Ajattelin hakea hammaslääketieteeseen Helsinkiin. Fysiikka hyvin hallussa, kemiaa ja bilsaa en muista enää kovin paljon mutta kemian pystisin kertaamaan nopeasti. Bilsa vaatisi enemmän aikaa kertaamiseen kun oon ollut siinä huonompi. Onko turhaan enää koittaa nyt tänä vuonna sisään kun jäljellä on enää 1kk aikaa? Pystyisin kertaamaan about 2h/päivässä koska opiskelen tällä hetkellä myös toisessa Helsingin yliopistossa fysiikkaa, eli kursseihin kuluu aikaa. Vai onko parempi unohtaa nyt tää suunnitelma ja koittaa ensi kerralla paremmin valmistuneena?
Onko vielä mahdollista päästä sisään?
7
350
Vastaukset
- Kokovuosiaikaa
Hakuaika yliopistoihin umpeutui 6.4, joten ensi vuodelle menee.
- Asdasdasd333
Ehdin kuitenkin hakea ennen kuin tuo umpeutui, joten pääsykokeet on enää este.
- Kokovuosiaikaa
No, sitten kyllä kannattaa yrittää. Fysiikka sinulla kuitenkin on jo hallussa.
Yleensä ei noin vähällä lukemisella päästä lääkikseen, mutta aina voi tapahtua ihmeitä ja yllätyksiä.
- yritäny
Jos teit kuitenkin hakemuksen, voit käydä kokeilemassa. Teet minkä voit kemman ja bilsan suhteen. Ei siellä kukaan kuitenkaan täydellinen ole. Suurin osa ei pääse sisään.
- ceciiilia
Ei mitenkään mahdollista, eli siirtyy vuoteen 2017.
- Ipe--
Ei nyt kannata suorilta käsiltä ampua alas toisen yritystä :D Kannattaa toki käydä kokeilemassa ja ainakin näkee koetilanteen ja kokeen. Jos ei tänä vuonna koemenestys suo paikkaa niin ens vuonna uudestaan.
- Nähtyon
Testaa tekemällä viimevuotinen koe. Jos se tuntuu ahistavan, jätä suosiolla ensi vuoteen. Edellytyksiä sinulla on, mutta aika käy vähiin. Ne testaavat myös bilsan ja kemian osuuden. Et mitenkään voi fuulata myönteiseen lopputulokseen asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13410627
- 525110
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html442322Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1072135- 292023
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131641Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411462Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291144Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331101Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk541007