Mitä mieltä kyseisestä asuinalueesta? Omasta mielestäni varsin syvältä muulin perseestä. Varsinkin Lippis on niin sukka kauppa että ei mitään järkeä. Ainut hyvä puoli on Härkä, missä saa edes joskus pään täyteen voidakseen unohtaa Pöllöskän surkeuden. Ja vieressä oleva Muhmed-pizzapaikkakin on ihan ok.
Pöllöskästä
Häräson
10656
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Yksi Iisalmen huonoimpia asuinalueita, ellei huonoin. Paljon kaupungin vuokrakämppiä ja sitä myöten epäilyttäviä naapureita. Talokantaa rempattu, mutta silti se on osittain aikansa elänyttä. Yksi pieni kauppa, yksi huono pubi liimaletti asiakkaineen sekä pitseria. Keskustaan liikaa matkaa eikä miljöökään ole viihtyisä. Eli yksi huono lähiö muiden huonojen lähiöiden joukossa. Viimeinen alue minne Iisalmessa muuttaisin. En suoraan sanottuna ilkeäisi sanoa, että asun Pöllösenlahdella.
On siellä Paloskilla hyvät lenkkeilyreitit.
Olen lukenut kaikki iisalmea koskevat kirjoitukset suomi24 sivuilta, oli siellä paloisvuorellakin joku kyräillyt toista lennkkeilijää hiukan.
Ei ole onneks kauhean pitkä matka paloskille tai citymarketille eikä pöllöskällä ole yhtään sen kummempaa väkeä kuin esim savipellolla.
Tämä kai se ongelma onkin kun väki ei ole sen kummepaa kuin Savipellollakaan. Savipelto on vaan alueena Pöllöskää pienempi ongelmapesäke ja siinä on Prisma ihan vieressä. Muutoinkin viihtyisämpi kun ei ole varsinainen lähiö. Näistä kahdesta mielummin kuitenkin Savipelto.
Noh, onneksi tänne ei tartte muuttaa jos ei taho. Lippiksessä kiva palvelu ja Pizzapaikassa hyvät pizzat. Härkää en tarvitse ja Citymarketista ostan isommat. Luonto lähellä ja täällä pärjää, hyvin tulee toimeen naapureitten ja muitten kanssa. Ainut mikä olisi joskus tarpeen, on apteekki tuossa Citymarketilla, vaan jaksaapa tuota kaupunkiinkin mennä.
Härkä ja se viereinen pitseria ovat pakollisia visiittipaikkoja kun Eedenissä vierailen. Pöllölaakson spurguakoilta tuli aikoinaan kerättyä myös laaja kokoelma kikkelipöpöjä. Muutoin sen tienoon voisi siirtää Afganistaniin.
Ja sehän onkin sit vissiin pöllösenlahtelaisten vika, että työntää vehkeensä joka reikään. Ja on niitä spurguakkoja joka puolella, sielläkin missä nyt asut ja lienet. Taidat itse olla melkoinen...
Ei tarvii siirtää Afganistaniin kun Kabul (se pitseria) tuli jo Pöllösenlahdelle. :)
Pöllöskä on täys getto, ammutaan ja varastetaan autoja gta tyyliin :O GTA Pöllösenlahti.