Kohta loppuu makoilu työttömyysturvalla:
http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2016/04/12/hallitus-tiukentaa-tyottoman-velvollisuutta-ottaa-tyota-vastaan/20163941/12?pos=tuoreimmat
"Tänään esittelemässään työllisyyspaketissa hallitus kiristää työttömän velvollisuutta ottaa työtä vastaan ja osallistua työllistymistä edistäviin palveluihin."
Eli jokaiselle työttömälle tullaan tarjoamaan työtä/koulutusta/aktivointia, ja jos ei ota niitä vastaan, niin karenssi paukkuu.
http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2016/04/12/hallitus-tiukentaa-tyottoman-velvollisuutta-ottaa-tyota-vastaan/20163941/12?pos=tuoreimmat
"Tänään esittelemässään työllisyyspaketissa hallitus kiristää työttömän velvollisuutta ottaa työtä vastaan ja osallistua työllistymistä edistäviin palveluihin."
Eli jokaiselle työttömälle tullaan tarjoamaan työtä/koulutusta/aktivointia, ja jos ei ota niitä vastaan, niin karenssi paukkuu.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Ottaiskohan entinen pomo mut töihin takaisin? Jos ei niin täytyy hakea työtä toisesta kaupungista.
kokoomuslaiset Suomen suurimpia tukiloisia!!!!!!!
paskakokkareet kuppaavat eniten tukia Suomessa!!!
On tukea mm.
-yritystukea
-maataloustukea
-kodinhoitotukea
-päivähoitotukea
-kotona teetettävän työn tukea
-verotukea,verovähenykset
-ja on puoluetukea kokarenuorloisille jotta voivat vaan makoilla!
On tukea tuen päälle!
Lista ois loputon!
Susanna Kosken johtama kokoomuksen nuorisojärjestö saa valtionapua 642 850 euroa.=sossutukea!
Vastikkeetonta tukeA:Kokoomusnuorille 650 000€
Kokoomusnuorten tuet pitäisi poistaa!!!!!
Poliittisten nuorisojärjestöjen, kuten kokoomusnuorten, tuet pitäisi ehdottomasti poistaa.
On järjenvastaista että tuemme heikomman aineksen lisääntymistä ja sitten ihmettelemme
miksi täällä on älyvapaina syntyviä lapsuksia ja kovasydämisiä kannanottoja oikeistonuorilta.
Aika kalliiksi tulee yhteiskunnalle tuo aktivointi.
Kalliimmaksi yhteiskunnalle tulee se sohvalla makoilu.
Selitä, miten se tulee kalliimmaksi!
Siipansiivestäjä saa 500/kk ja joku sitt jotain muutakin. Mennessään leikkimään töissäkäyntiä, saa 9€ kulukorvauksen eli 45/vk.
Siellä leikkityöpaikassa on joku ohjaaja leikkimässä aktivoijaa ja saa liksaa. Se leikkipaikkakin lämmitetään hyvässä lykyssä ja ties vaikka joskus siivottaisiinkin.
Sitten leikkityörupeaman päätyttyä ollaan taas työttömiä.
Taidan säästää yhteisiä varoja ja ottaa karenssin!
Mietis vähän.
Ensinnäkin työtön hyötyy kaikesta aktivoinneista. Pääsee sieltä sohvanpohjalta pois säännölliseen elämään, ja on edes jotain, minkä vuoksi pitää nousta aamulla ihmisten aikaan. Ja kun jotenkin aktivoituu, on mahdollista, että piristyy sen verran, että VIITSII hakea niitä oikeita töitä.
Ja yritys hyötyy, ja sitä kautta yhteiskunta, kun saa halpaa työvoimaa. Ja jos työtön osoittaa aktiivisuutta, niin mahdollisesti jopa vakituisen työpaikan.
Ja myös yhteiskunta säästää sitä kautta, että pahimmille lusmuille lätkäistään karenssi, ja kunnat vielä sitä kautta, että toimeentulotukea voidaan alentaa sen 20 - 40% niiltä, joita ei kiinnosta oma kehittyminen, ja mahdollisesti tulevaisuudessa työllistyminen.
TyövalmentaJaa potkitaan vittu reikää ohjaa leikkityöhön
Työtön hyötyy miten? Tulee matka- ja ruokakuluja lisää! Nousin tänäänkin 7.30 ja hain viime kuussa 3 työpaikkaa, vaikka mun ei tällä hetkellä edes tarvisi hakea mitään! Toimeentulotukea en ole koskaan saanut kolikkoakaan.
Yhteiskunta hyötyy? Tai sitt menettää, kun joku hakee omavaltaisesti lisuketta.
Halpaa työvoimaa? Miksi, kun saa ilmaistakin!
Edelleen on ?, miten työn vastaanottamisesta kieltäydytään, kun sitä ei koskaan tarjota.
"Edelleen on ?, miten työn vastaanottamisesta kieltäydytään, kun sitä ei koskaan tarjota."
Nyt aletaankin tarjoamaan aktivointeja, ja kun niistä kieltäytyy, tulee karenssi.
"Työtön hyötyy miten?"
Työtön hyötyy siten, että kun on harjoittelussa / koulutuksessa, niin on edes toivoa saada joskus oikeita töitä.
"hain viime kuussa 3 työpaikkaa"
Eli käytännössä ET HAE töitä. Jos kunnolla hakisit, niin noi kolme hakemusta pitäisi tulla päivässä, ei kuukaudessa.
Työnhaku on kokopäivä työtä, jos sen kunnolla tekee.
Vi...u! Koko paikkakunnalla ei ole edes 3 firmaa mistä hakea. Siis mihin koulutukseni kelpaa ja tuskin minusta siivoojaa tekevät tai metalli- tahi kirvesmistä kun en tajua edes mitenpäin vasaraa pidetään! Vaikee sillon hakea 3 työpaikkaa päiväs. Muuten, en ole tuo "3 työn hakija" mutta samaa tapaan yritän onnistua hakemuksissaakuten hänkin mutta ei onnaa ei.
MALLIA HAETTU TÄÄLTÄ..ONKO TUTTUA , SUOMI NYT JA ERÄS TOINEN JÄRJESTELMÄ HISTORIASSA...
Työläisten edut ja oikeudet olivat huonot. Palkat laskivat vuosien 1933 ja 1938 välillä noin 25 prosenttia. Ammattiliitot kiellettiin, kuten myös kollektiivinen kaupanteko ja oikeus lakkoiluun. Työntekijällä ei ollut myöskään oikeutta kieltäytyä määrätyistä töistä ja työpaikan vaihtoon vaadittiin työnantajan suostumus.[9] 1935 määrätyn lain mukaan nuorten aikuisten miesten iältään 18-25 vuotta täytyi suorittaa palkaton kuuden kuukauden työpalvelusjakso opintojen jälkeen. Työpalveluksen jälkeen seurasi kahden vuoden asepalvelus.[10]
https://fi.wikipedia.org/wiki/Natsi-Saksa
Hae ympäryskunnista.
Muutenkin työnhakualuetta tullaan laajentamaan, joten varaudu jo siihen. Tuhannet ja taas tuhannet tekevät töitä muualla kuin kotipaikkakunnallaan.
Noi 3 työpaikkaa, joita hain, sijaitsevat 40km päässä. Kesälomien alettua sinne ei kulje bussit, joten joten autottomien ei kannata töitä siellä nyt aloittaa. Omassa kylässä ei ole haettavaa kovin usein. Joku hakee sataa paikkaa eikä saa töitä, joku saa ekan hakemansa. Miksi pitäisi hakea paikkoja, joita ei halua?
Aktivointeihin ei pidä verovaroja heittää, ainakaan työkokemusta omaavia ei tarvi "aktivoida". Sen verran voin antaa periksi, ett täysin työkokemusta vailla olevat (20-30v) voi jonnekin pajaan ajaa seurustelemaan. Heitä on murto-osa työttömistä.
Ajattelin laittaa sinulleKaikkiVoittaa ihan arkirealismia työttömän elämästä kun olet vähän naiivi ajattelussasi, että kyllä se työtön sieltä sohvan perältä saadaan töihin.
Nimittäin ajatuksesi "Ja kun jotenkin aktivoituu, on mahdollista, että piristyy sen verran, että VIITSII hakea niitä oikeita töitä." ei pidä paikkaansa. Nimittäin kyllä ne kaikki kynnelle kykenevät hakee töitä niitä vaan ei ole tai ei haluta palkata työtöntä. Nythän hallitus on tämän tiedostanut ja siksi meille on tulossa nyt tämä työnäyte jossa ehdot ovat, että työssä oleva henkilökin voidaan ottaa töihin työnäytettä tekemään, josta hän saa ilmeisesti sitten sen työttömyysrahan.
Eli kyllä se sieltä työnantajilta on tullut tämäkin ehdotus. Tämä on aina ollut se suuri totuus, ei työnantajat halua töihin työttömiä vaan työssäolevia siis niihinkin vähiin työpaikkoihin joita meillä suomessa vielä on. Toki työttömistäkin on hyötyä näissä ilmaistöissä mutta hyöty jää tietysti vain ja ainoastaan työnantajalle. Näin se homma toimii hyvä nimimerkki KaikkiVoittaa.
Tarjotaanko työttömille mustalaisillekin töitä ja jos eivät niitä hae niin tuet poikkaistaan?
Miksi ei tarjottaisi?
Vai onko sinulla noin yleisesti jotain mustalaisia vastaan?
Enemmän niitä työtävieroksujia on on ihan "valkolaisissa".
Johan vitsin murjaisit! HAHHAHHAA!!! Ei kansallispukuisille tarjota töitä koskaan, hehän pääsevät eläkkeelle heti kun lapsilisäoikeus loppuu.
JUURI NOIN. NÄYTTÄKÄÄ YKS MANNE JOKA TEKEE TÖITÄ,SE OLIS IHME!
Meillä on töissä kaksi mustalaista, toinen jopa pomona. Todella mukavia tyyppejä.
Naapurissa asuu taksiyrittäjä, 3 renkiä töissä, kaksi autoa.
Ystäväpiirissä yksi mustalainen. Parempaa kaveria saa hakea. Perhekin todella mukava, ja molemmat vanhemmat ovt töissä, samoin kuin hänen veli ja sisko.
Eli ei kaikki mustalaiset ole lusmuja. Vähemmän niitä prosentualisesti on kuin "valkolaisia".
Manne työssä..........lehmät lentää.......kerro lisää mielikuvitus juttuja.
puoli-mustalaiset kuitenkin tekevät oikeaa työtä, kuten tämä kertomus osoittaa.
Kahden mustalaissuvun tappelussa yksi mustalaismies sai puukosta ja verenhukka oli suuri, mustalaismies menetti tajuntansa verenhukasta ja hänet kiidätettiin ambulanssilla sairaalaan. Sairaalassa hänelle lisättiin verta ja haava ommeltiin, mustalaismies heräsi ja rupesi heti kyselamään lapiota ja rautakankea, mustalaismiehen sukulaiset säikähtivät että onko mies tullut hulluksi, lääkäri totesi vain mustalaismiehelle lisätyn työmiehen verta.
