Ensikertalaiskiintiöt vs. Jo korkeakoulussa

Kyleriii

Tietääkö joku miten vaikea on päästä sisään kun on jo opiskelupaikka toisessa kauppiksessa? Haen Turkuun ja opiskelen tällä hetkellä Porissa. Jäin viimeksi pisteen päähän Turusta. Saakohan jo opiskelupaikan omaava ensisijaisuuspisteitä lainkaan ja paljonkohan pisterajat ovat ensikertalaisia korkeammat? Onko täällä muita samassa tilanteessa?

6

551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mullekaa

      Ensisijaisuuspisteitä? Saako joku jossain ensisijaisuuspisteitä?

    • PorinVihreätNiityt

      Mitä järkeä on vaihtaa opiskelupaikkaa? Paljon parempi idea on keskittyä nyt opintoihin ja vetää Porissa keskiarvo mahdollisimman lähelle 5:sta niin voit sitten hakea jo minne vain maisterivaiheessa. Kaiken lisäksi Pori on todella kiva kaupunki =)

    • Vasta tänä vuonna otettiin ensikertalaiskiintiöt käyttöön, joten paha sanoa mihin suuntaan pisteet menee ja miten helpolla pääsee sisään. Tänä vuonna kauppatieteet varaa 50% opiskelupaikoista ensikertaa hakeville, eli henkilöt joilla ei ole korkeakoulututkintoa suoritettu tai\ja jotka ovat ottaneet opiskelupaikan vastaan ennen 2014 mielestäni lasketaan vielä ensikertalaiseksi. Jos olet ottanut opiskelupaikan 2014 jälkeen tai\ja olet suorittanut korkeakoulututkinnon menetät ensikertailuus-aseman.
      Saat kyllä ensisijaisuus pisteet hakukohdeiden mukaan niinkuin kaikki hakevat. Eli jos laitat ykköseks minkä tahansa siitä saa 3pistettä ja kakkonen hakukohde 2pistettä ja kolmanneksi laitettu 1 piste.
      Suosittelen että suoritat Porissa kandivaiheen, jonka jälkeen hae erillishaussa maisteriin vaikka sinne Turun yksikköön, näin pääset vähemmällä lukemalla ja vaivalla vaihtamaan koulua. Jos sulla on todella vahvat ylioppilaspaperit eli lähinnä L:n paperit sit sulla on paljon parempi mahdollisuus päästä sisään pääsykokeen kautta.
      Alemmasta linkistä selviää pisteytys.
      http://www.kauppatieteet.fi/pisteytys/

      • Kylteriiii

        Kiitos ☺


    • oikeestiko123

      siis hetkinen? "TTänä vuonna kauppatieteet varaa 50% opiskelupaikoista ensikertaa hakeville, eli henkilöt joilla ei ole korkeakoulututkintoa suoritettu tai\ja jotka ovat ottaneet opiskelupaikan vastaan ennen 2014 mielestäni lasketaan vielä ensikertalaiseksi" mulla on amk-tutkinto suoritettuna ja valmistuin 2012. En koskaan ajatellut, että olisin tässä haussa ensikertalaisten kanssa samassa jengissä?

      • aivanoikeino

        Olet ajatellut aivan oikein. Sinulla on korkeakoulututkinto, joten et kuulu ensikertalaisten jengiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      461
      8308
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      116
      5721
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      117
      4722
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      230
      4641
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      38
      4533
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      55
      4043
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3900
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      79
      3782
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      45
      3715
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      153
      3653
    Aihe