Karate kurssit

Kysynpävaan

Entä jos joku random tyyppi tulee kadulla vastaan ja vetäsee ohimennessään turpaan, niin kannattaisko lähtee karkuun kun ei osaa karatea. Joten kannattais lähtee itsepuolustus kurssille niin voi vetää sitä tyyppiä turpaan jos kadulla näkee samaa tyyppiä enää.

8

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmmmmm

      Siis mitä?

    • Kysynpävaan

      No että kun ei osaa karatea ei voi puolustaa itseään kunnolla jos ei yhtään. Se on harmi juttu silloin jos tyyppi on bodari. Silloin puolustautomattomana lähtee pakosta karkuun hippulat vinkuen. Kannattais soittaa poliisille mut jos osaa karatea niin voi puolustaa itseään tiettyyn rajaan saakka.

    • kagehiro

      Vaikka olisit harjoitellut tiettyy karate suuntaa monta vuotta se ei välttämätt tarkota, että osaisit sitä hyödyntää oikeassa tilanteessa, koska kaikki eivät ole sopivia oikeisin tilanteisii.
      Ensinnäki se tilanne on odottaton ja se voi yllättää ja siinä on vaikea reagoida.
      Tokaks se, et jos haluut oppii karatee jolla voit puolustaa itseesi hyvin oikeassa tilanteessa, niin suosittelen Kyokushin, Ashihara tai Enshin karatea, koska ne perustuu otteluun paljon.
      Elikkä! in conclusion joko treenaat monta vuotta karatee nii et voit pieksee sen tyypi joka käy kimppuu tai sit ostat jonku veitsen kaupasta ja uskottelet itsellesi, että pystyt selvitä sen avulla ainoastaan xD....

    • aitoBlueteam

      hanki se juoksumatto

      opit juoksemaan karkuun

      • Hauska veto😁


    • Tohvelieläin

      Nii no periaatteessa pystyisit puolustamaan ittees, mut se vaatis aikalailla sitä et ne torjunnat jne on selkäytimessä et osaisit käyttää niitä tositilanteessa. Ja tietty myös et ei menis paniikkii ( voi olla yllättävänki vaikeeta)
      Mut onha se totta et karatea pariki vuotta harrastanu on luultavasti hyökkääjää nopeempi ja osaa käyttää kehoaan ja painoaa hyödyks, mitä se vastustaja ei ehkä osaa. Paha sanoo, ku ei tiiä sitä vastustajaa. Lisäks monissa seuroissa harjotellaa iha perusjormille tarkotettuja itsepuolustusliikkeitä, aseetonta ja aseellista puolustajaa vastaa. Ja nääki taidot riippuu paljolti myös tyylisuunnasta ja siitä seurasta. Täälläki näkee paljo kommentteja et ei karatekat pärjäis oikeessa tappelussa, mut nii eihä sitä voi tietää. Ero esimerkiks kahen eri seuran oranssin vyön harrastajan välillä voi olla huima.

    • Ipponnoppia

      Helsingin Tarmo tarjoaa kesällä itsepuolustus ja -tyydytyskursseja. Tänä vuonna kurssin vetäjinä toimivat senseit N.Kasai ja M. Harada. Kurssilla käydään läpi sekä perinteisen että v-tyylin hyppy- ja sidontatekniikoita (huom! sidontaosioon kaikki ottavat mukaan omat nippusiteet) lyönneistä käsitellään lyönti ylös hypyn jälkeen ja molempien käsien eritahtinen huitominen ilmalennossa eli ns. kamikaze punch. Ravintoterapeutti ja alkoholisti R. Helenius pitää luennon aiheesta " pitää syödä ja juoda että jaksaa". Kaikki kurssin suorittaneet saavat Helsingin Tarmon t-paidan ja pipon.

    • MysticFerg

      Trollipa trolli mutta vastaan silti. Oli se laji taekwondo, krav maga, brassijutsu, paini, taikka nyrkkeily tai äm äm aa niin yhtä yllättävästi ne hyökkäykset sieltä kadultakin tulee. Kunnolliseen kamppailutreenaamiseen kuuluu mielestäni myös se IP-puoli jollain tapaa lajiin katsomatta. Itse kakettajana ymmärrän, että itsepuolustusjuttuja treenatessa ei treenata tekniikoita pelkällä "avain lukkoon" periaatteella, että hyökkääjän on tehtävä millilleen näin, jotta voidaan piestä se millilleen näin, vaan enemmänkin periaatteita jotka liittyvät oman henkikullan varjeluun. Esimerkiksi vaikka puukolla päälle käyvän junkkarin lamaannuttaminen torjumalla puukkokäden toisella, kasvoihin/nenään/silmiin iskeminen toisella kädellä siten, että kykenee joko jatkamaan myllyttämistä tai vain lähtemään karkuun ikkunan syntyessä. Ei tarjota mitään valmiita vastauksia monimutkaisiin kysymyksiin, vaan periaatteita vastausten muodosteluun. Tiettyjä periaatteita mitä itselle on tarttunut, ovat ainainen rauhallisuus valppautta unohtamatta, itsehillintä, ja pahimman sattuessa joko käpälämäki, tai käsiryysyyn mentäessä 110% antaminen voimistaan pyrkiessä päättämään tilanteen mahdollisimman nopeasti, minimivahingoilla kullekin.

      Mutta on se vaan mielestäni niin, että paras ip-laji on karata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2368
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      152
      1603
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      131
      1588
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      64
      1277
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1277
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1144
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      243
      1043
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      936
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      859
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      849
    Aihe