Taas toppelihallitukselta moka, ihme heittoja, kuin, että pakkotyötä ilman että olisi virallisesti työssä, huh, huh, ihan Pohjois-Korean meininkiä. Seuraava vaihe on työleiri varmaan ja sitten lopuksi ammutaan. Tämmöinen se on Suomen demokratian kehityksen visiot ja innovaatiot
Niin, kun vaan löytyis jostain lähes puoli miljoonaa työpaikkaa ensin. kaikille työtömille. On paljon aikuisia koulutuksissa ja jossain muissa hömpötyksissä, on tukityöllistettyjä ja niitä piilotyöttömiä ja noin 50 000 nuorta jotka ei näy missään tilastoissa ja pitkäaikaistyöttömiä yli 120 000 joilla ei enää läheskään kaikilla ole mahdolista työllistyä. Nää tilastot löytyi viime syksynä työ ja elinkeinoministeriön julkaisuista. Kun perattaisiin ensin pois sairaat ja ne ihmiset jotka ei enää vaan kykene syystä tai toisesta työhön niin saattais niille jäljelle jääville terveille löytymään jotakin. Mutta ei kai työnantajakaan ketään työllistä jos yrityksen tuotteille ei löydy kysyntää ja markkinoita, siitähän se kiikastaa.
Kyllä valtio työllistää maanviljelijät, vaikka ei tuotteille ole kysyntää ja aika kalliiksi tulee.
Jättäkää maajussit rauhaan! Ei tartte kadehtia yhtään ellei sitä elämää ole maistanut! Eivät mitään pahaa ole teille tehneet ja ruokaa on saatava aina. Uskon kadepukkienkin syövän leipää ainakin sillon tällöin... Ja paljon en luottaisi ulkomaan viljaan kun yleensä aika psk..aa ovat. Kotimainen viljaleipä on kova sana!
Jokaisen on syötävä, ja tuontisaarrossa ruoka on tuotettava itse. Suomalainen vilja ei vielä ole geenimuunneltua. Kunpa vilja vielä olisi Roundupista ja muista myrkyistä vapaata!
Meidän kannattaisi kaikkien ostaa suoraan paikallisilta tiloilta. Näin niiden kannattavuus kasvaisi kohinalla.
MAATALOUSTUET HETI POIS!!!
Ruotsiin muuttava Wahlroos saa pitää satojentuhansien maataloustuet!!!
Ruotsiin muuttaminen ei vaikuta Björn Wahlroosin saamiin maataloustukiin.
Ruotsalaislehti Dagens Industri kertoi keskiviikkona Björn Wahlroosin muuttaneen viime vuoden joulukuussa kirjoille Ruotsiin.
Wahlroosin ratkaisun kerrotaan pohjaavan verotuksellisiin syihin.Wahlroosien voivan säästää muuttaessaan perintö- ja lahjaverojen muodossa yli sata miljoonaa, mikäli hänen lapsensakin jättävät Suomen. Toisin kuin Suomessa, Ruotsissa perintö- ja lahjaveroja liikemiehen yli puolen miljardin arvoisesta omaisuudesta ei kannettaisi.
Vuodesta toiseen Suomen tulolistojen kärjestä löytyvä Wahlroos on löytänyt säännöllisesti tiensä uutisotsikoihin verotietojen lisäksi myös maataloustukien julkaisemisen yhteydessä.
Halikossa sijaitsevan Åminnen kartanon ja sitä ympäröivien tilusten isännän nostamat tukisummat ovat viime aikoina pyörineet vuositasolla 250 000 euron molemmin puolin. Viimeisten viiden vuoden aikana Wahlroos onkin saanut maataloustukia reippaasti yli miljoonan euron edestä.
Tähän on tuskin luvassa lähitulevaisuudessa muutosta, sillä "Nalle" voi asiasta vastaavan Maaseutuviraston mukaan nostaa tukia myös muuttaessaan Ruotsiin.
- Tukea maksetaan hakijan hallinnassa olevalle Suomessa sijaitsevalle maatilalle. Tilalla asumispakkoa ei ole, kertoo Maaseutuviraston maaseutuelinkeino-osaston tiedottaja Lauri Hyttinen sähköpostitse Iltalehdelle.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014041018202189_uu.shtml
eli näin kok-superkuppari kuppaa tuet(=sossutukea!) suomalaisilta veronmaksajilta!
Itse ei tietenkään halua maksella veroja!
Olen täysin samaa mieltä kyllä meidän pitää pitää maatalous omien rajojen sisällä turvassa ja kaikki geenimanipuloidut roskat joka ei enää mitään ruokaa edes ole poissa suomalalaisesta ruokapöydästä.
Wahlroosista en edes puhuisi tässä yhteydessä se riistäjä pysyköön siellä ruotsin puolella. Se onkin kummallista kun herra itse ei ole missään vaiheessa itse siellä traktorin puikoissa tekemässä duunia palstallaan mutta rahaa tulee enenmän kuin muille kun jostain kumman syystä on sekin laki tehty niin, että mitä suuremmat tilukset sen enemmän tukia vaikka et siellä mitään tekisi. Todella suuri vääryys niitä kohtaan joilla ei ole isoja tiloja ja töitä tehdään 24/7 mutta mitään ei juuri käteen jää ja nytkin suuressa ahdingossa kun tuet viipyy ja viipyy.
Olen samaa mieltä, että suora linja maatalollisilta kuluttajille niin olisi parempi kaikille.
Hälläväliä mistään karensseista, on säästöjä ja pimeitä töitäkin löytyy tarvittaessa.
Nuoret voisi pakottaa joilla ei ole koulu tai työpaikkaa joksikin aikaa vaikka pienemmällä palkalla töihin niin saisivat työkokemusta voisivat kokeilla useita aloja niin tietävät mikä ala on. Se oma
Fatty Roundwider kiittää..
Ja silläkös suomi nousuun..höpö höpö. Ei tuu nouseen jos vienti ei vedä, eikä tule uusia nokioita.
Hupsutusta koko touhu.
Ja oikein lupaillaan 110 000 uutta työpaikkaa! Hohohohoo!
Eli työttömien kiusaamista lisää, ja työpaikkoja ei synny lisää. Tuoss lopputulos kuitenkin.
Nin o nännit ja näppylät!
Minä olen sitä mieltä, että työttömien kiusaajilta pitää ottaa housut alas ja ottaa pirristä valokuva yhdistyksen seinälle. Katsotaan sitten myöhemmin riittääkö pienimunaisilla rohkeutta tulla joukkojen eteen.
Liitonrahalla voi vielä makoilla ja jotkut ottaa sen karenssin ettei mene aktivointi toimenpiteisiin tai hae tarjottua työtä, saa sossusta samat rahat.
Onhan ne kiristykset olleet jo pitkään. Tarjotaanko kaikille puhelinmyyntiä 0 palkalla? Sitäkö nää kiristykset tarkoittaa?
Olen ollut työttömänä nyt n. vuoden ja siitä ajasta n. 8kk:tta pimeissä töissä ja näin paljon ei ole rahaa tullu ikinä ja omaatuntoa ei todellakaan kolkuta,pääministeri kiertää veroja,matut asuu hotelleissa , maanviljelijöitä elätetään yhteiskunnan varoilla on manneja,kansanedustajat nostelee omia palkkojaan,kymmenien miljoonien tuloista maksetaan 7-8%:tia veroja jne.. tämä on sitä tavallisen ihmisen veroparatiisiä ja töitä riittää kun voi tehdä pienemmällä palkalla töitä ja yhteiskunta maksaaloput, nyt tiedän miten maanviljelys toimii suomessa ei hullumpaa.
Kyllä, meitä työttömiä voidaan syyttää aivan kaikesta ja meille voidaan tehdä mitä vain kun olemme syypäitä suomen taloustilanteeseen. Tästä huolimatta kansanedustajien kukkaro vain paksuuntuu korotuksen myötä. Milloinkohan hallituksen jäsenet alkavat talkoisiin ja antavat osan palkkioistaan vähäosaisille? Tuskin tätä tapahtuu koskaan.
Milloinkohan herrat tajuavat, että pieniä ja heikkoja ei voi järjettömästi rääkätä, sillä ei meillä ole mistä ottaisi mitään. Itse ottaisin työtä samantien jos saisin, mutta kun en saa vaikka kuinka työtä anelen.
