Osatakila toppiin kiinnitys code zerolle kestääkö?

Ajattelin laittaa blokin osatakilan toppiin kiinni jotta saan isomman spinnun, genaakkerin tai code 0 käyttöön. Masto jatkuu keulastaagin ja ylävanttien kiinnityskohdasta vielä n. 1,3 metrin verran. Kestääkö masto edellä mainittujen purjeiden käytön, kun sivutuentaa ei ole loppumatkalla (1,3 m).
293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En osaa vielä vastata, mutta viikon päästä ehkä. Minulla on suurin piirtein sama tilanne. Sivutukematonta mastoa on noin metri.
Purjeena code 0,

Joko olet päässyt itse kokeilemaan?

Äänestä

Jos vapaata toppia on 1.5 m, ei se vielä paljoa kerro. Onko kyseessä mikä osatakila? Onko toppi miten ohennettu?

Laskeskelin omalla 7/8 osatakilalla, jossa ohennettu toppi, että veneen mitoituskallistuksella ei toppi vielä ole lähelläkään myötöä. En ole kuitenkaan itse toistaiseksi ryhtynyt tuumasta toimeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jopukka kirjoitti:

Ajattelin laittaa blokin osatakilan toppiin kiinni jotta saan isomman spinnun, genaakkerin tai code 0 käyttöön. Masto jatkuu keulastaagin ja ylävanttien kiinnityskohdasta vielä n. 1,3 metrin verran. Kestääkö masto edellä mainittujen purjeiden käytön, kun sivutuentaa ei ole loppumatkalla (1,3 m).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu