Suomessa on valtion palveluksessa virkamiehiä melko vähän. Sensijaan kunnissa niitä on paljon. Kuntien virkamiesten määrä Suomessa on samaa luokkaa kuin Saksassa missä väestöä on yli 80 miljoonaa.
Virkamiesten määrä Suomessa
Suojatyökunnat
4508
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kuitenkin valtiolla on turhia virkoja jotka joutaisi saneerata pois. "Valtiomme" rahoja törsätään järjettömyyksiin ja hyödynnetään virkaihmisten omaan taskuun vaikka väitetään että korruptiota ei ole. Näissä asioissa tulisi saneerata koko systeemi niin valtion raha vaje korjautuisi ja kansaa ei tarvitsisi rokottaa kymmeneen vuoteen niin kuin nyt tehdään. Ei tarvitse olla kovinkaan korkea ihminen valtion hommissa niin on jo valtaa rajattomasti hyödyntää valtion kassasta ja omaankin käyttöön. Korruptio on Suomessa jo hurjissa systeemeissä puhumattakaan korruptoituneista maista. Tutkitut tilastot on hömppää. Näen punaista jo Suomen systeemissä pahasti. En sanoisi virkamiesten vähyydestä Suomessa. On palkattu kavereitakin ja keksitty heille perustellun tuntuinen nimike ja käytännössä eivät tee muuta kuin nostavat suurta palkkaa. Ei tarvitse mennä kovinkaan korkealle tasolle kun törmätään näihin asioihin. Ei tarvitse edes mennä valtio tasolle virkamiehiin. Kunnallis tasosta jo löytyy epämääräisyys. Jotkut pelkästään tuijottavat kansalaisia pelkästään mistä voi huomauttaa ja ovat näin erittäin tärkeitä olevinaan. Oman palkan ansaitsemiseen ei ole perusteita kun virkaan ei kuulu mitään tehtävää mikä olisi todellista asiaa. Sarjassa paskan jauhaja vain. Suomen talous tilanne korjautuisi kerta heitolla kun saataisiin saneerattua kaikki epämääräinen pois ja virkaihmiset todella siihen työhön johon he ovat palkattu kun läheskään kaikki ei tee töitä mistä maksetaan se palkka. Tyhjät olisi saatava saneerattua pois kuten yrityksissäkin, niin turhia kuluja ei olisi ja terve tuloksellinen toiminta olisi maan toimeen tulon pohja.
Perus teellinen kommentti näin Acri colan päivänä
Jonninjoutava kouvola, niin yli 6000 ihmistä palkkalistoilla. Lisäksi kaikenlaistasuojatyöfirmaa niinkuin kinno
Saksassa on saman verran virkamiehiä, kuin Suomessa on yhteensä valtion ja kuntien palveluksessa. Se tieto antaa kuitenkin täysin väärän kuvan: Saksassa nimitys "virkamies" (Beamter) tarkoittaa henkilöä, joka käyttää virkaan kuuluvaa viranomaisvaltaa virkavastuulla, ja joka on varsinaisessa virkasuhteessa. Heitä on tosiaan jonkin verran yli puoli miljoonaa. Sen lisäksi on Saksassa kuitenkin yli neljä miljoonaa ihmistä, jotka ovat julkisessa työssä, mutta joilla ei ole virkaa. Itse asiassa on lisäksi niinkin, että tuosta usein mainitusta suomalaisten virkamiesten "armeijasta" varsinaisia virkamiehiä on varsin vähän, eli tilanne on sama kuin Saksassa; siivoojat, suurin osa opettajista, kartanpiirtäjät, kansliahenkilökunta yms. eivät ole enää Suomessakaan "virassa", vaan työsuhteessa. On hämmästyttävää, että näinkin laajaa keskustelua käydään tietämättä asiasta pätkääkään. Hämmästyttävää, kerta kaikkiaan. Julkisen vallan palveluksessa on Suomessa suhteessa väkilukuun noin1,3 kertaa enemmän väkeä, mutta se johtuu pitkälti siitä, että meillä yksittäiset kunnat hoitavat kukin kerrallaan tehtäviä, joista Saksassa vastaa joko osa- tai liittovaltio. Meillä on täysin liiallinen kunnallinen itsehallinto, joka nostaa kustannuksia. Kuntien määrä pitäisi ilman muuta pudottaa julmasti ehkä kolmasosaan nykyisestä, ja unohtaa joutava lässytys "lähellä olevasta demokratiasta", siihen ei meillä ole varaa, ei sen enempää kuin tarvettakaan..