Onkohan joku joskus saanut mitattua soneran 10 megan valokuitunetistä 10 megan nopeutta? Itselläni on ollut kyseinen liittymä käytössä kolmatta kuukautta, eikä KOSKAAN ole ollut 10 megaa. Nopeus on lähes aina jotain 7,5 megaa, latausnopeus siis. Vaihteluväli on tosin laitettu väljästi 5-10 megaa, mutta miksi ei ole laitettu suoraan, että maxnopeus on 7,5? Oudointa on, että lähetysnopeus on kuitenkin yleensä 10 megaa. Eli Sonera on ihan vitt,,,,ssaan säätänyt nopeuden alle 10.
Elisalla nopeus oli AINA luvattu 10 megaa. Tyhmyydestä tietysi sakotetaan, joten nyt olen sitten sidottu lähes kehdeksi vuodeksi tähän Soneran hitaaseen pa..anettiin.
7,5 megaa = 10 megaa, Soneran mukaan
3
182
Vastaukset
- eimuutakuintilaamaan
Eiköhän valokuituun saa tilattua suurempaakin nopeutta, esim. 50 tai 100m jos nykyinen 10 megan nopeus ei riitä.
Ja nopeutta voi nostaa kesken sopimuskauden, laskeminen ei muistakseni onnistu.- PPAP22
samaa mieltä. pnaskaako tuota kärvistelemään ellei tuo 10 mbs sitten riitä käyttöön.
- Mielensämustannut
Sonera lupasi liittymän vaihdon yhteydessä netti yhteyden toimivan entiseen tapaan, oli nopea yhteys. Todellisuudessa ei oikein kiinnosta avata koko läppäriä on toiminta niin hidasta ja katkovaa, aikaisemmin olin melko tyytyväinen. As palveluun jonotin 20 minuuttia kuunnellen melko ärsyttävää musiikkia ja lopulta sain "palvelua" nuorelta kaiken tietävältä henkilöltä joka ei oikein tuntunut oivaltava sanan "asiakaspalvelu" merkitystä. Soneralla alkaa maine mennä vähän joka osa-alueella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2222936Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1732556Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1091208Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321112- 701068
Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831045Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2831021Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka341996Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20929Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22788