Elisan asiakaspalvelu mättää!

senioriasiakas

Olin Elisan myymälässä ostamassa "vanhanaikaista" kännykkää. Malleja löytyi kokonaiset kaksi kappaletta. Pyysin nähdä koneelta tekniset tiedot. " Ei niitä enää löydy vanhoista malleista", sanoi myyjä. Pyysin avaamaan pakkauksen. "Jos avaan, se on sitten yhtä kuin ostopäätös", sanoi myyjä. Siis onko minun ostettava sika säkissä, kysyin. "Niin se vain on", vastasi myyjä.
Jätin kaupan sikseen ja marssin viereisen ruokamarketin sähköosastolle. Sieltä löytyi laajempi valikoima "vanhanaikaisia kännyköitä". Myyjä löysi ja haki hyvät tekniset tiedot kaikista malleista tietokoneelta. Myöskin niistä Elisan tarjoamista malleista. Kävi ilmi, että jos olisin ostanut Elisalta sen puhelimen, joka siellä minua enemmän miellytti, ei entisen puhelimeni Sim-kortti olisi sopinut uuteen puhelimeen.
Kiitin myyjää hyvästä asiakaspalvelusta ja kävin ostamassa Elisan liikkeestä mallin, jossa Sim-kortin vaihtaminen vanhasta uuteen toimi.
"Ajattele, ilman viereisestä marketista saamiani teknisiä tietoja, olisin ostanut teiltä tuon Sim-kortin puolesta sopimattoman mallin, enkä sitten varmaan olisi saanut vaihtaa enkä palauttaa ostamaani puhelinta! Ostos olisi mennyt aivan pieleen ja olisin joutunut ostamaan vielä toisen puhelimen!" "Niin siinä olisi käynyt", sanoi myyjä, "sillä avattua pakettia ei voi palauttaa eikä sitä saa vaihtaa". Ihmettelin kuinka tälläinen on mahdollista, johon myyjä totesi, että ostajan on osattava itse kysyä olennaiset asiat, ei myyjät niitä kuulemma automaattisesti kerro.
Sim-kortin vaihdattaminen vanhasta uuteen olisi maksanut Elisan liikkeessä 5 euroa.
Päätin vaihtaa sen itse, mutta en saanut uuden puhelimen takakantta auki. Menin taas viereisen marketin sähköosastolle, jossa se sama, minua aiemmin palvellut myyjä vaihtoi Sim-kortin veloittamatta siitä. Tämä ystävällinen ja avulias myyjä oli pelastanut koko päiväni! Asioin jatkossakin mielelläni hänen kanssaan.

2

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • feafs

      Öh... miksi et ostanut sitä puhelinta sieltä marketista, vaan juoksit takaisin Elisalle, jossa kaikki on huonosti? Arvaa v-uttiko sitä marketin myyjää, kun teki työn mutta ei saanut kauppaa?

      - Jos ostaa Elisalta puhelimen, liittymän sim-kortin saa vaihdettua oikeankokoiseen ilman lisämaksua.

    • Hei, pahoittelut ettei liikkeessämme voitu paremmin sinua palvella tässä tapauksessa. Sim-kortin vaihto maksaa oletuksena aina 5 euroa, mutta tarjoamme yleensä sen veloituksetta jos kännykkä ostetaan meiltä samalla.

      Vanhemmista laitemalleista ei ole välttämättä aina enää teknisiä tietoja suoraan meillä saatavilla, mutta ehkä ne olisi pitänyt saada kaivettua esiin internetin välityksellä jos pakko.

      Myymälöissä olevissa sineteillä suljetuissa laitepakkauksissa ei ole testausmahdollisuutta valitettavasti.

      Miikka / Palstatiimi
      http://palsta.elisa.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      25
      4437
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      106
      2229
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      97
      1490
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      172
      1418
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      60
      1274
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      56
      1145
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      204
      1108
    8. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      50
      1029
    9. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      11
      1009
    10. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      193
      984
    Aihe