Hei,
Mitä tarkoittaa kun grafiikkatöissä on taiteilija signeerauksen lisäksi EA eikä numeroitua sarjanumeroa, mitä se EA tarkoittaa?
Kumman voi olettaa olevan arvokkaampi, sen jossa on EA vai sen jossa on yksilöllinen numerointi, molemmissa on taiteilijan oma signeeraus?
Mitä taas tarkoittaa jos kyseessä on vedos?
Mikä ero grafiikkatöissä
6
5970
Vastaukset
- ###
Taidegrafiikan teos aina numeroidaan ja signeerataan. Merkintöjä on monia.
Yleensä vedoksessa, kuvan alla vasemmalla on jokin numerointi kuten 20/50. 20 tarkoittaa työn kappalenumeroa ja 50 vedossarjan suuruutta.
Jos numeroa ennen on merkintä t.p.l´a , tarkoittaa se "taiteilijan vedostama". Lyhenne tulee ranskasta, on jotain tirée par l´artiste, tai jotain.
Kun on pelkkä tuo numerointi, vedos saattaa olla ammattivedostajan ottama. Saattaa myös olla, ettei taiteilija paljasta itseään vedoksen tekijäksi.
Jos käytetään merkintää e.a. silloin kyseessä on taiteilijan oma sarja. Tarkoittaa sitä, että tuon 50 vedoksen lisäksi on laatoista otettu vielä taiteilijan omaan käyttöön pieni sarja. Yleensä se on 10% pääsarjasta. Näitä vedoksia taiteilija yleensä antaa lahjaksi tai myy minne huvittaa.
Jos taiteilijalla on kustantaja, joka maksaa sarjan tekemisen kulut, on e.a. -sarja osa taiteilijan saamaa korvausta.
Kirjaimet tulee jostain sellasesta että edit l´artiste. a.p. on artist proof ja tarkoittaa samaa e.a:ta eli suomeksi joskus t.v:tä eli taiteilijavedosta.
Ja vielä: t.v. voi olla ja useimmin on myös työvedos. Sellainen kuva otetaan, kun kattellaan miten laattojen teko edistyy. k.v. on koevedos ja siinä laatat ovat valmiit, mutta kuvan värisävyjä säädetään vielä.
H.C. kappale on myynnin ulkopuolella oleva. Se on arkistokappale, jollainen jää sekä taiteilijalle, että kustantajalle. Yksi tai kaksi kappaletta kummallekkin. H.C. tosiaan on vain muisto tehdystä työstä. Näitä ei pitäisi olla missään myynnissä. Jos on niin pyydä se ilmaseksi tai kaupanpäälle!
Hyvän tavan mukaan vedokset tulisi numeroida.
Jos numerointia ei käytetä, herää epäilys, että vedoksia on kaupan satamäärin. Ja niin se vielä tuntuu olevan, että ne vedokset joita ei ole kunnolla dokumentoitu, on sellaisilta tekijöiltä jotka samalla vanhalla kuvallaan tahkoaa rahaa. Kun se on niin kiva kuva ja kaikki sen haluaa, vaikka siitä jo 400 kpl on otettu -eikä niin että ostajat sen tietäisi.
Eli kaikki "kakkossarjat", vedokset joiden numeroinnin edessä on roomalainen kakkonen, joskus jopa kolmonen, on sitä rahan painamista. no, onhan sekin jotain, että taiteilija kertoo roomalaisella merkinnällä, että teoksesta otetun jo ties kuin monta sarjaa.
Se asiakas joka ensimmaäisestä sarjasta osti, tuskin tietää asiasta ja on tullut puijatuksi.
E.A. sarja tulisi numeroida, kuten h.c:t, t.v:t, k.v:t ja vielä P.P:t eli vedostajan vedokset, jonka vedostaja saa palkkiokseen vedostustyöstään, yhden kappaleen kukin teosta tehnyt vedostaja.
Jos on puutteellisia vedosmerkintöjä kaupan jossakin, pyydä kauppiaalta selitystä! Kysy, mistä tiedät, montako vedosta on myynnissä.
Ja vielä, älä osta numeroitua postikorttia tai julistetta aitona grafiikanlehtenä. Grafiikan sarjat ovat yleensä pieniä. 100 on jo iso sarja! Yleensä sarjat ovat 30-60 kpl. Ja isoissa työläissä töissä ehkä kolme!
Kyllä, suomalaisissa taiteilijoissa on myös helppoheikkejä, jotka signeeraavat postikortteja ja pyytävät siitä sitten 60 €. Vaikka mikä tahansa kuva on signeerattu ja numeroitu, ei se tee siitä grafiikkaa.
Jos et kunnolla tunne grafiikkaa, osta sitä vain luotettavista paikoista. Luotettavin on taiteilija itse tai Graafikkojen liiton G-galleria Hki:ssä.- kiitos
Tämä selvensi paljon.
Tarjolla on grafiikka jossa lukee pelllä EA ja sitten taiteilijan signeeraus. - taulukysymys
Hei! Minulla on erään graafikon teos, jossa vasemmassa alanurkassa on "tait. vedos"- merkintä. Olen lähettänyt taiteilijalle Facebookissa kyselyn teoksesta, saamatta vastausta. Onko tämä merkintä lainkaan virallinen. Kyseessä on ihan tunettu, elossa oleva taiteilija. Haluaisin tiedon voidakseni päättää, mihin taulu jatkaa matkaansa jälkeeni.
- En_tiennyt
Mistä näitä HC vedoksia saa ilmaiseksi / pyytämällä?
- ###
Hinnoissa ei pidä olla eroa. Kumpikin yhtä arvokas!
Vedos on synonyymi grafiikanlehdelle. - Anonyymi
mitä tarkoittaa C.Ccxaprhnj 1918
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353