Eli ollaan katteltu rivarikämppää (2000) jossa ihan ok kuntoinen kellertävän värinen parketti. En tiedä puulajia tai että miten on kiinni. Vissiin alkuperäinen lattia kumminkin.
Haluttais pähkinänruskean lattia. Kannattaako siis pyytää remonttimiestä hiomaan ja petsaamaan/maalaamaan ja vissiin vielä monta lakkakerrosta VAI vaihtaa kokonaan uuteen?
Asutaan nyt kämpässä jossa laminaatti ja siitä en oikein tykkää, kun pitää ääntä ja pari isohkoa kolhua näyttää rumilta (näkee ihan muutakuin puuta). Ja on kylmät talvisin.
Meillä on kaksi kissaa eikä lapsia mut ehkä Myöh. Tulevaisuudessa olis yks tai kaks lasta jotka kans varmaan tekis lattiaan jälkee...
Jos lattian vaihtaisi niin olisko hyvä laminaatti vai parketti? Ku parketista ei mitään kokemusta...
Ja jos teettää keittiöremontin (kaikki alusta uusiks) niin kannattaako ensin hoitaa se vai lattia?
Parketin petsaus vai uusi tilalle?
11
5092
Vastaukset
- paras_lattia
Laminaatti on vain köyhille, uusi parketti vaan.
- tumpelo.tietäjä
Unohdin muuten senkin asian et portaat on kans kellertävät ja ne pitäs tietty saada pähkinänruskeaksi. Missä järjestyksessä nää kaikki kannattaa tehdä?
- BauHerr
Ensin pitää tietää miten parketti on tehty. Kelluva parketti kannattaa vaihtaa, koska niissä ei yleensä ole järkevän kokoista materiaalipintaa hiontaa varten. Kelluvan parketin voi hioa ehkä kerran, muttei usein kertaakaan.
Kellertävä väri johtuu uv-säteilystä. Hionta palauttaa puun alkuperäisen värin. Lakasta taas riippuu se, miltä lopputulos näyttää.
Laminaatti/parketti on makuasia. Molempi parempi.
Itse en ole koskaan petsannut, joten omakohtaista kokemusta ei ole. Parketin hionnasta sen verran, että siihen kannattaa varata aikaa. Nurkkien hionta on työlästä, ja keskilattialla hiontakone on pudotettava hionta-asentoon juosten (liikkeessä), muuten tulee kuoppia.
Lakoista sen verran, että paras lopputulos tulee muilla kuin vesiohenteisilla. Esimerkiksi Kiillon Champpion oli tuote vailla vertaa. Vesiohenteisilla syntyy tuskalla kunnon pinta, mutta se ei tuppaa kestämään. Varsinkin kosteus (astianpesukone yms.) syö vesiohenteiset lakat.- väärinmenee
Älä neuvo toisia kun et tiedä itsekkään.
- kysy-ammattilaiselta
Otappa yhteyttä parkettimieheen. Hän käy katsomassa ja antaa hinta-arvion. Parketin voi (ehkä) hioa jos ei ole irronnut alustasta tai jos lautaparketti niin ammattimies katsoo että lamelleja ei ole irti. Portaitten hionta ja värjäys onnistuu myös ammattilaiselta.
Parketti työ lopuksi kun muuten listoitusta vaille valmis. - sävytellytjoliikaakin
Ihan ensiksi ohita tuo BauHerrin kirjoitus ihan vaan nopeasti. Kirjoittaa vaikkei ymmärrä asiaa.
Parketin voi hioa, sävyttää ja pinnaksi öljy tai lakka.
Vaatii ammattitaitoa että tulee tasainen väri joka paikkaan.
Kysele tutuiltasi kommentteja kuka sielläpäin osaa tuon sävytyksen hyvin.
Kokemukseni mukaan hyvät aineet sävytykseen ja lopulliseen pintakäsittelyyn löytyy 1. Pallmann ja 2. Bona.
Ensin teette muut työt ja se lattian käsittely sitten lopussa ennen listoitusta.
Tapettityöt voi myös tehdä valmiin lattian päältä jos haluaa ja osaa olla varovainen.
Pyytelet vaan tarjouksia ja värimalleja parkettiliikkeistä, siitä se lähtee.- BauHerr
Kelluvaa parkettia ei välttämättä voi hioa, koska siinä ei ole riittävästi kulutuspintaa.
Muista en tiedä, mutta minä ole hionut parketteja jo 80-luvulla. - sävytellytjoliikaakin
BauHerr kirjoitti:
Kelluvaa parkettia ei välttämättä voi hioa, koska siinä ei ole riittävästi kulutuspintaa.
Muista en tiedä, mutta minä ole hionut parketteja jo 80-luvulla.Jos se on parkettia ja 2000 tehty niin 99% varmuudella voi hioa.
Minäkin olen hionut 80-luvulla ja hion edelleenkin.
- tumpelo.tietäjä
KIITOSta vaan vastauksista. Pitääpä alkaa googlailemaan parkettiliikkeitä :D ja toivon mukaan saatais toi kämppä niin ei olis ihan turhaa kaikki suunnittelu :)
Voikunpa sais kaikki hommat hoidettua yhdestä paikasta...- hyviä-ja-huonoja
Missä päin suomea on tämä mahdollinen tuleva asuntosi niin lukijat voi antaa vihjeitä keneltä kannattaa kysyä ja keneltä ei. Yleensä parhaita ne joiden ei tarvitse mainostaa missään.
- vanhatimpermanni
jospa se on jo hiottu, saattaa olla hyvinkin ohut pintaviilu jäljellä, no, ammattilainen sen näkee kyllä. Tekisein sen keittiörempan ekana alta pois, sitten ne rappuset, ja viimeisenä lattia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658