palasimme Madeiralta ensikertalaisina parisen viikkoa sitten, ja ihastuimme niin että pakko päästä takaisin! Olisi hyvää aikaa vaikka nyt heinä-elokuussa, mutta kun en kerta kaikkiaan keksi lentoyhteyksiä... kaikki suorat lennot (Finnair, Tjäreborg, Finnmatkat, Aurinkomatkat) tuntuu olevan varattuja. Olisiko teillä antaa neuvoja!? Pliiiis!
Mitä lentoyhteyksiä on...
7
384
Vastaukset
- Lomapakettina
Siinähän ne suorat oli.
Vaihdolla pääsee mm. Ruotsin, Saksan (mm. Air Berlin) ja Portugalin (TAP) kautta.
Mikset sitten varaa lomapakettina, kun niitä on mainitsemillasi matkatoimistoilla vapaana, eikä alkaen hinnatkaan ollut pahat.Hei kiitti vinkeistä, en ole varma oliko paketteja vapaana. Toi Airberlin on hyvä idea, mikä lentää stokiksen kautta? Kiitoksin!
- levadatar
pauliina50 kirjoitti:
Hei kiitti vinkeistä, en ole varma oliko paketteja vapaana. Toi Airberlin on hyvä idea, mikä lentää stokiksen kautta? Kiitoksin!
Kyllä paketteja on yleensä vapaana.Ja Tjareborgilla parhaiten myös pelkkiä lentoja,nytkin kukkaisfestivaaliviikolle saimme lennot 380e/hlö,kun n 1 kk ennen varasimme.Olimme talon etsimisreisulla jälleen.Ja asuntojahan riittää,n 1000 myynnissä.
- Hakukonettapolkemaan
pauliina50 kirjoitti:
Hei kiitti vinkeistä, en ole varma oliko paketteja vapaana. Toi Airberlin on hyvä idea, mikä lentää stokiksen kautta? Kiitoksin!
Ruotsista pääsee mm. Solresorin kautta, mutta heillä ei näemmä ollutkaan kuin talvikauden lentoja.
Madeiran lentokentän sivuilta voit tutkia aikataulusta, mitkä sinne lentää ja sitten suunnitella miten menet ja missä vaihdat.
http://www.ana.pt/en-US/Aeroportos/Madeira/Funchal/PlanYourTrip/DownloadHorarios/Pages/Download-Timetable.aspx
Vaihtoehtoja on muitakin esim. brittein kautta esim. Easyjet jne.
Air Berliinin tapauksessa kannattaa hakea myös erikseen lennot täältä Saksaan ja sieltä Madeiralle ja päinvastoin, jos tuntuu ettei sopivia löydy haulla. Koska jos esim. paluulento on illalla Saksaan ja yöpumisen jälkeen aamulla Suomeen, niin sitä se ei ehdota yleensä FNC-HEL haussa... (tosin liput ovat sitten erikseen, eli ne riskit siitä).
Tuohon alkuperäiseen, eli Finnairilla ei ole vapaita paikkoja ainakaan heinäkuulle, johon kokeeksi hain. Ja Aurinkomatkoilla ja Tjäreborgilla on vain pakettina silloin, kummankin lennot ovat samoilla Finnairin reittilennoilla kesäkaudella, eli ovat varanneet koko koneen yhdessä. Saattaahan siihen sitten tulla myöhemmin pelkkiä lentoja myyntiin.
Finnmatkoilla ei löytynyt kesäkaudella matkoja Madeiralle. - Tykästynyt
TAP:n lentoja olemme me käyttäneet aiemmin ja seuraavakin jo sieltä varattu, Lissabonissa vaihtoaikaa kutakuinkin tunnin verran. Meille sopivat aikataulut ja vaihtokin katkaisee sopivasti istumista :)
- Pariset
Madeiran viime hetken matkoja on nykyisin tosi huonosti tarjolla verrattuna muutaman vuoden takaiseen tilanteeseen verrattuna.
- FCH
Egypti, Tunia ja muut muslimimaat on riskialttiita matkustajille. Matkaajat menevät mieluummin maihin jossa ei moskeijan hoilotus kuulu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310569
- 525080
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432281Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052088- 281986
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411452Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291124Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331071Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54997