Olipa kiva yllätys. Merimetsot asuttaneet myös Humaliston saaren.
Kuinka monta saarta annamme noiden lintujen pilata ennen kuin reagoimme asiaan?
Merimetsot
13
759
Vastaukset 13
- Jokoo
Saaristosta kuuluu laukauksia. Onko nyt joku metsästysaika, vai mitä laukauksia nuo ovat? Ainakin eilen ja tänään olen kuullut.
- OmaApu
siellä on jollain nestekaasukanuuna paukuttelemassa, ettei nuo linnut valtaa mökkisaarta.
Näille on täällä hyvät markkinat:
http://www.wilhtom.fi/?p=productsList&iCategory=79
Voi sitä pauketta, kun pian joka saaressa paukkuu.
- JaKylläHäipyvät
Mulla ei asetta ole, mutta siltikään eivät merimetsot pääse majoittumaan meidän mökkimaisemiin. Poishan ne häädetään.
- MelykeskuksenTätsä
valitettavasti nuo kaksi saarta ovat sisääntuloväylän varressa sisäsaaristossa. Eli eivät ollenkaan siellä,missä merimetsojen kuuluisi tyypillisesti majailla.
Noista kuolleista saarista tulee oikeita matkailuvaltteja! Sikäli outoa, ettei merellä enää juuri muita lintuja näe kuin noita merimetsoja ja silti juuri tämä kaikista yleisin laji on suojeltu. - pSeestä
MelykeskuksenTätsä kirjoitti:
valitettavasti nuo kaksi saarta ovat sisääntuloväylän varressa sisäsaaristossa. Eli eivät ollenkaan siellä,missä merimetsojen kuuluisi tyypillisesti majailla.
Noista kuolleista saarista tulee oikeita matkailuvaltteja! Sikäli outoa, ettei merellä enää juuri muita lintuja näe kuin noita merimetsoja ja silti juuri tämä kaikista yleisin laji on suojeltu.Turistin silmä lepää Ugiin veneillessä. Vasemmalla puolella apulantatehtaan tappama saari ja oikealla puolella kaksi merimetsojen tappamaa saarta.
Tervetuloa luonnonkauniiseen Ugiin!
- Yleisin-lintulaji-jo
Pahalta näyttää. Eipä tuolla saaristossa enää juuri muita lintuja näy kuin merimetsoja.
- aatteleppaite
Luojan luoma, ihmisen tuoma. Katson peiliin ja miettikää, missä vika.Kumman tuhoan,peilikuvan vai metson ruman?
- TuleBongaamaan
Kiva runo, mutta rumasti sanottu!
Kannattaisi sinunkin tutustua tilanteeseen. Jo useita saaria täysin tuhoutunut. Jos tälle asialle ei tehdä mitään, niin pian tämä luonnon luoma vieraslaji valtaa kaikki saaret ja kaikki saarten alkuperäinen kasvusto kuolee.
Jos tämä vieraslaji eläisi lähempänä ihmisasutusta, kuten esimerkiksi espanjan siruetana tai jättiläisukonputki, niin tälle asialle olisi jo tehty jotain. Nyt tähän tilanteeseen herätään varmasti vasta siinä vaiheessa kun on jo myöhäistä.
Kaikissa naapurimaissamme tuo lintu on metsästettävä laji, joten siellä se elää ulkoluodoilla, mutta Suomessa sen annetaan tuhota sisäsaariston saaret. Kuten yllä on kirjoitettu, niin kyseessä alkaa olemaan saaristomme yleisin lintulaji.
- aatteleppaite
Tulebogaamaan kaveri onhan tässä selittelyjä ja näkökantoja monia. Mutta, meneppä kaatopaikan montun reunalle istumaan päiväksi ja seuraamaan siellä tapahtuvaa toimintaa. Onneksi merimetsot tykkäävät raitiista meri-ilmasta ja pysyttelevät pois mantereelta. Korpit ja lokit sensijaan jo urbaanisoitunut. Ja tämä ainainen, paskan haju ,joka leijailee kaupungissa. Mieti josko siihen keksittäisiin ratkaisu.
- raumlaine.turist
Älkää hyvät ihmiset antako saaristonne tuhoutua. Se on suuri luontoarvo Teille ugilaiset. Käymme monta kertaa kesässä ihailemassa kaunista saaristoanne ja istuskelemassa Pakkahuoneen rannassa. - Saaristo voi olla teille itsestäänselvyys, jonka merkitystä ei huomaa ennen kuin sen on menettänyt ja turistit kaikonneet.
- kauankasvanut
Siinäpä lapsille perintöä, kun pari sataa vuotta kituutelleet käkkärämännyt kuolevat muutamassa vuodessa. Vastaavaa ei kasva taas moneen sukupolveen. Kestävyysvaje on tämän hetken pikkuasia tuhoutuneeseen luontoon verrattuna.
- oppijaikäkaikki
Hyvä,kun on kaikilla tahoilla nyt yhteinen vihollinen, Merimetso. Jää Yaran syytämä moska ja Talvivaaran purkuputki vähemmälle huomiolle. Kaatopaikan hajutkin vois varmaan liittää Mesimetson aiheuttamaksi. Saaren puut vastaan kainuun
- Tarttistehdäjotain
oppijaikäkaikki kirjoitti:
Hyvä,kun on kaikilla tahoilla nyt yhteinen vihollinen, Merimetso. Jää Yaran syytämä moska ja Talvivaaran purkuputki vähemmälle huomiolle. Kaatopaikan hajutkin vois varmaan liittää Mesimetson aiheuttamaksi. Saaren puut vastaan kainuun
Talvivaara ei ole Ugin ongelma. Merimetsot ja Yara sitävastoin ovat Ugin ongelma.
Varsinkin yhteisvaikutus voi olla tuhoisa, kun linnut ja tehdas paskovat merialueen pilalle. Jo nyt kalakannat pienentyneet merkittävästi lähialueilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121394
- 45921
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r133704- 70676
- 67626
- 53607
- 55565
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.107519Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20500Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e100482Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32478- 34477
- 5468
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466- 52462
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 52413
- 42410