Veroparatiisi hyödyn selventäminen.

Hyvä_olis_tietää

En oikein vieläkään ole päässyt selville tästä vroparatiisijupakasta.
Olen vain kuullut rahanpesusta ja yhtiöiden perustamisesta ulkomaille.
Mikä hyöty tästä siis jää tekijälleen. Millä tavalla ja kuinka paljon säästää esim: prosenteissa.
Rahan omistamisesta ilmeisesti ei tarvitse siis maksaa veroa?
Laskeskelin tuossa itsekseni, että ei itselleni ainakaan koituisi kummoinenkaan hyöty kuukautta kohden, vaikka muuttaisi esim. Portukaliin jossa ei tarvitsisi eläkkeestään (n.1200€/kk.) maksaa veroa lainkaan.
Terv. Eläkeläinen 68v.

3

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyypillisesti veroparatiisimaassa on vain nimellinen tai nollaverotus. Veroparatiisissa on tiukka pankkisalaisuus, veroparatiisimaalla ei myöskään ole kansainvälisiä sopimuksia verotietojen vaihtamiseksi muiden maiden kanssa. Lainsäädäntö ei myöskään takaa omistuksen läpinäkyvyyttä.

      Rahat kun saa jotenkin kiikutettua Panamaan, ei tarvitse pelätä, että omistuksesta tai sen tuotosta joutuisi maksamaan veroa Panamaan. Samalla Panaman lainsäädäntö takaa sen, että veroparatiisiyhtiön oikeaa omistusta ei toisen maan viranomainen voi selvittää. Hyvä piilopaikka, kertakaikkiaan.

      Tässäpä nyt esimerkin vuoksi muutamia veroparatiisiyhtiön käyttötapoja

      Piilotetaan laitonta tuloa (rahanpesu):
      - ohjataan esim. Wincapitatulot panamalaisen yhtiön tilille

      Tehdäänpä konkurssirikos:
      - suomalainen, konkurssikypsä yhtiö ostataa kallista konsultointia panamalaiselta yhtiöltä. Rahaa siirtyy velkojien ulottumattomiin

      Tekaistaanpa veropetos
      - siirretään omaisuutta alihintaisella kaupalla Panamaan. Seuraavassa vaiheessa myydään omaisuus markkinahintaan, jolloin myyntivoitto jää verottomana Panamaan.

      Lisää hyviä neuvoja ja teoriaopetusta saa verottajan sivulta:
      https://www.vero.fi/fi-FI/Tietoa_Verohallinnosta/Veroparatiisit

      Olet oikeassa siinä, että 1200 EUR/kk eläketulolla ei Panamasta ole sinulle iloa. On kuitenkin hyvä muistaa, että Suomen verotuloja menetään ehkä noin 4% veronkierron vuoksi. Tämän 4% extraa me muut veronmaksat maksamme. Veronkiertäjä syö meidän kaikkien pöydästä.

      Käräytä koijari, teet hyvä työ itsellesi ;)))

      • Hyvä_olis_tietää

        Ok.
        Kyllä tässä nyt alkaa jo "kissan poikasellekkin" viimein silmät aukeamaan.
        Tuntuu tuo laiton bisnes olevan vain enemmänkin rahakkaiden ihmisten "hiekkalaatikkoleikkejä."


    • juridiikankadetti

      - Voisko tällasia veronkavaltajia syyttää lisäksi maanpetoksesta ? - nää henkilöt ovat täysin piittaamattomia yhteisestä edusta ja aattelevat vaan omaa rikastumistaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      132
      1624
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      38
      1542
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      60
      1296
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1275
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      202
      1058
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      264
      1042
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      1034
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      945
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      890
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      868
    Aihe