Suurin osa kansasta on kuitenkin pieni tai keskituloisia, jotka käyvät kaupoissa jne. eli ihmisiä joiden rahavirroilla tätä maata pidetään pystyssä. Kun lypsävän lehmän tappaa tai vie kuolonrajoille niin, mistä herrat saavat rahansa?
Milloin kansa mahtaa kyllästyä tähän riistoon ja reagoi kunnolla tähän alati jatkuvaan riistoon. En yllytä, enkä tällaista halua, mutta onhan se päivän selvää, ettei työttömät ole syyllisiä työttömyyteen eikä maan taloustilanteeseen. Rikkaat herrat, johtajat jne. vievät ahneuksissaan aivan kaiken ja kehtaavat syyttää vielä työttömiä.
Mikäli säästöjä oikeasti halutaan niin hallitus voisi tehdä eutanasian työttömille, jolloin säästetään rahaa ja saadaan syylliset poistettua. Itse ilmoittaudun tähän jonoon välittömästi, koska se olisi paljon helpompaa kuin olla työttömänä suomessa.
Aivan TÖRKEETÄ ja PAKSUA kun kaikilta otetaan mutta kansanedustajien palkkoja nostetaan.
Mitään ne eivät itseltään ota pois eikä vähennä hyvinä aikoina annettuja etujaan. Ne ovat kehitellet itselleen sopeutumiseläkkeet ym. ettei tarvitse koskaan tavallisen rahvaan sekaan mennä, työttömyyskortistoon. Täysin työ kykyinen entinen edustaja ei varmasti töitä enää tee vaan nostaa kaikki mitä saa.
Työttömyys kortistossa on niin sairaita ja paljon huono kuntoisempaa sakkia joita ei kukaan työnantaja ota mutta sellaisen terveen hyvinhoidetun näköisen entisen kansanedustajan ottaisi töihin kuka tahansa vaikka puhelinmyyjäksi tai siivoojaksi. Ne hoisi sen niin ettei rikkaan tarvitse olla rahvaan kanssa samassa työnhakujonossa vaan voi rauhassa nostaa eläkettä vaikka on aivan työkykyinen ja terve töihin.
Aivan saatanan hävettäväksi on mennyt tämän maan ahneiden ahnehtiminen eikä sille loppua näy. Sota tulee vielä mutta sitä ei tiedä kauanko siihen menee. Ei köyhiltä voi kiristää loputtomiin ja viedä ihan kaikkea.
UUDET VAAAAAAAAAAAAAAAAAAAALIIIIIIIIIIIT!!!!!!!!!!
VALHEILLA VALTAAN,
UUDET VAALIT! PERSUT VALEHTELI KAIKEN!!..SOINI PERSUT KUSETTI KANSAA TAKINKÄÄNTÖ
https://www.youtube.com/watch?v=Y4VsCDFWdZs&list=PLmb1Thl8L0Nhod3q2JbP7oETiSXKOIJlB&index=5
kannattavaa säästöä tulee kun leikataan liian suuret palkat ja eläkkeet, liian suuret asumistuet, yms keinottelun tuet pois !!
--- siis max palkka ja max eläke !! - samoin max maataloustuki ! - max verohelpotukset,, ek-mtk....
Oheiseen tekstiin liittyen "Ensinnäkin työtön hyötyy kaikesta aktivoinneista. Pääsee sieltä sohvanpohjalta pois säännölliseen elämään, ja on edes jotain, minkä vuoksi pitää nousta aamulla ihmisten aikaan. Ja kun jotenkin aktivoituu, on mahdollista, että piristyy sen verran, että VIITSII hakea niitä oikeita töitä." Elämäni työttömänä on tarpeeksi aktiivista muutenkin, etten enempää aktivointia tarvitse. Luuleeko kirjoittaja, että kaikki työttömät vain makaavat sohvapohjalla, taitaa olla minimiosa meistä. Itselläni yleensä koko päivä kaikenlaista ohjelmaa. Työelämässä ollut mukana n. 25 vuotta yhtäjaksoisesti, nyt ansiosidonnaisella, tuntuu, että olisi lomalla, paitsi ei ole tarvinnut tapella työyhteisön kanssa, milloin kenelläkin on vuoro pitää lomaa parhaimpiin aikoihin.
Aktivointi ei lisää intoa hakea töitä jos ei niitä ole tai on niin huonosti joskus kohdeltu työpaikalla ettei kiinnosta joutua samaan rääkkiin.
Aktivoinnissa ei edes tarvitse hakea töitä ja siinähän voi olla kymmeniä vuosia. Mitään suorituspakkoa ei ole kunhan raahaa edes yhdeksi päiväksi viikossa 4h johonkin nuokkuun.
Sama homma täällä, työkokemusta alta 30v, ikää enemmän kuin sinulla. Höperöt aktivoinnit pois ja ne rahat palkkatukeen ja miksei omaehtoiseen koulutukseenkin. Työkkärieukkoja vähemmän ja kaikki konsultit pois valtion rahoja vetelemästä. Työnäytettä ei tarvita, onhan koeaika ollut meillä vuosikymmeniä.
Voihan niitä jotain aktivointeja olla, jos joku tykkää niissä aikaa kuluttaa, muttei niihin ohjaajia tarvita. Työnsaatiin ne ei vaikuta, ainakaan myönteisesti.
Tuokin on nyt muuttumassa. Hallitus aikoo muuttaa kuntouttavan työn 5 pv viikossa kaikille. Nimikin muutetaan kun kuntouttava kuulemma syrjii eli tarkoittaa käytännössä sitä, että kun nyt on ollut ehtona ettei kuntouttavaan voi laittaa kuin osatyökykyisiä ja pahasti syrjäytyneitä ja masentuneita niin sitten aivan kaikki ovat kuntoutuksen piirissä jos ovat vain pitkäaikaistyöttömiä eli työmarkkinatuella. Toki nykyäänkin tuota ehtoa poljetaan surutta.
Eikös se ole jo aika sitten loppunut. Sossulla ne makoilevat.
Sais ees sen hetken makoilla niin vois kuittailla vitsikkään rattoisasti, mutta vielä en ole nähnyt sitä sinun siunattua makoiluasi. Kai se on sellainen käsite joka on tarkoitettu ymmärrettäväksi niissä piireissä joissa viikonloput ovat vapaapäiviä, tai työpäivät sopivan pituisia. Hyvät naiset ja miehet tunnustan olevani kateelllinen, mutta myös ehkä ivallinen tuollaista yliammuntaa kohti. Jokapäivä haen töitä ja odotan, että pääsisin itsekkin sellaisiin piireihin jossa tuollainen ajatusmalli toimii, mutta siihen asti tunnustan, se ei toimi. Aikaisemmin ihmettelin, että mikä on kun telkkarissa uutisista kuulin että ei ole tarpeeksi työhön haluavia, mutta poliittinen liikkuhan tuokin...
Siitä on helppo puhua mistä ei ole omaa kokemusta. Näinhän se on aina ollut. Tosin nykyinen hallitus saattaa saada suomen asiat niin huonoon kuntoon, että kyseiset työttömien mollaajat saattavat joutuva jopa itsekin työttömyyden kurimuksen kokemaan. Silloin pääsee näkemään mitä tämä "makoilu" käytännössä on.
Ainut hyvä näyttää olen ns. Aktiivinen katuminen, eli jos toimii väärin ja saa karenssin, niin sen voi välttää toimimalla oikein, eli ottamalla vastaan työtä/koulutusta, jota on tarjottu. Tällä tavoin voidaan välttää tuhansia karensseja, jotka eivät johdu suorasta töiden välttelystä, vaan väärinymmärryksestä jne.
