nettihuijaus pienkonekauppa

Horttanainen

Tilasin yksityishenkilönä yksityishenkilöltä pienkoneen netistä. Maksoin tuotteen postiin noutaessani paketin . Sisältä löytyi ongelmajätetasoinen romu. Palautin koneen myös postiennakkona myyjälle , joka ei nyt sitten lunasta sitä postista. Mikä neuvoksi?

4

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kzkdkkf

      Riidellä käräjäoikeudessa.
      Kauppahinnasta kiinni maksaako vaivan vai kuittaatko oppirahoina.

    • Yksityisten välisessä kaupassa ei ole automaattista palautusoikeutta.

      Jos tavara on kunnoltaan tai käyttöarvoltaan vallan muuta, mitä kauppaa tehdessä on luvattu, kyseessä voi olla petos.

      Ostit kuitenkin jonkun palvelupalstan (Tori, Huutonet...) kautta. Ota yhteys myyjään ja kerro, että annat sikahuonon palautteen, jos hän ei vastaanota palautusta. Rehelliseen myyjään tämä voi tehotakin, ammattihuijari myy seuraavan tavaran toisella nimimerkillä. Muista antaa se palaute.

      Selvässä tapaukseessa, kun tavara on vallan muuta, mitä ilmoituksessa luvataan, tee rikosilmoitus. Kerro tämä myös myyjälle. Uhkaus rikosilmoituksesta voi pistää tavalliseen myyjään vipinää. Ammattihuijari paskat välittää sinun uhkailuistasi.

      https://www.poliisi.fi/tietoa_poliisista/poliisit_sosiaalisessa_mediassa/nettipoliisi/internetiin_liittyvia_rikoksia
      Lueppas tuosta kohta ”nettipetokset”.

      Tässä vielä jälkiviisautta:
      http://yle.fi/uutiset/tiesitko_postiennakko_mahdollistaa_paketin_avaamisen_ennen_maksamista/7985990
      Tällaisessa kaupankäynnissä vaadi myyjältä, että postiennakkopaketin saa avata ennen maksamista. Jos myyjä ei tähän suostu, älä osta.

    • Aprillia123

      Minulle kävi mopon osien oston kanssa samallailla. Osa ei ollut sitä mitä piti, eikä myyjä palauta rahoja takaisin. Myyjällä satoja myytäviä tuotteita torissa ja nettimotossa. Tilanne vaiheessa. Odottelen vielä pari päivää ja sitten yhteys poliisiin

      • Suzukirg

        Taidan tietää myyjän. Välillä kaveri asuu Heinolassa tai Vantaalla tai sitten Tuusulassa. Vähän ilmoituksesta riippuen. Mutta, jos et halua murheita Älä osta huiJARILTA !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      326
      3174
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      205
      2842
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      58
      2429
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      168
      1499
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1282
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      52
      1269
    7. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      905
    8. 58
      903
    9. 81
      830
    10. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      20
      824
    Aihe