Hulluksi tulemisen pelko

Hulluko

Itselläni on diagnosoitu OCD, joka ilmenee lähinnä pakkoajatuksina. Suurin pelkoni on hulluksi tuleminen. Olen lukenut netistä miten "hullut" ajattelevat ja nyt itsekin saan samanlaisia ajatuksia. :( Onko tää tyypillistä OCD:lle et imee itseensä ne oireet ja esimerkiksi just saa hulluja ajatuksia, kun pelkää hulluutta vai oonko mennyt oikeesti sekaisin?

22

1968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lohduttaja

      En tiedä lohduttaako tämä, mutta Charlie Chaplin kärsi samasta pelosta.

    • Mitä_ihmettä_

      Määrittele hulluus. Mitä tarkalleen pelkäät?

    • Liisamaijatiina

      Et tule hulluksi, mutta psykoterapia auttaisi sinua pääsemään eroon pelkotiloistasi.

      • lkjhgt

        Mistä tiedät että ei tule hulluksi? Esim. skitsofrenia voi tulla millä tahansa iällä.


      • eieiieieieiieie
        lkjhgt kirjoitti:

        Mistä tiedät että ei tule hulluksi? Esim. skitsofrenia voi tulla millä tahansa iällä.

        Skitsofrenia ja hulluus ei ole sama asia!


      • rjjwthrt
        eieiieieieiieie kirjoitti:

        Skitsofrenia ja hulluus ei ole sama asia!

        Kiinnostaa muuten tietää. Kerrotko eron.


    • allthebestpeopleare

      Minulla on sama ongelma! Näen välillä painajaisia, että minut heitetään mielisairaalaan. HYI HYI HYI; Näen välillä harhoja ja elän omissa maailmoissani vähän liikakin, mutta kun kyselin tästä lähes samasta asiasta (varmaan samalla sivustollakin) sain vastauksen, jonka mukaan en ole hullu niin kauan kuin itse tunnistan sen mitä teen ja en ala tekemään mitään ajatuspohjalta, mitä en muuten tekisi (tässäkin pitää tunnistaa mitä tekee) Esim. tiedän, että näin harhoja tai tiedän, että oikeassa elämässä ei ole tiettyjä henkilöitä, tai en lyö miestä kasvoihin vaikka haluaisin tosi tosi tosi kovasti vain satuttaa...
      En tiedä oliko tästä mitään apua...

      • awideringer

        ''Hullu ei epäile itseään hulluksi''


      • htrhrhryutyo

        Melkein kaikki skitsot tunnistavat äänensä harhoiksi...


    • ocd-mies___

      Ei kannata stressata. Samaa asiaa pohdin terapeuttini kanssa ja tulin siihen lopputulokseen että "hulluksi tuleminen" on pakko-oireisella suunnilleen yhtä epätodennäköistä kuin tavallisella ihmisellä. Itse ajattelen että jos sitä sekoaa ja päätyy osastolle niin asioilla on kuitenkin tapana ratketa itsestään jossain vaiheessa. Mielenterveysongelmat eivät itsessään johda kuolemaan jos sinulla on hyvä turvaverkosto ihmisistä ja terveydenhuollosta ympärilläsi, sillä ne ovat vain psyykkisiä sairauksia eivätkä esimerkiksi fyysisiä tauteja. Terapia on auttanut ainakin omalla kohdallani käsittelemään näitä ahdistavia "hulluuspelkoja". Suosittelen psykoterapiaan hakeutumista ellet jo ole sellaisessa.

    • Oon joskus lukenu että uni on mielisairaan todellisuus,kyllähän sitä kaiki pelkää nyt ei enää niin paljon mutta sekin voi johtua siitä että on tullu hulluks.Vai pitäskö sanoa en ole tullut hulluksi olen ollut sitä aina. :)

    • Eriane

      Minulla sama juttu, tosin ei ehkä yhtä pahana, mutta muitakin Pure O n muotoja minulla kyllä ilmenee esim. "Pelko" siitä, että olen pedofiili tai satutan itseäni/muita. Tiedän kuitenkin koko ajan, etten niin voisi tehdä. Tsemppiä sinulle!♡

    • Hasseldof

      Ihan ensimmäisenä vinkkinä, älä lue netistä mitään. Pahentaa vaan tilannetta. Jos yhtään lohduttaa, niin kaksi vuotta sitten puhjennut pelko pettämisestä, homoksi tulemisesta, toisten satuttamisesta, hulluksi tulemisesta ilmenee enää muutaman kerran viikossa täysin ohimenevänä ajatuksena. Kävin muutaman kerran psykiatrilla ja koitin muuttaa ruokavaliota ja kaikkea, mutta huomasin nopeasti, että mitä enemmän keskityn siitä irtipääsyyn, sen vaikeampaa se oli. Jossain vaiheessa ei jaksanut enää ajatella asioita ja nykyään elämä on taas normaalia. Tulet pääsemään yli. En silti siis tarkoita, etteikö psykiatrista tai muista konsteista olisi hyötyä.

      Ps. Epävakaa parisuhde, huono ympäristö ja työ vaikuttivat kyllä negatiivisesti olotilaan. Tsemppiä.

    • KiitosPaskaÄiti

      Cheek on JUMALA! Älä pidä muita jumalia. Paitsi minä.

    • VieMinutPois

      Olen paras! Olen Cristiano Ronaldo!

    • FiksutKuunteleeRäppii

      Krista on tosi kaunis. Mulla toimii lääkkeet.

    • HulluPulupoika

      Ding ding. HAAHHAHAHAHAHAHAHAHAAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAAAAAAAAA. Mä voitin kolme euroa.

    • NainItseäni

      Vittu mä syön nyt ruokaa.

    • IhanTerveOlen

      Mä oon täällä taas. Kiitos isä, että kasvatit musta mielisairaan. Mä oon taas valvonut koko yön, koska olen mielisairas ja toivon ihmisten kuolemaa. En varmasti pysähdy auttamaan, jos joku äijä tarvii apua. Naisia voin auttaa, koska heissä asuu keksimäärin vähemmän pahuutta.

      Vitun taukit, mä tuun kohta taas jonnekin.

    • MinäSeTäällä

      Minä syön nyt leipää. Leipä on hyvää!

    • HaluatkoTullaMukaan

      Täytän tämän palstan paskalla, hahaaaaa!

    • Väkistenkin

      Voinko rakastaa sinua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      135
      4519
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3765
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      71
      2419
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      224
      1857
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      118
      1727
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      247
      1156
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      805
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      756
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      746
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      725
    Aihe