Pehmoeläinmaailmasta mustan magian maailmaan

PS5566

Mielenkiintoinen haastattelu:

http://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/03/01/sami-hynninen-metallimuusikon-matka-mika-mika-maahan

Otteita haastattelusta:

"Muun muassa Reverend Bizarresta, KLV:stä, Opium Warlordsista, The Puritanista ja Tähtiportista tuttu Sami Hynninen on ollut pimeiden voimien riivaama lapsuudestaan lähtien. Siksi kaikki hänen tekemänsä musiikki on kuin psykoosi muutettuna ääneksi. Musiikin ulkopuolella Hynninen elää maailmassa, missä ei ole aikuisten asioita."

"7-vuotiaana Hynninen hurahti hevimetalliin ja erityisesti KISS:iin. Sitä ennen hän oli kuunnellut pääasiassa The Human Leagueta, Duran Durania ja Kim Wildea, johon hän oli salaa ihastunut. Hevin vahvuus verrattuna uusromantiikan tyyliteltyyn maailmaan oli sen yksinkertaisuus. Lisäksi hevissä kiehtoivat suusta suuhun kulkeneet rajut tarinat muun muassa Venomin rumpalin vihreästä kielestä, Dee Sniderin viilatuista hampaista ja Gene Simmonsin pidennetystä kielestä."

"Ensimmäisen kerran Hynninen tajusi haluavansa ryhtyä muusikoksi kuultuaan W.A.S.P.:in debyyttilevyä vuonna 1984. Bändissä lumosivat sen röyhkeys, paljaat pakarat ja yleisöön heitellyt lihanpalaset. W.A.S.P.-päissään Hynninen ilmoitti isälleen haluavansa polttaa kovalla vaivalla askartelemansa KISS-fanikortin, jota hän oli siihen saakka kantanut taskussaan joka päivä. Kortti poltettiin saunanpesässä ja sen jälkeen Hynninen oli irti KISS:istä."

"W.A.S.P.:in jälkeen yhä pimeämpi musiikki alkoi vetää Hynnistä puoleensa, ja hän löysi muun muassa Venomin ja Witchfinder Generalin. Mustasta magiasta tuli hänelle pakkomielle, ja hän alkoi käydä hautausmaalla kävelyllä, koska toivoi mustan voiman imeytyvän itseensä. Erään kävelyretken jäkeen hän kirjoitti SOPO:lle kappaleen Jesus Christ, Son of Satan. Myöhemmin hän pyysi kappaletta iltarukouksessaan anteeksi, koska pelkäsi menneensä liian pitkälle."

"Hynninen sanoo suoraan, ettei tiedä, miksi kukaan haluaisi kuunnella hänen levyjään. Osassa niistä vallitsee niin syvä ja sairaus pimeys, että ne ovat kuin psykoosi muutettuna ääneksi."

"Vuonna 1990 Hynninen kuuli ensimmäistä kertaa Deicideä. Siinä vaiheessa death metalin maailmankuva oli hänelle jo tuttu, ja hän päätyi laulamaan Punisment-nimiseen ”isompien ja kovempien” jätkien bändiin. Samaan aikaan Hynnisen suhde synkkään musiikkiin oli niin pakkomielteinen, että esimerkiksi Sepultura oli hänen mielestään paska bändi, koska se tuli aurinkoisesta Brasiliasta eikä esimerkiksi Norjasta."

0

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        295
        4804
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        135
        3085
      3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

        Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
        Maailman menoa
        53
        2995
      4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

        Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
        Maailman menoa
        28
        1551
      5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        227
        1252
      6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        47
        1209
      7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

        Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
        Maailman menoa
        11
        1036
      8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

        Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
        Ikävä
        78
        1011
      9. Paskalaista valokuitulakiin

        Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
        Maailman menoa
        52
        989
      10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

        Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
        Ikävä
        58
        981
      Aihe