Paikallislehti kertoo Huittisten kaupungin elinkeino-organisaatiosta. Eila Törmän jäätyä eläkkeelle hänen tilalleen pitää palkata viisi (5) tilalle.
Onkohan tuossa mitään järkeä?
Elinkeinotoimi...
17
727
Vastaukset
- elinkeinoelämä
On. Tekevät Eilan työt oman työnsä ohella.
- kaapomäkinen
Näin päästään viroista eroon.
- Kauppaopistolainen
Oletteko käyneet viime aikoina Kokemäellä? Koko keskusta rakennettu uudelleen;
sinne ne yritykset virtaavat. - epäileväinen
Miten tämä porukka aikoo houkutella uusia yrityksiä esim. Sahkoon?
- heikkojaontulokset
Ei siihen ole entisetkään pystyneet.Kalliita hanke sopimuksia Sahkoon,meijerille ja
keskustaan on saldo,ja kaupunki maksoi konsultit(20% toki hankerahaa joka taisi
olla se tärkein asia ei lopputulos).Jos kaupunki on tuonut paikkakunnalle muuta
kuin omia suojatyöpaikkojaan verovaroilla rahoitettavaksi,esimerkkejä?? - 444
Noin se taitaakin olla. Ihmettelen, onko noilla viidellä, jotka nyt jakavat Törmän työt ollut viroissaan löysää kun pystyvät lisätaakan kantamaan. Tai saavatko lisä veromarkkojamme tilipussiinsa? Porilainen poliitikko toi eilen julki oman mielipiteensä kaupungin työntekijämäärästä. 1000 ihmistä on siellä liikaa, luki maakuntalehdessä.
- eivätitseymmärrä
Tuossa se juuri paljastuu,löysiä on ja paljon!
Hyvä että tehostavat työskentelyä, tulihan sinne kaupunginvirastoon uusia virkamiehiä, kun Vampula liitettiin Huittisiin, eikös tuo kaupungin hallintojohtaja ole entinen Vampulan kunnanjohtaja.
- siiskysynvaan
Paras bisnesidea on tämä Satafood "yhdistys", joka vuosittain kuittaa melkein miljoona euroa eu :n tukia. Pitää pari seminaaria, ja loppu onkin sitten jaettavissa vaikka yhdistyksessä häärääville erilaisina palkkioina ja etuuksina, vai onko jollain parempaa tietoa?
- Perehtynyt
Voithan sä vaikka itsekin laittaa hakemusta sisään. Vaikka ne rahat menee näennäiseen tutkimustyöhön ja toteutumattomiin kehityshankkeisiin, niin osa siitä kuitenkin jää seutukuntaan. Olisi tyhmää jättää hakematta.
- kaikkiverollemyös
Tuo kuitenkin on rahaa jota jaetaan.Mutta noinhan se menee kun politiikka on mukana.Jaetaanhan ammatti liitoillekin VEROTTOMANA voittoja valtion rahoittamista
vuokrataloista joiden vuokrat on pilvissä,jotta johtajille saadaan palkkioita ja asumis-
tuki maksaa yhteiskunnan varoin. - KunnallinenEiKunnollinen
Eila oli Nainen paikallaan ja sai puuhattua monta hyvää hanketta ja asiaa Huittisiin. Jatkossa sitä mannaa on turha odottaa, koska Eilan työn jakavat virkamiehet eivät osaa ajatella yrittäjälähtöisesti. Alamäki alkakoon!
- Ainayrittää
Onhan siellä meidän Mika?
- 444
Viisikko laittoi heti toimeksi. Jepuan Perunan uutisoidaan tulevan jo kaksi konkurssia kokeneen kuorimon raunioille. Eikös ne konkurssin tehneet tulleen edellisen elinmeinotoimen aikana?
- politiikkakuitenkin
Taisi tuossa olla kaupunki ulkona kaupassa,kun ostajan lienee löytänyt jo edellinen
yrittäjä viimevuonna.Kaupunki laittoi jo älyttömiä ehtoja kun hallia rakennettiin ja
aloitti alamäen asettamalla kustannuspaineita.
- virkavirhe_
Kukahan saisi aikaiseksi läheiselleni esim.turvarannekkeen hankkimisen.. Mitään ei tapahdu vaikka kuinka on hakemuksia jätetty.. Vai kiinnostaako kenenkään elämä/ henki esim.vammaispalvelupuolen henkilöitä/ nk.työntekijöitä? Saavat näköjään palkkansa tyhjästä. Tekemättömästä työstä. Peukaloitaan pyöritellen. Missä vastuu????? Miten tällainen laiminlyönti yleensä sallitaan?
- turhaaporua
Mitä noilla rannekkeilla ja puhelimilla tekee,jos niihin vastataan viikon parin viiveellä??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1077039Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4945191Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1433200Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2142607Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t352287Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431262En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771222Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111159- 1111113
Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta531090