Pakkauksessa lukee:
Ei sovellu valaisimiin, joissa on kaksi lamppua.
Mitä kuttua?
Ei sovellu valaisimiin, joissa on kaksi lamppua.
Mitä kuttua?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Pitää paikkansa, mutta vain jos valaisimessa on 60 cm pituiset loisteputket. Näissä valaisimissa on putket sarjakytkennässä, LED-putkia ei voi käyttää sarjakytkennässä.
Voiko tuollaisen saada jotenkin käyttämään LED-putkia?
Voihan sen kytkennän muuttaa "normaaliksi" loistevalaisinkytkennäksi.
Niin uudelleen johdottamalla, samalla sen turhan kuristimenkin voi poistaa.
Ja samalla hinnalla voi jopa vaihtaa sen koko valaisimen uudeksi led-valaisimeksi. Lopputulos on näin parempi kuin se vanha loisteputkivalaisin uusilla led-putkilla.
Ei nyt sentään...
Tulipa viimeviikolla asennettua Osramin led-loisteputket jotka nimenomaan tarvitsivat kuristimen. Valmistaja jostain kumman syystä oli päätynyt tällaiseen ratkaisuun, 150 cm putket.
Tuskinpa ne putket varsinaisesti kuristinta tarvitsevat, niitä voi käyttää helpoiten kuristimenkin kanssa kunhan vaihtaa sytyttimen led-sytyttimeksi. On tosin sellaisia led-putkia jotka on tarkoitettu käytettäväksi elektronisen liitäntälaitteen kanssa.
Et taida ymmärtää, että se valaisimen modifioija (uudelleen johdotus, kuristimen poisto, yms.) vastaa sitten jatkossa sen valaisimen sähkö- ja paloturvallisuudesta, Ei enää alkuperäinen valmistaja, asentaja tai myyjä. Arvaappa miten vakuutusyhtiö mahdollisessa vahinkotapauksessa tämän hinnoittelee!
Eiköhän siinä vaan valaisimen paloturvallisuus lisäänny kun poistetaan palovaaralliset komponentit. Mikä siellä enää syttyisi?
Tuo "led-sytytin" on pelkkä lasiputkisulake tai jomppilanka. Kaikissa putkissa tuota ei ole ollenkaan.
Myös kuristin kannattaa poistaa, ellei led-valmistaja sitä erikseen vaadi. Ihmettelen kyllä, miksi edes tehdään sellaisia led-putkia joka vaatii erillisen kuristimen...
Myös tuo liitäntälaite kannattaa poistaa, ja johdottaa valaisin ns. "peristeiseksi". Turhaa kai sinne on jättää vikaantuvia komponentteja väliin. Ja liitäntälaitteen tapauksessa useimpia putkia ei saa edes käyttää liitäntälaitteen kanssa.
Ne mallit jotka on tarkoitettu käytettäviksi elektronisen liitäntälaitteen kanssa, ovat varmaan sovitettu liitäntälaitteen antamalle virralle, niille saattaa olla "raaka" verkkosähkö liikaa. Tavallisia led-putkia voi tietenkin käyttää suoraan verkkojännitteellä ilman kuristinta.
Kannattaa valita normaalit led-putket ja ottaa suosiolla kaikki kuristimet / liitäntälaitteet pois. Paljon yksinkertaisempi ja luotettavampi, ku ei ole ns. "turhia" komponentteja välissä.
Ne led-putket kyllä toimivat kuristimen perässä ja se kuristin jopa jonkinverran suodattaa verkkohäiriöitä ja ylijännitteitä. Mutta se kuristin led-putken kanssa aiheuttaa erittäin suuren palovaaran - ellei led-putkessa ole omaa sulaketta (joko siinä sytyttimen tilalle laitettavassa mötikässä tai laitteen sisällä). NImittäin led-putken vikaantuessa oikosulkuun ei asunnon syöttävä sulake laukea koska siinä on se kuristin sarjassa. Kuristin käristyy ja voi sytyttää tulipalon.
Loisteputki ei juuri koskaan vikannu oikosulkuun eli sen kanssa kuristin ei ole yhtä palovaarallinen. Led-putken sisäinen verkkolaite sen sijaan hyvinkin voi mennä oikariin.
Ei tavallinen led-putki kuristinta kaipaa, eli pois vaan. Kuristimelle vain ohitus, muun johdotuksen voi jättää entiselleen.