinlääkärin suosituksesta muuta, kun alkoi tulla pissaongelmia.
- Katzi
Omalla kissallani on Royal Canin fibre resbonse-merkkistä kuituraksua ja hyvin tuntuu maistuvan toimivan.
Tuo on kyllä sellainen raksu, että paketissa ainakin kehoitetaan kysymään eläinlääkärin suositusta ennen kuin sitä alkaa syöttämään kissalle.
Omallani oli ummetusongelmia silloin aikanaan, kun sain sen ja jouduttiin sitten käymään ell-asemalla suolihuuhtelussa(kissani siis huuhdeltiin) ja silloin ell kehotti syöttämään sille noita raksuja.
Noi on vielä aika energiatehokkaita, jos noilla pelkästään ruokkisi, niin 3kg kissalle riittää noin 45gr/pvä noita raksuja, mutta omallani menee vähemmän, kun syö kuitenkin jonkin verran märkäruokaakin tuon lisäksi. Ja nuo raksut maksaa omalla ell-asemalla ainakin 27,70€/2kg.
Kokeilemallahan tuo kait on varmin selvitettävä, mitä kissa suostuu syömään.
Oma syö aika mieluusti Applawsin märkäruokaa ja parilta muulta merkiltä paria laatua lisäksi.
Oma on aika nirso kyllä välillä, mutta hoksasin tossa aika hauskan yksityiskohdan erään kerran.
Se on niin helkkarin annos-kateellinen joskus, kun vain joku otus voi olla. Niin joskus, jos ei meinaa syödä noita lemppareitaankaan, vaikka näyttää ainakin siltä että nälkäkin olis, niin tarjoan lusikasta sille sen omaa ruokaa. Silloin kyllä menee, vaikka omasta kupista nenän edestä ei sillä hetkellä huolisikaan:D
Ja sitten tietysti yks keino on laittaa jotain kissannameja vähän ruuan sekaan, niin sillä voi saada huijattua syömään ruokansakin vähän paremmin sitten.
Tai sitten ihan pieni tippa jotain öljyä tai nokare voita ruuan sekaan.
Ja tietysti kannattaa pitää eri ruokavaihtoehtoja varalla märkäruuassa. Vaihtaa parin päivän välein erisorttista märkäruokaa tarjolle, niin kissa ei ainakaan sitten ehdi kyllästymään siihen yhteen ja samaan ruokaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh804206Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli893441Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1203261Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.1003227- 1023077
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412714Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise2782695Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö832512Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2182484Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.962430