Ongelma tuli.

Vaikka olenkin sähkömies, en tajua miten pitää pyyhekuivain kytkeä ilman töpseliä niin että tulee ip44 kytkentä, mukana on seinärasia, mutta miten se laitetaan? Se pitäis vissiin tulla yhden jalan alle? Minä olen täällä kylppärissä ihan yksin, täällä ei ole ketään muita ihmisiä. Jos ne ei olis hommannu tuota rasiaa olisin tietysti laittanu rasian seinään ja töpseli siihen, mutta nyt sen töpselin joutuu poikkasemaan.
9274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kannattaa vaihtaa alaa, jos on tekemässä "IP44 kytkentää"...

Äänestä

Onko siellä kylppärissä mukavan pehmeät seinät? Kiva setä käy välillä tuomassa ruokaa?

Äänestä

Ehkä "sähköasentajan" kannattaisi kerrata muutama vuosi...IP44-kytkentä...heh,heh...sähkömies ehkä, sähköasentaja ei mitenkään...

Äänestä

IP44 tiiveysluokan kytkentää tässä tarkoitetaan. Ainakin joissain kuivain malleissa viedään kaapeli suoraan kuivaimen kiinnitysjalassa olevaan kytkentärasiaan. Hankalan pieni on se kytkentätila, mutta kovalla yrityksellä onnisuu.

Äänestä

Aloittajalle: et ole sähkömies.

Käytä sitä Sukollista kaapelia uppoasenteisena sopivaan IP44-jakorasiaan asti, jonka pistät 2-alueen puolelle (= katkaise kaapeli pistotulpan päästä). Ja luonnollisesti syötössä on oltava vikavirtasuoja nykymääräysten mukaisesti.

Äänestä

Soita oikea sähkömies apuun.

Toisaalta jos dementia vaivaa pahastikin, niin koita kytkeä se katkaistu syöttökaapeli vaikkapa IP44 koje/jakorasiaan vaatimusten mukaan tai vaihtoehtoisesti siirrä kaapelia siten että voit tehdä kytkennän saman tilan IP21 alueella, jolloin vältyt tuolta mieltäsi kaivertavalta dilemmalta.

Koska pyyhekuivain ei ole kiinteä sähkölaite niin kauan kuin siinä on töpseli mukana, niin voit tehdä kuivaimen asennuksen mukana tulevan ohjeen mukaan amatöörinäkin jos kaapeli yltää jo olemassa olevaan pistorasiaan. Jos joudut katkaisemaan kaapelin niin silloin kannattaa koittaa soitella luvat omaava sähkömies paikalle, niin saat asennuksen tehtyä niin että se täyttää nykymääräykset vikavirtasuojineen.

Mitä maallikko tästä oppi -> jos sähkölaitteessa on töpseli, niin käytä sitä, muuten soita ammattilainen apuun.

Äänestä

Niitä seinärasioita tarvitaan 2 kpl sillä jos sen laittaa vain yhden jalan alle, valuu kuola vain toisesta suupielestä

Äänestä
  • Satuitko muuten huomaamaan että tämä on 2kk vanha ketju, varmaankin luulet että aloittaja odottelee edelleen kylppärissä ihan yksin neuvoja??????

    Äänestä

  • olkoonvinossa kirjoitti:

    Satuitko muuten huomaamaan että tämä on 2kk vanha ketju, varmaankin luulet että aloittaja odottelee edelleen kylppärissä ihan yksin neuvoja??????

    Jaa. Entä fuking sitten?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


seeinäye kirjoitti:

Vaikka olenkin sähkömies, en tajua miten pitää pyyhekuivain kytkeä ilman töpseliä niin että tulee ip44 kytkentä, mukana on seinärasia, mutta miten se laitetaan? Se pitäis vissiin tulla yhden jalan alle? Minä olen täällä kylppärissä ihan yksin, täällä ei ole ketään muita ihmisiä. Jos ne ei olis hommannu tuota rasiaa olisin tietysti laittanu rasian seinään ja töpseli siihen, mutta nyt sen töpselin joutuu poikkasemaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu