Maksukortit ja käteinen

Miten Madeiralla maksellaan tätä nykyä? Vuosia sitten oli jokin juttu, ettei voinut käyttää kuin käteistä esim. pienissä ruokaostoksissa? Miten Visa Elektron käy maksuvälineenä? Menneinä vuosina maksoin käteisellä kaikki mitä tuli ostettua.
53418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Käteinen selkeästi suositumpaa ja haluavat lähes tasarahan. Kortilla pystyy maksamaan ainakin ketjuliikkeissä.
Vrt. Kanarialla kortilla maksaminen yleisempää ja eivät nikottele setelirahoista (esim. maksaa 50€ setelillä n. 2x € ostokset).
Electronista ei tietoa.

Äänestä

Madeiralla kannattaa tosiaan suosia käteisellä maksamista, etenkin pienemmissä kaupoissa jne. Suuremmissa liikkeissä ja useimmissa ravintoloissa voi toki kortillakin maksella. Electronista ei itsellänikään käsitystä tai tietoa, koska mukanani oli talvella luottokortti. Madeira on viehättävä kohde, jossa on esimerkiksi Kanariansaaria huomattavasti rauhallisempaa, joten se sopii hiljaisuudesta nauttiville. Loistavan Madeiran esittelyn voi jokainen halukas lukea sivulla: http://saaret.com/madeira

Äänestä

Varmuuden vuoksi tiedoksi myös, että automaateista voi nostaa myös debet-tililtä. Esim. OP perii siitä 0,75 euroa ts. paljon vähemmän kuin credit-tilinostoista. Käteisellä maksettaessa kannattaa ainakin yrittää löytää tasaraha, ainakin pikkuhilut. Isoissakin kaupoissa on usein puute vaihtorahoista.

Äänestä
  • Riippuen pankista ja kortista, niin joillakin korteilla ei debit nostosta peritä mitään ylimääräistä automaatilla, kun sen tekee euroopan alueella mukaan lukien Madeira ja Kanaria. Credit puolella yleensä 2%+2€.

    Äänestä

  • Kyllä Madeiralla voi maksaa pääsääntöisesti kortilla. Käteiseen on kuitenkin hyvä varautua, sillä maksupääte ei aina toimi. Oman kokemukseni mukaan vain joissakin ravintoloissa Funchalin ulkopuolella on ilmoitettu, että laskun voi maksaa vain käteisellä. Asiaa kannattaa tiedustella ennen tilausta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sinnetaas kirjoitti:

Miten Madeiralla maksellaan tätä nykyä? Vuosia sitten oli jokin juttu, ettei voinut käyttää kuin käteistä esim. pienissä ruokaostoksissa? Miten Visa Elektron käy maksuvälineenä? Menneinä vuosina maksoin käteisellä kaikki mitä tuli ostettua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu