Kuitupitoisia ruokia

711127111

Moikka! Voisitteko kertoa jotain hyviä kuitupistoisia ruokia. Sekä märkä- että kuivaruokia. Ja olisiko tiedossa jotain niksejä millä saisi nirson kissan syömään paremmin? Kiitos!

2

2577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1240

      Paljonko kuitua pitäisi olla? Onni-Poika popsii Clinivet senior catia. Siinä on ainakin sen verran kuituja, että karvapallot on pysyny pois. Ja näyttää maistuvan vaikka yleensä on valikoiva. Tällä hetkellä ei anneta eläinlääkärin suosituksesta muuta, kun alkoi tulla pissaongelmia.

    • Katzi

      Omalla kissallani on Royal Canin fibre resbonse-merkkistä kuituraksua ja hyvin tuntuu maistuvan toimivan.
      Tuo on kyllä sellainen raksu, että paketissa ainakin kehoitetaan kysymään eläinlääkärin suositusta ennen kuin sitä alkaa syöttämään kissalle.
      Omallani oli ummetusongelmia silloin aikanaan, kun sain sen ja jouduttiin sitten käymään ell-asemalla suolihuuhtelussa(kissani siis huuhdeltiin) ja silloin ell kehotti syöttämään sille noita raksuja.
      Noi on vielä aika energiatehokkaita, jos noilla pelkästään ruokkisi, niin 3kg kissalle riittää noin 45gr/pvä noita raksuja, mutta omallani menee vähemmän, kun syö kuitenkin jonkin verran märkäruokaakin tuon lisäksi. Ja nuo raksut maksaa omalla ell-asemalla ainakin 27,70€/2kg.
      Kokeilemallahan tuo kait on varmin selvitettävä, mitä kissa suostuu syömään.
      Oma syö aika mieluusti Applawsin märkäruokaa ja parilta muulta merkiltä paria laatua lisäksi.
      Oma on aika nirso kyllä välillä, mutta hoksasin tossa aika hauskan yksityiskohdan erään kerran.
      Se on niin helkkarin annos-kateellinen joskus, kun vain joku otus voi olla. Niin joskus, jos ei meinaa syödä noita lemppareitaankaan, vaikka näyttää ainakin siltä että nälkäkin olis, niin tarjoan lusikasta sille sen omaa ruokaa. Silloin kyllä menee, vaikka omasta kupista nenän edestä ei sillä hetkellä huolisikaan:D
      Ja sitten tietysti yks keino on laittaa jotain kissannameja vähän ruuan sekaan, niin sillä voi saada huijattua syömään ruokansakin vähän paremmin sitten.
      Tai sitten ihan pieni tippa jotain öljyä tai nokare voita ruuan sekaan.
      Ja tietysti kannattaa pitää eri ruokavaihtoehtoja varalla märkäruuassa. Vaihtaa parin päivän välein erisorttista märkäruokaa tarjolle, niin kissa ei ainakaan sitten ehdi kyllästymään siihen yhteen ja samaan ruokaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      160
      2720
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      1997
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1736
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1461
    6. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      42
      1457
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      78
      1143
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1060
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      193
      976
    Aihe