Löytyykö idästäpäin? Kenneleiden nimiä? Kokemuksia kenneleistä?
Koirasudet
22
476
Vastaukset
- holmes2
Pari ilmoitusta apulassa. Kennelit eivät kerro kirjallisesti pentujen taustoista eivätkä vanhemmista, terveystiedoista.
- Doitrighrer
En koskisi kun Suomessa on alle viisi kunnollista ja loput skl listoilta pois potkittuja.. Katso http://www.eurobreeder.com ja http://www.city-wolf.eu
- citysudellinen
Kiitos paljon tiedosta. Haluan terveen avoimen luonteen omaavan rauhallisen viisaan koiran, joka fyysisesti myös terve. Auttakaa valinnassa, saa takuuvarmasti hyvän kodin, jossa asiantuntemus paikallaan. Omistajan taustat avoimesti selvitettävissä koska vain, mikäli päästään kaupantekovaiheeseen asti.
- mistä_haen_huomenna
citysudellinen kirjoitti:
Kiitos paljon tiedosta. Haluan terveen avoimen luonteen omaavan rauhallisen viisaan koiran, joka fyysisesti myös terve. Auttakaa valinnassa, saa takuuvarmasti hyvän kodin, jossa asiantuntemus paikallaan. Omistajan taustat avoimesti selvitettävissä koska vain, mikäli päästään kaupantekovaiheeseen asti.
Tällaista haen
http://www.city-wolf.eu/public/27.03_2016-02-03_Lowell1200L.jpg - mistä_haen_huomenna
mistä_haen_huomenna kirjoitti:
Tällaista haen
http://www.city-wolf.eu/public/27.03_2016-02-03_Lowell1200L.jpgVielä olisin kysynyt, kuinka soveltuvat ammattitaitoisissa käsissä kerrostaloelämään, jos pennun on jo nähnyt 3 viikon ikäisenä ja on todistetusti koiranlukutaitoinen ja on valmis pikku "haasteisiin"?
- rajantakaa_thethirdlife
Erittäin hyvin, siinä mielestäni sulle oikeanlainen koira, jos sulla on vuosikymmenten kokemusta palveluskoirista ja homma hanskassa kaikinpuolin.:) Eivätkös omatkin sukujuuresi ole lähtöisin tuolta hieman kauempaa idästä?
- otanytselvää
mistä_haen_huomenna kirjoitti:
Vielä olisin kysynyt, kuinka soveltuvat ammattitaitoisissa käsissä kerrostaloelämään, jos pennun on jo nähnyt 3 viikon ikäisenä ja on todistetusti koiranlukutaitoinen ja on valmis pikku "haasteisiin"?
Koirasudet ei ole kerrostalokoiria. En näe mitään järkeä kerrostaloon. Ja hyvät ei edes niitä myy kerrostaloon. Luonteelle turhan stressaavaa.
Avoimuus ei ole niiden tyypillinen piirre, vaan enemminkin varautuneisuus.
http://suomenkoirasudet.com/index.html Tuolta kannattaa kysyä.
On kasvattajia, jotka on tehnyt monta pentuetta samalla nartulla ja samoja yhdistelmiä useampia. Se ei palvele jalostusta, vaan on määrän lisäämistä. Myöskään alle kaksivuotiaita ei pitäisi käyttää. Mutta käytetty on.
Tarkista nämä asiat kasvattajista. - anonyymi_kouluttaja
Olenkin aivan helvetin tarkka näissä asioissa, siksi tiedustelen. Koirasusi on eri asia susikoira. Satun tietämään tästä asiasta enemmän kuin kukaan osaa täällä edes arvata.
- pieni_korjaus
otanytselvää kirjoitti:
Koirasudet ei ole kerrostalokoiria. En näe mitään järkeä kerrostaloon. Ja hyvät ei edes niitä myy kerrostaloon. Luonteelle turhan stressaavaa.
Avoimuus ei ole niiden tyypillinen piirre, vaan enemminkin varautuneisuus.
http://suomenkoirasudet.com/index.html Tuolta kannattaa kysyä.
On kasvattajia, jotka on tehnyt monta pentuetta samalla nartulla ja samoja yhdistelmiä useampia. Se ei palvele jalostusta, vaan on määrän lisäämistä. Myöskään alle kaksivuotiaita ei pitäisi käyttää. Mutta käytetty on.
Tarkista nämä asiat kasvattajista.Susikoirat ovat esim. kerrostalokoiria. Sinä et näe, koska et tunne eri rotujen ominaisuuksia yhtä tarkasti, kuin mitä minä tunnen.
- yritäymmärtääedes
Aloituksessa puhutaan koirasusista. Koirasudet ei ole kerrostalokoiria.
Jos haluaa ottaa ylipäätään jonkun, jolla vaateensa, niin järkevä toimii sen mukaan. Saa laumanvartioistakin väännettyä kerrostaloon, mutta miksi ottaa eläin olosuhteisiin, jotka ei ole sille ominaista ja parasta mahdollista. Pelkkää itsekkyyttä. - Aspergerkoira
yritäymmärtääedes kirjoitti:
Aloituksessa puhutaan koirasusista. Koirasudet ei ole kerrostalokoiria.
Jos haluaa ottaa ylipäätään jonkun, jolla vaateensa, niin järkevä toimii sen mukaan. Saa laumanvartioistakin väännettyä kerrostaloon, mutta miksi ottaa eläin olosuhteisiin, jotka ei ole sille ominaista ja parasta mahdollista. Pelkkää itsekkyyttä.Eli; susikoirat ovat kerrostalokoiria, koirasudet useissa tapauksissa eivät ole.
Niin; elikkäs edelleen, vaikka mulle myytäisiin koirasusi en ottaisi, mutta susikoiran ottaisin ja otankin, sakun ohella. Kerrostaloon. Parin uroksen kouluttaneena yksin, voin itselleni suositella. Kuten minut kaikki muutkin tuntevat henkilöt, esim. naapurini. Ensin otan sakun, sen jälkeen sakun seuraksi susikoiran. Yksiööni.
Taustaa näin kertauksenomaisesti; susieläimet elävät luonnossa siten, että lauman jäsenillä on pienen pieni pesäpaikka, jossa käyvät syömässä sekä nukkumassa. Muun ajan viettävät muualla, kuin pesäpaikassaan. Pesäpaikkaan voi mennä aina kun tarvis. "Tarvis" tarkoittaa sitä, että jos vaara uhkaa, silloin kannattaa hetkeksi mennä pesäpaikkaan odottelemaan vaaran poistumista. So Simple.
Ongelmia ei ole ilmaantunut eikä ilmaannu, ilmaantune koskaan. Koiranlukutaitoiselle.
- ishlaben
Vierämä wolfdogs on yksi ainakin.
- mistä_haen_huomenna
Kiitokset, katsastan tuonkin.
- sussikoirakko
"Koirasusi" on vaan markkinakikka hyvät immeiset. Saadaan muka pala villiä luontoa olohuoneeseen. Jos susien kanssa halajaa asua niin pitää soluttautua niiden laumaan kuten tämä herra on tehnyt https://www.youtube.com/watch?v=j4vFBXOoHs0
- tulossa_on
Kiitos linkistä. Tutustun erittäin mielelläni tuohon. Mun tarkoitukseni ei ole tyydyttää omia tarpeitani kartoittamalla, voinko mahdollisesti hankkia susikoiran kaupunkiolosuhteisiin, vaan nimenomaan se, onko susikoiralla, ei siis koirasudella, hyvä olla kaupunkiolosuhteissa. Tunnen muutamia henkilöitä aivan tästä lähistöltä, joiden susikoirat erittäin mukavasti pärjäävät ja tulevat asiantuntevissa käsissä toimeen kaupungissa, sekä myös toisten eläinten kanssa, myös koirapuistoissa.
- Wolfinnature
http://keskustelu.suomi24.fi/t/9414848/kenella-kokemuksia-koirasusista
Lukekaa nimimerkki Shadow Wolf kirjoitukset. Järkevää kirjoitusta.
Mikä on susikoira?
- elämäntehtävä
Siis; Saarloos on rotu josta tarvitsen tietoa, tosi siitä tiedän lähes kaiken, mutta käytännön kokemusta ei vielä ole. Kohta on. Ja olen todella pätevä kouluttaja muidenkin kuin omasta mielestäni. Aloitin 2-vuotiaana.
- vielä_kysyn
Onko kenelläkään omakohtaisia kokemuksia eli joilla on ollut saksanpaimenia rodun vaihtamisesta näihin "susikoiriin"? Siis koirasusi ja susikoira ovat eri asioita.
- metsissäjoniitäon
Koirasusia kuulemma ihan on vapaana suomen metsissä.Monet luulee niitä susiksi, mutta kuvia katsomalla, tunnusmerkkejä vertailemalla,alkaa harvalla olemaan suden tunnusmerkkejä.Aika huolestuttavaa, jos suomen susien geenit on jo pilattu.
- männynneula
Eikös sudet yleensä välttele ihmisasutusta ja yleensäkin ihmistä? Jos, tällaisia koirasusia vaeltaa metsissä niin sehän saattaa tarkoittaa sitä, että ne uskaltavat tulla asutusten likelle helpommin.
- koirasudetpoismetistä
männynneula kirjoitti:
Eikös sudet yleensä välttele ihmisasutusta ja yleensäkin ihmistä? Jos, tällaisia koirasusia vaeltaa metsissä niin sehän saattaa tarkoittaa sitä, että ne uskaltavat tulla asutusten likelle helpommin.
Niimpä, siellä ne norkoavat helppoa ruokaa, kunnes ovat haitaksi,ja alkaa jahti.
Parasta olisikin poistaa ne luonnosta mahdollisimman nopeasti.Ja pitää tarkoin valvotusti lemmikkiksi otetut koirasudet,etteivät karkaa.
- ihmetyttää
Mitä tämä keskustelu tekee saksanpaimenkoira osiossa? Sekarotuisilla on oma osionsakin.
Sarlooseista kannattaa kysyä suoraan pitkänlinjan kasvattajilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981