Vastatkaa nopeesti!!!!!!!

millai saan mutsin suostuu ostaa meille Karhuu, ku se suostu kyl ostaa Uudeks Vuodeks????
121377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

onneks uuteen vuoteen on melkein vuosi aikaa, että eiköhän äites siihen menessä suostu!!!xD

Äänestä
  • sä oot tyttö90 ihan oikeessa! :) :)

    Äänestä

  • ...Se OSTI ja nyt se ei suostukkaa ostaa, vaiks mä täytän 15 ensviikol

    Äänestä

  • Auttakaa kirjoitti:

    ...Se OSTI ja nyt se ei suostukkaa ostaa, vaiks mä täytän 15 ensviikol

    "vaiks mä täytän 15 ensviikol"

    aijaa no sitten tietenkin pitäisi ostaa!! jo melkein 15-vuotias eikä hän silti osta??

    kumma äiti..ei osta 14-vuotialleen lapselleen alkoholipitoista juomaa, joka vielä kaiken lisäksi täyttää kohta 15!

    mihin tämä maailma on menossa...ei hyvältä näytä ei..

    ostaisitko sinä 14 vuotiaalle lapsellesi kaljaa tms jotta hän pääsee hillumaan humalassa pimeille kaduille/huumebileisiin ja vaarana on sammuminen (mm.ojaan), tapaturma, alkoholi myrkytys ynm ynm

    pistäisitkö lapsesi elämän alulle väärillä raiteilla? jos pistäisit niin voin vain sanoa että onneksi en ole täällä enään 100vuoden päästä näkemässä maailman tilannetta, jos sellaista edes on..

    Äänestä

Siis sullahan on viel 3 vuottta aikaa täys ikäisyyteen. Ei voi olla niin vaiketaa olla juomatta. Itse olen tänä vuonna 18-vuotta täyttävä enkä voisi edes kuvitella että olisin saanut äitini ostamaan minulle kun olin 14v (ei kyl osta vieläkään). En koe että olisin jäänyt jostain paitsi, kun en ole päissäni ympäri kaupunkia hillunut.

Äänestä
  • ..Mä en edes oo voinukkaa ajatella meneväni kännissä kaupungille, oon ollu kerra jo kännis, sillo ku se osti kaljaa, ja olin iha vaa tos lähistöl..

    Äänestä

  • Auttakaa kirjoitti:

    ..Mä en edes oo voinukkaa ajatella meneväni kännissä kaupungille, oon ollu kerra jo kännis, sillo ku se osti kaljaa, ja olin iha vaa tos lähistöl..

    etkö saa muualta hakuria kun pitää äitiä pyytää hakee? :D :D meet vaan kysymään joltain pulilta että "ostatko mulle karhua?" vaikeeta? tai jos sä tai kaveris tunntee jotain täysi-ikäisiä? uhuh ei siihen mitään äitiä tarvii.

    Äänestä

siis eläimen haluaisit?

Äänestä
  • iha vaa Kaljaa..

    Äänestä

  • Auttakaa kirjoitti:

    iha vaa Kaljaa..

    oletko jo nyt noin alkoholisoitunut, että joudut itkemään kaljan perään. ajattele tulevaa seisemääkymmentävuotta: mikä tuska tuleekaan edessäsi olemaan.

    Äänestä

mikä kaljasta tekee noin haluttavan asian? se haisee kamalalle, siitä saa hirveesti kaloreita ja kaljamahakin on ällöttävä.

nuori neito on kaunis selvänä ilman minkäänlaisen alkoholin tuomaa "rohkeutta" olla enempi kun onkaan.

kasva ensin aikuiseksi ja mieti sitten, tarvitsetko keinotekoisia ilostuttajia. eli suomeksi: toivottavasti äitisi tai kukaan muukaan ei osta karhua tai muutakaan ennenkuin laillisesti itse voit ostaa.

Äänestä

oma äitin osti minulle aina juotavaa kun pyysin, toki pysyttiin siideri linjalla ja sitäkin suhteellisen pienissä määrissä...ehkä pari kolme kerrallaa. Mun kohalla se on viel toiminu...ei oo ikinä tullu mitää outoo pakkoo juoda tai saada viinaa...sitä on aina ollu...ja tulee aina olemaan-nyt kun jo täysi-ikäinen olen!Mutta sulle "auttakaa" oisit ollu sillon uutena vuotena vähän säästeliäämpi...ois voinu jäädä tällekin päivälle!!! että pistäpä ens kerralla aivonystyrät toimimaan...eikä sen juomisen tarkotuksena sitten oo kännit, et älä luulekaa sil olevan mitää välii, et muut juo...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Auttakaa kirjoitti:

millai saan mutsin suostuu ostaa meille Karhuu, ku se suostu kyl ostaa Uudeks Vuodeks????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu