Veroparatiisi hyödyn selventäminen.

Hyvä_olis_tietää

En oikein vieläkään ole päässyt selville tästä vroparatiisijupakasta.
Olen vain kuullut rahanpesusta ja yhtiöiden perustamisesta ulkomaille.
Mikä hyöty tästä siis jää tekijälleen. Millä tavalla ja kuinka paljon säästää esim: prosenteissa.
Rahan omistamisesta ilmeisesti ei tarvitse siis maksaa veroa?
Laskeskelin tuossa itsekseni, että ei itselleni ainakaan koituisi kummoinenkaan hyöty kuukautta kohden, vaikka muuttaisi esim. Portukaliin jossa ei tarvitsisi eläkkeestään (n.1200€/kk.) maksaa veroa lainkaan.
Terv. Eläkeläinen 68v.

3

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyypillisesti veroparatiisimaassa on vain nimellinen tai nollaverotus. Veroparatiisissa on tiukka pankkisalaisuus, veroparatiisimaalla ei myöskään ole kansainvälisiä sopimuksia verotietojen vaihtamiseksi muiden maiden kanssa. Lainsäädäntö ei myöskään takaa omistuksen läpinäkyvyyttä.

      Rahat kun saa jotenkin kiikutettua Panamaan, ei tarvitse pelätä, että omistuksesta tai sen tuotosta joutuisi maksamaan veroa Panamaan. Samalla Panaman lainsäädäntö takaa sen, että veroparatiisiyhtiön oikeaa omistusta ei toisen maan viranomainen voi selvittää. Hyvä piilopaikka, kertakaikkiaan.

      Tässäpä nyt esimerkin vuoksi muutamia veroparatiisiyhtiön käyttötapoja

      Piilotetaan laitonta tuloa (rahanpesu):
      - ohjataan esim. Wincapitatulot panamalaisen yhtiön tilille

      Tehdäänpä konkurssirikos:
      - suomalainen, konkurssikypsä yhtiö ostataa kallista konsultointia panamalaiselta yhtiöltä. Rahaa siirtyy velkojien ulottumattomiin

      Tekaistaanpa veropetos
      - siirretään omaisuutta alihintaisella kaupalla Panamaan. Seuraavassa vaiheessa myydään omaisuus markkinahintaan, jolloin myyntivoitto jää verottomana Panamaan.

      Lisää hyviä neuvoja ja teoriaopetusta saa verottajan sivulta:
      https://www.vero.fi/fi-FI/Tietoa_Verohallinnosta/Veroparatiisit

      Olet oikeassa siinä, että 1200 EUR/kk eläketulolla ei Panamasta ole sinulle iloa. On kuitenkin hyvä muistaa, että Suomen verotuloja menetään ehkä noin 4% veronkierron vuoksi. Tämän 4% extraa me muut veronmaksat maksamme. Veronkiertäjä syö meidän kaikkien pöydästä.

      Käräytä koijari, teet hyvä työ itsellesi ;)))

      • Hyvä_olis_tietää

        Ok.
        Kyllä tässä nyt alkaa jo "kissan poikasellekkin" viimein silmät aukeamaan.
        Tuntuu tuo laiton bisnes olevan vain enemmänkin rahakkaiden ihmisten "hiekkalaatikkoleikkejä."


    • juridiikankadetti

      - Voisko tällasia veronkavaltajia syyttää lisäksi maanpetoksesta ? - nää henkilöt ovat täysin piittaamattomia yhteisestä edusta ja aattelevat vaan omaa rikastumistaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3945
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      139
      1418
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      288
      759
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      757
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      736
    Aihe