nettihuijaus pienkonekauppa

Horttanainen

Tilasin yksityishenkilönä yksityishenkilöltä pienkoneen netistä. Maksoin tuotteen postiin noutaessani paketin . Sisältä löytyi ongelmajätetasoinen romu. Palautin koneen myös postiennakkona myyjälle , joka ei nyt sitten lunasta sitä postista. Mikä neuvoksi?

4

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kzkdkkf

      Riidellä käräjäoikeudessa.
      Kauppahinnasta kiinni maksaako vaivan vai kuittaatko oppirahoina.

    • Yksityisten välisessä kaupassa ei ole automaattista palautusoikeutta.

      Jos tavara on kunnoltaan tai käyttöarvoltaan vallan muuta, mitä kauppaa tehdessä on luvattu, kyseessä voi olla petos.

      Ostit kuitenkin jonkun palvelupalstan (Tori, Huutonet...) kautta. Ota yhteys myyjään ja kerro, että annat sikahuonon palautteen, jos hän ei vastaanota palautusta. Rehelliseen myyjään tämä voi tehotakin, ammattihuijari myy seuraavan tavaran toisella nimimerkillä. Muista antaa se palaute.

      Selvässä tapaukseessa, kun tavara on vallan muuta, mitä ilmoituksessa luvataan, tee rikosilmoitus. Kerro tämä myös myyjälle. Uhkaus rikosilmoituksesta voi pistää tavalliseen myyjään vipinää. Ammattihuijari paskat välittää sinun uhkailuistasi.

      https://www.poliisi.fi/tietoa_poliisista/poliisit_sosiaalisessa_mediassa/nettipoliisi/internetiin_liittyvia_rikoksia
      Lueppas tuosta kohta ”nettipetokset”.

      Tässä vielä jälkiviisautta:
      http://yle.fi/uutiset/tiesitko_postiennakko_mahdollistaa_paketin_avaamisen_ennen_maksamista/7985990
      Tällaisessa kaupankäynnissä vaadi myyjältä, että postiennakkopaketin saa avata ennen maksamista. Jos myyjä ei tähän suostu, älä osta.

    • Aprillia123

      Minulle kävi mopon osien oston kanssa samallailla. Osa ei ollut sitä mitä piti, eikä myyjä palauta rahoja takaisin. Myyjällä satoja myytäviä tuotteita torissa ja nettimotossa. Tilanne vaiheessa. Odottelen vielä pari päivää ja sitten yhteys poliisiin

      • Suzukirg

        Taidan tietää myyjän. Välillä kaveri asuu Heinolassa tai Vantaalla tai sitten Tuusulassa. Vähän ilmoituksesta riippuen. Mutta, jos et halua murheita Älä osta huiJARILTA !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13202
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      85
      3665
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      98
      2941
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1400
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      37
      1393
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1329
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1284
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1204
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe