Hei
Asensin AMD Radeon 6700 näytönohjaimen ja uudet ajurit sen jälkeen konetta käynnistäessäni tulee näyttöön "ei signaalia" en pääse edes Biosiin? Mikä tässä on vikana? Onko näytönohjain rikki vaiko tietokoneen näyttö? Mitä voisi tehdä miten pääsisin WIndowsiin?
Asensin AMD Radeon 6700 näytönohjaimen ja uudet ajurit sen jälkeen konetta käynnistäessäni tulee näyttöön "ei signaalia" en pääse edes Biosiin? Mikä tässä on vikana? Onko näytönohjain rikki vaiko tietokoneen näyttö? Mitä voisi tehdä miten pääsisin WIndowsiin?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kokeile toista näytönohjainta ja toista näyttöä.
Saattaa olla kortti hajonnut. Itelle kävi hieman vastaavasti vuosia sitten. Asensin XP:tä uusiksi, ja ajurien asennuksen jälkeen silloinen 9600XT ei enää herännyt. Kone vaan piippasi käynnistyksessä. Toisella koneella tuli testattua, eikä siinäkään herännyt.
Siinä näytönohjaimen lokissa oli joku virhekoodi ennen uudelleen käynnistystä olisiko siinä lukenut AMD lyhenne tai jotain vastaavaa.
Vaikka ajurin asennus menisi pieleen, niin kuvan pitäisi tulla näkyviin käynnistyksen yhteydessä. Kokeile irroittaa kortti koneesta, ja laittaa se takaisin.
Ilmeisesti windows rikkoi näytönohjaimen....
Irrota näytönohjain ja siirrä kaapeli emolevyssä olevaan näytönohjaimeen. Sitten pääset poistamaan mistälilatasit -ajurin.
Ilmeisesti koneessasi on Windows 10, ja kun itse menit päivittämää ajuria jollain ulkopuolisella ohjelmalla, niin ajuri hajosi. Mene bios-asetuksiin ja ota legacy käynnistysvalikko nähtäville ja käynnistä kone vikasietotilaan ja suorita järjestelmän palautus.
Mulla on käytössä WIn 7 64Bit. Päivitin ajurit AMD Radeonin sivuilta virallisilla ajureilla. Mulla ei toimi näppäimistö lainkaan?
Näppäimistö ei toimi missä tilassa? Koneen käynnistyksen yhteydessä?
Konetta käynnistäessä.
Sit siellä koneessa on jotain muutakin vikaa, jos näppäimistö ei herää, etkä saa kuvaa näkyviin.
Siinä koneessa on kaksi USB Hubia kiinni.