Takuuajan vakuus ja rakennusajan vakuus

PakettiPiia

Onko kukaan talopaketin ostaja vaatinut saanut vakuuksia? Tarjoaako joku talopakettivalmistaja vakuudet vapaaehtoisesti?

2

829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rakennusaikainen ja takuuaikainen vakuus ovat normaalikäytäntöjä rakennusliiketoiminnassa, jossa käytetään sopimusehtoina ammattilaisten välisessä kaupassa YSE ja kuluttajakaupassa RYS.

      Talopakettikaupassa sovellettaviin RTT-ehtoisin noita vakuuksia ei sisälly, joten harvinaisia ovat tapaukset, joissa noita olisi talopakettikaupan osalta käytetty - ei kuitenkaan ennenkuulumattomia, sillä sopimisen vapaus koskee tällaista asiaa.

      Kuluttajansuojalaki velvoittaa talopakettiyrityksen antamaan turvaavan vakuuden vain merkittävämmille ennakkomaksuille, eikä niitäkään likimainkaan kaikki talopakettiyritykset automaattisesti anna.

      Sanoisin, että epätodennäköistä - joskaan ei täysin mahdotonta - on saada mainitsemasi vakuudet.

    • remppamies1

      Tai maksusopimukset teet "takapainotteiset" eli valmista/toimitettu ennen kuin maksat mitään, yksi konkurssilla keinottelia 5kpl tähänmennessä ottaa ennakkoa vaikkei mitään ole vielä toimitettu, näin jää myös toimittamatta, paljon sivuilla varoitettu ostajia !!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      33
      4259
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4047
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      63
      3695
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      87
      3541
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      32
      3524
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3331
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2896
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2825
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2606
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2314
    Aihe