Monotonista horinaa

aivansamakuka

Näen silloin tällöin kaupassa yhtä naista, jolla on leikki-ikäinen poika. Tämä nainen kuvittelee ohjeistavansa lasta monotonisella horinallaan. Hän käyttää sanoja joita lapsen ei edes voi edellyttää ymmärtävän, kuten 'porttikielto'.
Hän ei käytä elekieltä lainkaan vaan horisee sitä omaa horinaansa, josta lapsi tuskin tajuaa sanaakaan. Missään kohtaa äänen sävy ei muutu vaikka taivaalta tipahtaisi pommi tai lapsi tippuisi portaat alas ja taittaisi niskansa.
Oikeastaan tämä akka taitaa horista itselleen ja rauhoitella itseään. Lapsi on pelkkä välikappale tuolle horinalle.

Kun joku ulkopuolinen suuttuu lapsen käytöksestä niin akka on täsmälleen samaa mieltä ja alkaa horisemaan monotonista horinaansa näillekin.

Jotenkin tuntuu kuitenkin siltä, että Suomessa sosiaalialan ihmiset ylenpalttisesti arvostavat tuonkaltaista horinaa.
Nyt jos lapsi vietäisiin sosiaalityöntekijöiden näköpiiriin käytöksensä vuoksi niin tämä akka saisi varmaankin glooriaa tuosta monotonisesta horinastaan.
'Ai että kuinka kärsivällisesti hän jaksaakaan selittää lapselleen asioita!' olisi varmaankin reaktio.

2

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaunistapuhetta

      Miksi naisen tapa puhua ärsyttää sinua? Miksi kutsut häntä akaksi? Viestisi vaikutti epäkohteliaalta eikä anna hyvää kuvaa sinusta. Ehkä nainen ei halua huutaa tai korottaa ääntään lapselle julkisella paikalla. Lapsi tottuu myös huutamiseen. Sisareni karjui estottomasti lapsilleen paikassa kuin paikassa, kun lapset olivat pieniä. Minua nolotti joskus, kun satuimme olemaan yhdessä jossakin. Sisareni oli ja on erittäin hyvä äiti. Hänen tapansa kommunikoida ei tarkoita sitä, että hän olisi kelvoton äiti. Samoin kertomasi nainen voi hyvinkin olla todella hyvä äiti. Ja onkin koskapa opettaa lapselle uusia sanoja. Minä tiedän ihmisiä, jotka eivät tiedä "porttikielto" sanan merkitystä vaikka ovat aikuisia.

    • Porttikieltosinulle

      Monotoninen "horina" voi johtua siitä, että äidllä on esim. asperger.

      Minusta on parempi, että lapselle puhutaan ja jaksetaan selittää asioita, eikä vain karjua kieltoja. Näitä karjuvia vanhempia näkee nykyään jo aivan liikaa tai toisaalta myös täysin välinpitämättömiä vanhempia, jotka eivät kiellä, komenna tai edes puhu lapselleen.

      Lasta voi kohdella kuten vertaistaan, sillä tavalla hänen sanavarastonsa kasvaa. Kyllä terve lapsi kysyy, jos hän ei jotain ymmärrä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      27
      5364
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3593
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3502
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      26
      3397
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2990
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      32
      2717
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      21
      2409
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      120
      2380
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2205
    10. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      41
      2112
    Aihe