Olen harkinnut ostaa Z3!!
Voisiko, joku kertoa kyseisestä autosta kokemuksia!
Onko jotain tyyppivikoja?
Mitä tarvisisi ostettaessa tarkistaa?
Kiitos vastauksistanne:)
Voisiko, joku kertoa kyseisestä autosta kokemuksia!
Onko jotain tyyppivikoja?
Mitä tarvisisi ostettaessa tarkistaa?
Kiitos vastauksistanne:)
Vastaukset 4
Vanhimmat
No tuossa mallissa moottorin pieni koko ;)
Auto näyttää urheiluautolta, mutta kulkupuoli onkin sitten niin jä näin.
Hetken päästä ollaan kumminkin kyselemässä, että kuinka saapi tehoa lisää. Osta suosiolla 2.8 moottorilla varustettu.
Katto vuotaa useasti ja taka-ikkunan muovi kiristyy ajan kanssa eli uusittava jos ei saa korjattua.Viimeistely ei ihan tuttua BMW tasoa(jenkeissä tehty).Muuten tyyppivikoja ei juurikaan ole ja vanhatkin Z3:set on erittäin vähän ajettuja jos talvet on ollu tallissa. Tutullani -96 1.9 140 hv 45tkm ensiomistuksessa ja öljynvaihdolla pari kertaa on selvinnyt viimeset 8v.140 hv piisaa kevyessä roadsterissa ainakin mielestäni aivan mainiosti
Moro!
Mulla olis hieno yksilö myynnis...
Lisätietoja: www.peltolat.com/z3
Laita viestiä tulemaan palautteen kautta!
Kerron mielellään zetasta lisää...
Jos arvostat autoa myös tehojen kannalta, niin osta 2.8 tai 3.0.
Panu
niin kuin jo muutkin tähän vastanneet, suosittelen ehdottomasti että harkitset suoraan isommalla moottorilla varustettua mallia. Mulla on itellä ollut -00 1.9 (118hp) Z3:n ja vuoden päivät sillä tuli ajeltua, kunnes kyllästyin hengettömään moottoriin. Kutoskonetta teki mieli jo pelkästään äänien takia.
Autossa ei muuten mitään vikaa, hauska ajaa, hyvän näköinen ja sopivan erikoinen. Moottori vaan ei vastannut ulkonäköä, ja kyllä se vähän pisti hatuttaan kun 2- litraset avensikset hävis taivaanrantaan. En usko että tuo 16 tappinen pata (140hv) asiaa kovin paljoa muuttaa.
Aluksi suunnitelmissa oli vaihtaa tuo 1.9 Zeta 2.8/3.0 litraseen, mutta sattumalta sain sopivasti 3.2L hyvän Ämmäläisen pienillä kilometreillä. Ei silti, mitä olen 2.8 litrasella ajanut, niin varmasti järkevin moottorivaihtoehto Zetaan.
Loppujen lopuksi, Zeta nyt on alunperinkin suunniteltu kaupunkikruisailuun, ja korttelirallissa esim. 2.8 litrasen ja Ämmäläisen erot ovat yllättävän pienet. Erot nousee esiin vasta kovemmissa nopeuksissa, mutta nuo moottoritienopeudet eivät mielestäni ole sitä parasta mitä Zeta tarjoaa.
Lisäksi 2.8 litrasissa on varusteena tavallisesti ilmastointi, mikä on matka-ajossa todella tarpeellinen, koska auto on katto alhaalla todella kuuma! Pieni ohjaamo, nahkapenkit, ja musta katto takaa trooppiset olosuhteet. Muista "must" varusteista voisi mainita tuulisuojan (vähentää ilman pyörteilyä niskassa), "sport"/M penkit, nämä jo ulkonäön takia sekä huomattavasti paremmat istua. Lukkoperä pitää "urheiluautossa" ehdottomasti olla. Sähkökatto on ihan kiva, mutta rehellisyyden nimissä manuaalinkin nostaa/laskee samaan aikaan ellei nopeammin.