Takaluukun avausmekanismi jumittaa

Pientä_harmia

Eli kyseessä farmari vm.2007. Se painike josta otetaan sormilla kiinni ja painetaan kun avataan takaluukku, se ei "palaudu" enään takaisin sen jälkeen kun olen avannut takaluukun. Se pitää ikäänkuin painaa takaisin koska muutoinhan takaluukku ei mene kiinni kun se kahva on "pohjassa". Yritin laittaa sinne sprayvaseliiniä väliin mutta ei tuo ainakaan vielä auttanut. Joskus olen pesun yhteydessä pyrkinyt pesemään sen avausmekanismin tienoon hyvin kun olen ajatellut että sinne on mennyt likaa väliin. Onko kenelläkään muulla ollut samoja vaivoja ja mitä olette tehneet asian eteen? Vai onko se vietävä korjaamolle, vaihtavatkohan tuolloin uuden kahvan kokonaan,onko hinnasta kenelläkään tietoa? En oikein uskalla käydä irroittamaan sitä muovisuojaa pois sieltä tavaratilan puolelta kun ruuveja tuossa ei ole näkyvissä,on kai joillain kiinnikeillä kiinni,pari niistä näkyy kun ottaa takavalojen kohdalta ne peitelevyt pois.Välillä se kahva palauttaa mutta nyt taas jumii.

3

3228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epsaaad

      Repäise vaan irti se muovi kontin puolelta

    • M6-07

      Mulla samaa vikaa 07 6:ssa, farmari. käsin laitan takaisin. Myös keskuslukitus ei aina aukaise takaluukkua, mutta kiinni/auki säätimestä auttaa. myös jos olen auton takana takaluukku ei aukea säätimestä.

    • eiJäykkääAlkuun

      Ihan vinkkinä, jumituksissa kannattaa käyttää alkuun jotain ohutta ja mielellään hapettumia ja ruostetta poistavaa öljyä ja sitten kun sydeemit pelaa voi voidella vaseliinispraylla. Vaseliini ei välttämättä tunkeudu sinne jumittavaan kohteeseen asti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      187
      11428
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5439
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2697
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2365
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1841
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1795
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      27
      1483
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1450
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1386
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1369
    Aihe