Olen 19-vuotias metallialan opiskelija. Valmistun tänä keväällä levyseppähitsaajaksi. Olen kiinnostunut päästä cnc-koneistajan koulutukseen. Kaikissa ammattiopistoissa tai aikuiskoulutuksella opiskelu kestää 2-3 vuotta. Missä paikassa voin nopeammin saada cnc koulutuksen, jos aiemmin olen työskennellyt manuaalisorvi ja jyrsintä koneella? Netissä en oo löytänyt mitään. Ehkä voisi olla joitakin lyhyempiä kursseja?
CNC-koneistaja (opiskelu)
4
286
Vastaukset
- Kalupakissa
Menehän ensin duuniin sellaiseen paikkaan, jonka kautta voi kouluttautua. Eli yrityksestä käsin lisäkoulutukseen. Se on paras jos mahdollista.
Sitten kun haalarit on päällä niin napit kiinni ettei se meisseli roiku ulkona. - tyikbmn
Haluat koneistamaan mutta menit ja opiskelit hitsariksi? Ei näin. Joudut suorittamaan koneistajan perustutkinnon mutta metallin perusopinnot voinee hyväksyttää, riippuen oppilaitoksesta.
- Koneistaja123
No, Ylä-savon ammatti opisto (YSAO) kouluttaa cnc-koneistajia Iisalmessa. se on ainoa paikka jonka tiedän. itse opiskelin siellä.
- Metalliharrastus
Muistakaahan vaatia kunnon palkkaa sitten töissä. Älkää ainakaan itteenne rikkoko töihin...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171587
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991448Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy35839Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M27790Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50736Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56698Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?34698Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37690Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42669Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37643