Ensikertalaiskiintiöt vs. Jo korkeakoulussa

Kyleriii

Tietääkö joku miten vaikea on päästä sisään kun on jo opiskelupaikka toisessa kauppiksessa? Haen Turkuun ja opiskelen tällä hetkellä Porissa. Jäin viimeksi pisteen päähän Turusta. Saakohan jo opiskelupaikan omaava ensisijaisuuspisteitä lainkaan ja paljonkohan pisterajat ovat ensikertalaisia korkeammat? Onko täällä muita samassa tilanteessa?

6

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mullekaa

      Ensisijaisuuspisteitä? Saako joku jossain ensisijaisuuspisteitä?

    • PorinVihreätNiityt

      Mitä järkeä on vaihtaa opiskelupaikkaa? Paljon parempi idea on keskittyä nyt opintoihin ja vetää Porissa keskiarvo mahdollisimman lähelle 5:sta niin voit sitten hakea jo minne vain maisterivaiheessa. Kaiken lisäksi Pori on todella kiva kaupunki =)

    • Vasta tänä vuonna otettiin ensikertalaiskiintiöt käyttöön, joten paha sanoa mihin suuntaan pisteet menee ja miten helpolla pääsee sisään. Tänä vuonna kauppatieteet varaa 50% opiskelupaikoista ensikertaa hakeville, eli henkilöt joilla ei ole korkeakoulututkintoa suoritettu tai\ja jotka ovat ottaneet opiskelupaikan vastaan ennen 2014 mielestäni lasketaan vielä ensikertalaiseksi. Jos olet ottanut opiskelupaikan 2014 jälkeen tai\ja olet suorittanut korkeakoulututkinnon menetät ensikertailuus-aseman.
      Saat kyllä ensisijaisuus pisteet hakukohdeiden mukaan niinkuin kaikki hakevat. Eli jos laitat ykköseks minkä tahansa siitä saa 3pistettä ja kakkonen hakukohde 2pistettä ja kolmanneksi laitettu 1 piste.
      Suosittelen että suoritat Porissa kandivaiheen, jonka jälkeen hae erillishaussa maisteriin vaikka sinne Turun yksikköön, näin pääset vähemmällä lukemalla ja vaivalla vaihtamaan koulua. Jos sulla on todella vahvat ylioppilaspaperit eli lähinnä L:n paperit sit sulla on paljon parempi mahdollisuus päästä sisään pääsykokeen kautta.
      Alemmasta linkistä selviää pisteytys.
      http://www.kauppatieteet.fi/pisteytys/

      • Kylteriiii

        Kiitos ☺


    • oikeestiko123

      siis hetkinen? "TTänä vuonna kauppatieteet varaa 50% opiskelupaikoista ensikertaa hakeville, eli henkilöt joilla ei ole korkeakoulututkintoa suoritettu tai\ja jotka ovat ottaneet opiskelupaikan vastaan ennen 2014 mielestäni lasketaan vielä ensikertalaiseksi" mulla on amk-tutkinto suoritettuna ja valmistuin 2012. En koskaan ajatellut, että olisin tässä haussa ensikertalaisten kanssa samassa jengissä?

      • aivanoikeino

        Olet ajatellut aivan oikein. Sinulla on korkeakoulututkinto, joten et kuulu ensikertalaisten jengiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      70
      5818
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      244
      4617
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2568
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      28
      2493
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      84
      1511
    6. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      11
      1393
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      96
      1315
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      128
      1296
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      98
      1208
    10. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1171
    Aihe