Pimeä työ kasvattaa vain suosiotaan ja sehän on noiden tarkoituskin. Osa ei tule ikinä suostumaan noihin vaatimuksiin ja tulee aina tekemään pimeää työtä. Pimeästä työstä saa paljon enemmän rahaa kuin palkkatyöstä ja ei tarvitse ilmaiseksi tehdä.
karenssia paukuttavat tyhjäpäätyövoimaviranomaiset ei osaa laskea yhteen ilmeisesti edes laskimella. nääs kun tulee karenssi,henkilö tietenkin hakee sossusta toimeentulotukea,joka useimmissa tapauksissa on paljon isompi kuin kelan työttömyyskorvaus.
Onneksi sosiaalitoimistoilla on lisäksi velvollisuus tehdä toimeentulotukipäätös tietyn ajan sisällä, vaikka sitä ei tosin kaikkialla noudateta. Ilman karenssiakin on työvoimaviranomaisilla aivan liiaksi harkintavaltaa esim. asioiden vitkuttelun suhteen, jos kohdalle sattuu väärä ihminen tai peräti koko organisaatio, jossa ei ns. yksi lintu kesää tee.
Katselin joskus itsekin työpaikkailmoituksia, joissa tärkeimpänä ominaisuutena mainittiin kyky tehdä itsenäisiä tilannekohtaisia ja harkinnanvaraisia päätöksiä. Ajattelin, että tuolla palkalla en viitsisi noin paljoa valtaa ottaa - pitäisi nimittäin osata hommansa todella hyvin.
Mitenkähän tässä todellakin tulee käymään, kun sitä valtaa ollaan entisestään lisäämässä? Kaikilla ei selvästikään ole joko kykyä tai halua hoitaa tehtäviään siten, että se edistäisi yhteiskuntarauhaa sen sijaan, että liikutaan anarkian rajoilla.
työttömiä syllistetiin jälleen tiedotustilaisuudessa ja rankalla tavalla , vaikka syy on menneinä vuosina harjoitetussa uusliperaalissa poliitiikassa,josta on seurannut investointipula ja verokeinottelu. työttömyys ei tule vähenemään näillä toimenpideehdotuksilla, päinvastoin työttömyys lisääntyy siellä missä tullaan teettämää työnäytteitä. Miten työtön pystyy oikeuksiaan puolustamaan kun lisätään te-virkahenkilöiden sanktionanto valtaa entisestään? onko ratkaisuna työttömien oikeudellinen neuvontapalvelu?
Ehdottomasti tuota oikeudellista neuvontapalvelua tarvitaan jo nyt! Juuri tänään kyselin itsekin TEM:stä, että sanooko heille mitään yhdenvertaisuusperiaate - kysymys liittyi omaehtoiseen opiskeluun. Käännyttivät minut bumerangina paikallistoimistoon ... Kiitos, mutta siellä ainoastaan lisätään entisestään turhautumisen määrää. Ellei sitten asioi pomon kanssa, joka on jopa pystynyt myöntämään organisaationsa virheet. Liekö kissa saikulla tai lomalla, kun hiiret taas hyppivät pöydällä?
tulee kiristyksiä, mutta ei niitä työpaikkoja sen enempää mistään löydy, ainakaan valtavia määriä, joku tilasto kertoi, että työttömiä on n. 350 000 ja avoimia paikkoja 100 000, vaikka kuinka TE-tsto noudattaisi hallituksen määräyksiä, ei sillä ole tarjota työtä kuin murto-osalle työttömistä. Sekin on unohdettu, että aivan kuin työnantaja ei lainkaan välittäisi, keitä palkkaa, kun TE-tsto vain määrää töihin, itse jos haastatteluun asti pääsen, ja olen rehellinen kuten tähän saakka haastatteluissa ollut, ei kukaan ota minua töihin taustoillani: sairastunut muutama vuosi sitten skitsofreniaan, vuoden sairasloma, nyt lääkityksellä löydetty tasapaino ja psykiatrini katsoi minun olevan valmis työelämään, jos sanon taustani, luulen, että se ei mielenterveysdiagnoosin saanut, paikkaan valitaan.