Amissit vs. Lestadiolaiset

Tutkimukseni perusteella amissit vaikuttavat enemmän Jumalab lapsilta, kuin veeällät. Vanhoillislestadiolaiset ovat kieltäneet television, mutta amissit osittain jopa sähkön. Nappeja ei puvuissa käytetä, koska ne ovat koristeellisia. Kirkkaat värit eivät ole sallittu.

Taitaa olla niin, että vl-lahko vain yrittää esittää olevansa uskovaisia. Amissit ovat teoillaan todistaneet, että he ovat tosiuskovaisia.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Amissit
3323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kalervoko ei ole vielä aamukaheksaltakaan selvinnyt...

Äänestä

Tämähän on aivan totta. Näillä kahdella lahkolla on paljon yhtäläisyyksiä. Samaa askeettista elämää eletään.

Äänestä
  • Sateenkaari entiset lestat teette upeaa työtä. Jos kerran tarrat revitään,se tarkoittaa, että ihmisoikeuksia eivät lestat kunnioita. Ensi kesänä ja aikaisemmin pukekaa päällen T-paidat valkoiset ja painattakaa esim valokuva liikkeissä paitoihin tekstejä esim. Vaadimme tasa-arvoa, jokainen ihminen on rakkauden arvoinen jne jne, EIVÄT ne voi paitoja teidän päältä repiä. Jos päällenne heitetään tavaroita, soittakaa poliisit. Epäkohdat on tuotava ilmi ja päivänvaloon, Jokainen nainen omistaa ruumiinsa, lestanaisia auttaa lääkärit, jotka antavat hyviä neuvoja, kun äiti ei jaksa enää synnyttää. Lääketiedettä ja ehkäisyä tulee noudattaa. Lestamiehet eivät aina ota vastuuta esim nainen oli synnyttänyt kymmenen lasta, tuli ero ,kun mies löysi paljon nuoremman ja katosi.osoite tuntematon. Nainen vaatii lakimiehen kautta elatusmaksuja mutta mies ei ole maksanut penniäkään. KYLLÄ tuomari tietää, että näilläkin eroja ja paljonkin. Vastuu kaatuu naisen niskaan aina. Jotkut lestamiehet vain pakenevat, käyvät thaimassagessa, maksunaisissa. Seksiä on saatava jo synnytyksen jällkeen,kertoi eräs äiti. Tuollaisten lestasaarnaajien puheet ovat tyhjää ja valhetta, Viisas llähtee ja kauas siitä liikkeestä. Vapaus ja oman maalaisjärjen käyttö on tärkeintä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


NaulaanJaNaputan kirjoitti:

Tutkimukseni perusteella amissit vaikuttavat enemmän Jumalab lapsilta, kuin veeällät. Vanhoillislestadiolaiset ovat kieltäneet television, mutta amissit osittain jopa sähkön. Nappeja ei puvuissa käytetä, koska ne ovat koristeellisia. Kirkkaat värit eivät ole sallittu.

Taitaa olla niin, että vl-lahko vain yrittää esittää olevansa uskovaisia. Amissit ovat teoillaan todistaneet, että he ovat tosiuskovaisia.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Amissit

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu