Työnjohtoharjoittelu

aaapuuvvaaa

Mitä tehdä kun tuntuu olevan mahdotonta saada rakennusalan työnjohtoharjoittelijan paikkaa mistään?Olen kolmannen vuoden opiskelija ja viime kesinä olen suorittanut haalariharjoittelut Pk-yrityksessä, pääkaupunkiseudull. He eivät kuitenkaan ota tänä kesänä yhtään työnjohtoharjoittelijaa, muuten olisinkin mennyt heille.
Miten tilanteessani kannattaisi toimia? Isälläni on pieni rakennusalan perheyritys joten pystyn kyllä hänen firmassaan tekemään sen työnjohtoharjoittelun siten että se koululle käy(=siis saan opintopisteet). Mietityttää vaan että mitenköhän työllistyminen ensi kesänä jos työnjohtoharjoittelu on suoritettu perheyrityksessä.

2

1873

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MinäpäNeuvon

      "Mietityttää vaan että mitenköhän työllistyminen ensi kesänä jos työnjohtoharjoittelu on suoritettu perheyrityksessä."

      Huonolta ja sisäänlämpiävältähän se kuulostaa.

      Mutta näin timpurin näkökulmasta katsottuna työmailla on huutava pula sellaisista työnjohtajista, jotka menevät itse "sekaan". Se tosin vaatii jonkinlaista kokemusta alan työntekijänä.

      Kerron erään yleisimmistä työnjohdollisista puutteista timpurin kannalta: Tehdään jotain työvaihetta, jossa sama vaihe toistetaan moneen kertaan edeten huoneesta tai huoneistosta toiseen. Yleensä se tarkoittaa vaikkapa pesuhuonetiloissa jonkun seinäpätkän rungon ja levytyksen tekoa ja alas lasketun katon valmistamista. Kun timpuri menee kohteeseen, se on yleensä täynnä kaikenlaista törkyä ja muurarin työn jätteitä. Paikkaa ei ole raivattu, eikä sinne ole toimitettu timpurien alkavassa työssä tarvitsemia materiaaleja.

      No, neuvokas (apu)työnjohtaja ottaa muutamia apumiehiä, raivaa kohteet etukäteen ja toimittaa niihin arviomäärän materiaalia. Tarvittavat piikkarin, sähkömiehen ja ilmastointimiehen tehtävät voi myös huolehtia valmiiksi; ilman että timpurit joutuvat näitä paikalle etsimään. Tässä on markkinarakosi: Ilmoittaudu tällaisen em. työporukan työnjohtotehtäviin, mutta sillä vastaantulolla, että ohessa teet myös näitä apumiesten tehtäviä.

      • Lemminkäisentemppelistä

        Löytyi harvinainen kolmen konstin timpermanni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7573
    2. 107
      5648
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5067
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4466
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3160
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      52
      2867
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2779
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2397
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2384
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1986
    Aihe