nettihuijaus pienkonekauppa

Horttanainen

Tilasin yksityishenkilönä yksityishenkilöltä pienkoneen netistä. Maksoin tuotteen postiin noutaessani paketin . Sisältä löytyi ongelmajätetasoinen romu. Palautin koneen myös postiennakkona myyjälle , joka ei nyt sitten lunasta sitä postista. Mikä neuvoksi?

4

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kzkdkkf

      Riidellä käräjäoikeudessa.
      Kauppahinnasta kiinni maksaako vaivan vai kuittaatko oppirahoina.

    • Yksityisten välisessä kaupassa ei ole automaattista palautusoikeutta.

      Jos tavara on kunnoltaan tai käyttöarvoltaan vallan muuta, mitä kauppaa tehdessä on luvattu, kyseessä voi olla petos.

      Ostit kuitenkin jonkun palvelupalstan (Tori, Huutonet...) kautta. Ota yhteys myyjään ja kerro, että annat sikahuonon palautteen, jos hän ei vastaanota palautusta. Rehelliseen myyjään tämä voi tehotakin, ammattihuijari myy seuraavan tavaran toisella nimimerkillä. Muista antaa se palaute.

      Selvässä tapaukseessa, kun tavara on vallan muuta, mitä ilmoituksessa luvataan, tee rikosilmoitus. Kerro tämä myös myyjälle. Uhkaus rikosilmoituksesta voi pistää tavalliseen myyjään vipinää. Ammattihuijari paskat välittää sinun uhkailuistasi.

      https://www.poliisi.fi/tietoa_poliisista/poliisit_sosiaalisessa_mediassa/nettipoliisi/internetiin_liittyvia_rikoksia
      Lueppas tuosta kohta ”nettipetokset”.

      Tässä vielä jälkiviisautta:
      http://yle.fi/uutiset/tiesitko_postiennakko_mahdollistaa_paketin_avaamisen_ennen_maksamista/7985990
      Tällaisessa kaupankäynnissä vaadi myyjältä, että postiennakkopaketin saa avata ennen maksamista. Jos myyjä ei tähän suostu, älä osta.

    • Aprillia123

      Minulle kävi mopon osien oston kanssa samallailla. Osa ei ollut sitä mitä piti, eikä myyjä palauta rahoja takaisin. Myyjällä satoja myytäviä tuotteita torissa ja nettimotossa. Tilanne vaiheessa. Odottelen vielä pari päivää ja sitten yhteys poliisiin

      • Suzukirg

        Taidan tietää myyjän. Välillä kaveri asuu Heinolassa tai Vantaalla tai sitten Tuusulassa. Vähän ilmoituksesta riippuen. Mutta, jos et halua murheita Älä osta huiJARILTA !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3372
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3167
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2668
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      86
      1477
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe