Ostajan taustojen selvitys

marttiasukki

Kun myy asuntonsa tai talonsa niin selvitättekö yhtään minkälainen tyyppi on että onko luotettava ostaja? Ettei vaikka hajota kämppää tai muuten kohtele huonosti tai jätä vastikkeita maksamatta? Vuokralaista etsittäessä taustoja selvitellään mutta kuinkahan moni tekee niin myydessään asuntoa? Entä jos ostaja on ihan roisto ja tulee jälkisotkuja?

4

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samantekevää

      Jos minun asunto-osakkeeni ostanut hajoittaa asuntonsa tai jättää vastikkeensa maksamatta niin millä ihmeen tavalla se on minun ongelmani?? Ei voisi vähempää kiinnostaa.

      Kiinteistökaupassa kannattaakin katsoa millaiselle myy, ettei ostaja mene pilaamaan taloa, aiheuttamaan homeongelmaa, ja sitten haastamaan oikeuteen mölisemällä jotain piilovirheistä.

      Mutta kerrostaloasunnon kohdalla riski on todella pieni.

    • idiodidciddj

      Kyllähän luottotiedot LKV tarkistaa, ettei tule turhaa työtä tehtyä jonkun pilailijan kanssa.

      • Laki ei vain anna mahdollisuutta tarkistaa luottotietoja ostajan osalta, valitan, mutta niin vain on.


    • LH---

      Juristia kannattaa valttaa - muuten ostajan henkilollisyys on taysin yhdentekeva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      149
      1461
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      911
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      723
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      563
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      504
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      461
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      37
      453
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      409
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      402
    Aihe