SSD-kovalevy tilttaa kanettavan

SaakoKuntoon

Tarkoitus oli asentaa Samsung SSD-kovalevylle Windows uudelleen puhtaana asennuksena. Kun alustin Windows asennus DVD:llä kovon ennen uudelleenasennusta niin sen jälkeen kannettavan käynnistys ei enää etene BIOS-alkukuvasta minnekään jos kyseinen SSD-levy on kiinni kannettavan jommassa kummassa SATA-liitännässä. Edes Boottilevyt esim. SSD-levyn firmware päivytyslevy tai Windows-asennus DVD eivät käynnisty tai BIOS setup ikkunat. Kone käynnistyy ja jämähtää heti siihen BIOS alkukuvaan eikä sen jälkeen mikään näppäinpainallus ym. auta saamaan konetta eteenpäin. Muilla kovalevyillä käynnistys toimii.

SSD-levy ei kuitenkaan ole rikki, sillä sen saa näkyviin SATA-USB-adapterilla ja se toimii ihan normaalisti näin USB-liitännän kautta.

Mikä tuohon levyyn on tullut ja saako sen jotenkin kuntoon niin että myös kannettavan SATA-portti löytäisi sen ja antaisi asentaa Windowsin uudelleen. SSD:ltä käyttis ja koko kone kuitenkin toimi paljon nopeammin kuin normaalilla 7200rpm SATA-levyllä.

0

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        54
        3188
      2. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        62
        3015
      3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

        Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
        Maailman menoa
        49
        2896
      4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

        1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
        Maailman menoa
        51
        2440
      5. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        63
        2187
      6. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        56
        2071
      7. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        41
        1035
      8. Toivoisitko

        Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
        Ikävä
        115
        976
      9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

        Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        124
        950
      10. Sotekeskus

        Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
        Ähtäri
        38
        934
      Aihe